Децата търсят телефона, защото им става скучно в час и отговорността за това носят институциите, защото не успяват да догонят технологиите и да направят интересен часа, каза Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет, в интервю пред БНР.
Тя е и в работната група към СЕМ за екранното време при децата и има цялостен поглед върху проблема с използването на телефоните в училище и в час. Според нея е нужно да има служебни мобилни устройства за учениците, както в много други държави, за да работят с тях, а не да се забавляват.
"Това означава преустройване на образователната система, но по по-различен начин отколкото сега. Това трябва да направи нашето образование, за да върне вниманието на децата. Наративът е, едва ли не, че отговорността е в децата. Не, не е така, тя е в нас, учителите и институциите. Децата са огледало на това, което виждат", коментира Василева в предаването Хоризонт до обед.
От Центъра за безопасен интернет задават въпроса: Искаме ли наистина да ограничим устройствата на децата и вярваме ли, че със забрани, от само себе си, ще се решат проблемите?
"Ние вярваме, че образованието трябва да търси и отговоря с нуждите на децата, защото те имат нужда да развиват уменията си", каза Антоанета Василева.
Тя е категорична, че за ползването на мобилни телефони в училище трябва да се прави разделение на възрастовите граници:
"От 1 до 4 клас сме на едно мнение, телефоните не са подходящи за децата и когато се употребяват да е с родителски контрол. Големият разговор е за прогимназията 5 – 7 клас, където децата имат собствени телефони. А за младежите, тийнейджърите след 8 клас, да бъдат ли с тях телефоните, според нас е неадекватен. Защото към този момент на израстване трябва да сме развили умения, включително за самоконтрол, и те да са наясно, че когато се поддават на изкушението да преписват, губят знания и е в техен ущърб. Но за да стигнем до това ниво на осъзнатост, родители и учители трябва да сме си свършили работата."
Антоанета Василева припомни, че родителите имат отговорност, защото децата следват техния пример. Необходима е комуникация вкъщи с децата, защото родителите без да се усещат "забити" в смартфона си, се лишават от възможността да общуват с децата си.
"Това повишава тревожността в тийнейджърите. Когато няма комуникация вкъщи, да усещаш че си важен и имаш тяхното внимание, тогава наистина тревожността се повишава и може да рефлектира върху вниманието в час", обясни Антоанета Василева.
Тя бе категорична, не е съгласна със санкици за децата, а да има правила е да се спазват.
"Ролята на родителя трябва да е в подкрепа на учителя и училището, да бъдат всички информирани, как заедно да направят така, че децата да спазват правилата", допълни Василева.
И посочи, че във Франция, че забраната за мобилни телефони в училище е в тестова фаза, в 200 училища в страната и е за ученици до 15 години.
"Важно е за децата в училище и вкъщи да се говори, защо имаме нужда да следим какво е случва в социалните мрежи? Защо ние качваме информация в мрежите и какво ни носи това? Тези, които пишат повече постове и качват снимки са по-объркани при отговора на този въпрос", сподели наблюденията си Виктория Василева.
Цялото интервю с Антоанета Василева и репортажа на Виолета Борисова чуйте в звуковите файлове.
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..
Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..
Лявоцентристкият кандидат Яманду Орси беше обявен за победител на президентските избори в Уругвай, след като победи десноцентристкия си съперник Алваро Делгадо на балотажа, съобщава Ройтерс. Делгадо призна изборната си загуба и поздрави опонента си, който успя да спечели с 49,81% при преброени 99% от подадените гласове. За Делгадо гласуваха..
Товарен самолет, изпълняващ полет по маршрута Германия – Литва, се е разбил днес рано сутринта край литовската столица Вилнюс. Един човек е загинал, а трима други са пострадали, предаде АФП. "Самолетът се е подготвял за кацане на летището и се е разбил на няколко километра от него", съобщиха от пожарната. Жертвата е от 4-членния екипаж.
Българската общност в Израел от години подкрепя талантливи ученици, студенти и млади научни работници измежду преселниците от България и техните деца. Стипендиите са на фондации, българска банка и частни лица и са предназначени за талантливи деца, от материално затруднени семейства - членове на общността. За пръв път наградата е за млади..
В университетската болница "Света Екатерина" ще бъде официално открит нов операционен блок, съставен от четири зали с последно поколение апаратура за кардиохирургични и съдови операции. Една от залите е оборудвана с първа по рода си най-висок клас апаратура, която ще позволява на българските пациенти достъп до най-модерните методи за лечение..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..