Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Местното ни самоуправление страда от огромен дефект – липсата на фискална децентрализация"

Доц. Косьо Стойчев: Българските иновативни фирми нямат подкрепа, пазарната среда е агресивна

Тези компании трябва да имат няколко години прозорец да грешат, смята специалистът

| Интервю
доц. Косьо Стойчев
Снимка: БТА

"Ресорът е прекрасен. Когато в български ръце се намират стартъпи, иновации и изследвания, ние се намираме в чудесна позиция. Не смятам, че българската държава е безкрайно неиновативна и няма стартъпи."

Тази позиция изрази пред БНР доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", за ресора, който получава българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева.

Българските фирми нямат хоризонт на подкрепа, а пазарната среда към тях е агресивна и неблагоприятна, затова и инвестициите от този тип са малко, отчете като слабост преподавателят.

По думите му, по-голямата част от началните инвестиции у нас са от големи корпорации, които идват в определена индустриална зона, а инвестицията е с предварително осигурени пазари и включва страната ни в предварително изградена верига на доставки.

Българската държава е слаба в подхода българи да вземат решение да инкорпорират фирма, да закупят терен, да изградят предприятие и да се наложат на пазара, категоричен е той.  

"Много малко български компании могат да изградят един индустриален обект. Европа в момента прави опити да премине към реиндустриализация - установихме, че няма да може да внасяме всичко, а ще трябва да си го произвеждаме и се стига до ситуация, в която тези компании трябва да имат финансовата и пазарната подкрепа да съществуват 4-5-6 години, в които имат прозорец да грешат. Ако искаме да водим политики за предприятия, които да израснат на наша територия и от наши капитали, трябва да подобрим тези условия и да им дадат свободен прозорец от няколко години, за да израснат."

Относно средствата от ПВУ, които са в риск да бъдат неусвоени или загубени, доц. Стойчев заяви, че причините са няколко, но на първо място е забавянето на приемането на важни законопроекти, обвързани със средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от тези закони е за личния фалит.

Срокът, който ни остава, са само 2 години. Всеки, който се е занимавал със структуриране и управление на проектни цикли, знае, че този срок е кратък и оттам идват рисковете, подчерта преподавателят в предаването "Преди всички".

В регионалната политика има два принципа. Единият е принципът на лейката – малко количество средства се разпределят към много сектори и много региони - така се подкрепят хоризонтални политики. Инфраструктурните проекти и проектите за стартъпи обаче по-добре се подчиняват на принципа на концентрираната помощ. България слабо прилага втория инструмент, поясни доц. Стойчев.

Местното ни самоуправление страда от огромен дефект – липсата на фискална децентрализация, изтъкна той.

Местното самоуправление не успя за тези 30 години да разграничи в кои региони и населени места трябва да се прилага принципът на вертикалната и на хоризонталната справедливост. Намаляхме с почти 3 милиона души, територията остава константа. Намалява количеството население и се увеличава застроената площ – така все по-малко хора трябва да отговарят за почистването и управлението на отпадъците за все по-голяма площ, коментира специалистът във връзка с поредното отлагане на старта на новия механизъм за отчитане на такса смет.

Според доц. Косьо Стойчев е налице "политика на нищоправене, политиката на отлагане" на реформи в местното самоуправление и в един момент се стига до точка, в която скокът става неприемлив, защото реформи се правят постъпателно, а не скокообразно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет на Западните Балкани

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет в региона на Западните Балкани. Това е била общата позиция по време на срещи на външния министър Георг Георгиев в Лондон със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Карън Пиърс и с членове на Групата за приятелство с България в британския парламент.  България..

публикувано на 21.07.25 в 19:51

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки, след като по-рано днес беше блокирано заради голям пожар. Заради пожар АМ "Тракия" е затворена и в двете посоки между Церово и Калугерово Трафикът се извършва нормално, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Движението се осъществява..

публикувано на 21.07.25 в 19:43

34 нарушения за шофиране в лентата за принудително спиране регистрираха ТОЛ-камерите през уикенда

34 нарушения за шофиране в   лентата за принудително спиране са  регистрирали камерите на Националното ТОЛ управление за почивните събота и неделя. Две трети от тях са в област Благоевград, на автомагистрала "Струма". Всички нарушители ще бъдат санкционирани след обработка на данните в МВР.  Над 1300 камери, монтирани на 295 рамки, вече..

публикувано на 21.07.25 в 19:20

Кюстендилският съветник Георги Петров отхвърли обвиненията на БОЕЦ в корупция

Кюстендилският съветник и регионален лидер на ВМРО Георги Петров отхвърли обвиненията на БОЕЦ в корупция. От БОЕЦ внасят в антикорупционната комисия сигнал срещу общински съветник от Кюстендил От БОЕЦ вече са били на среща в ОбС в Кюстендил и с кмета на града инж. Огнян Атанасов по "случая Петров", но така и не е станало ясно в какво е..

публикувано на 21.07.25 в 19:05

Георг Георгиев проведе работна среща с британския външен министър

Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев е провел двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на Обединеното кралство, информират от МВнР. Срещата се е състояла в контекста на активния политически диалог между двете държави, който се развива..

публикувано на 21.07.25 в 18:20

Кабинетът одобри промени в Закона за въвеждане на еврото, свързани с цените

Днес правителството прие промени в Закона за въвеждане на еврото в България и те са публикувани в правно информационната система на Министерският съвет. Финансовият министър Теменужка Петкова трябва да ги представи пред Народното събрание. Преди седмица от кабинета анонсираха, че законът се ревизира, за да се внесе яснота за периода..

публикувано на 21.07.25 в 17:42

Израелската армия е нанесла удари срещу хутите в Йемен

Паралелно с военните си действия в ивицата Газа Израел удари днес и хутите в Йемен. Израел Кац, министърът на отбраната на Израел обяви, че военновъздушните сили бомбардират пристанището Худейда. По думите му хутите ще ги сподели съдбата на Иран, който ги въоръжава и ще си платят "тежко" за това, че изстрелват ракети срещу Израел...

публикувано на 21.07.25 в 17:42