Децата търсят телефона, защото им става скучно в час и отговорността за това носят институциите, защото не успяват да догонят технологиите и да направят интересен часа, каза Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет, в интервю пред БНР.
Тя е и в работната група към СЕМ за екранното време при децата и има цялостен поглед върху проблема с използването на телефоните в училище и в час. Според нея е нужно да има служебни мобилни устройства за учениците, както в много други държави, за да работят с тях, а не да се забавляват.
"Това означава преустройване на образователната система, но по по-различен начин отколкото сега. Това трябва да направи нашето образование, за да върне вниманието на децата. Наративът е, едва ли не, че отговорността е в децата. Не, не е така, тя е в нас, учителите и институциите. Децата са огледало на това, което виждат", коментира Василева в предаването Хоризонт до обед.
От Центъра за безопасен интернет задават въпроса: Искаме ли наистина да ограничим устройствата на децата и вярваме ли, че със забрани, от само себе си, ще се решат проблемите?
"Ние вярваме, че образованието трябва да търси и отговоря с нуждите на децата, защото те имат нужда да развиват уменията си", каза Антоанета Василева.
Тя е категорична, че за ползването на мобилни телефони в училище трябва да се прави разделение на възрастовите граници:
"От 1 до 4 клас сме на едно мнение, телефоните не са подходящи за децата и когато се употребяват да е с родителски контрол. Големият разговор е за прогимназията 5 – 7 клас, където децата имат собствени телефони. А за младежите, тийнейджърите след 8 клас, да бъдат ли с тях телефоните, според нас е неадекватен. Защото към този момент на израстване трябва да сме развили умения, включително за самоконтрол, и те да са наясно, че когато се поддават на изкушението да преписват, губят знания и е в техен ущърб. Но за да стигнем до това ниво на осъзнатост, родители и учители трябва да сме си свършили работата."
Антоанета Василева припомни, че родителите имат отговорност, защото децата следват техния пример. Необходима е комуникация вкъщи с децата, защото родителите без да се усещат "забити" в смартфона си, се лишават от възможността да общуват с децата си.
"Това повишава тревожността в тийнейджърите. Когато няма комуникация вкъщи, да усещаш че си важен и имаш тяхното внимание, тогава наистина тревожността се повишава и може да рефлектира върху вниманието в час", обясни Антоанета Василева.
Тя бе категорична, не е съгласна със санкици за децата, а да има правила е да се спазват.
"Ролята на родителя трябва да е в подкрепа на учителя и училището, да бъдат всички информирани, как заедно да направят така, че децата да спазват правилата", допълни Василева.
И посочи, че във Франция, че забраната за мобилни телефони в училище е в тестова фаза, в 200 училища в страната и е за ученици до 15 години.
"Важно е за децата в училище и вкъщи да се говори, защо имаме нужда да следим какво е случва в социалните мрежи? Защо ние качваме информация в мрежите и какво ни носи това? Тези, които пишат повече постове и качват снимки са по-объркани при отговора на този въпрос", сподели наблюденията си Виктория Василева.
Цялото интервю с Антоанета Василева и репортажа на Виолета Борисова чуйте в звуковите файлове.
Ароматните свещи са популярен начин да създадете по-уютна атмосфера в дома си. А от тази седмица на руския пазар могат да се намерят ароматни свещи с лика и името на руския президент Владимир Путин. За мнозина това е поредното доказателство за култа към личността в Русия. Свещите се рекламират като подходящи за хората, обичащи своя президент,..
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от..
Рибарското селище "Ченгене скеле" край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на "Да,България". Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за..
И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..
България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..
Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..
Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба. На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"