Тази позиция изрази пред БНР доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", за ресора, който получава българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева.
Българските фирми нямат хоризонт на подкрепа, а пазарната среда към тях е агресивна и неблагоприятна, затова и инвестициите от този тип са малко, отчете като слабост преподавателят.
По думите му, по-голямата част от началните инвестиции у нас са от големи корпорации, които идват в определена индустриална зона, а инвестицията е с предварително осигурени пазари и включва страната ни в предварително изградена верига на доставки.
Българската държава е слаба в подхода българи да вземат решение да инкорпорират фирма, да закупят терен, да изградят предприятие и да се наложат на пазара, категоричен е той.
"Много малко български компании могат да изградят един индустриален обект. Европа в момента прави опити да премине към реиндустриализация - установихме, че няма да може да внасяме всичко, а ще трябва да си го произвеждаме и се стига до ситуация, в която тези компании трябва да имат финансовата и пазарната подкрепа да съществуват 4-5-6 години, в които имат прозорец да грешат. Ако искаме да водим политики за предприятия, които да израснат на наша територия и от наши капитали, трябва да подобрим тези условия и да им дадат свободен прозорец от няколко години, за да израснат."
Относно средствата от ПВУ, които са в риск да бъдат неусвоени или загубени, доц. Стойчев заяви, че причините са няколко, но на първо място е забавянето на приемането на важни законопроекти, обвързани със средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от тези закони е за личния фалит.
Срокът, който ни остава, са само 2 години. Всеки, който се е занимавал със структуриране и управление на проектни цикли, знае, че този срок е кратък и оттам идват рисковете, подчерта преподавателят в предаването "Преди всички".
В регионалната политика има два принципа. Единият е принципът на лейката – малко количество средства се разпределят към много сектори и много региони - така се подкрепят хоризонтални политики. Инфраструктурните проекти и проектите за стартъпи обаче по-добре се подчиняват на принципа на концентрираната помощ. България слабо прилага втория инструмент, поясни доц. Стойчев.
Местното ни самоуправление страда от огромен дефект – липсата на фискална децентрализация, изтъкна той.
Местното самоуправление не успя за тези 30 години да разграничи в кои региони и населени места трябва да се прилага принципът на вертикалната и на хоризонталната справедливост. Намаляхме с почти 3 милиона души, територията остава константа. Намалява количеството население и се увеличава застроената площ – така все по-малко хора трябва да отговарят за почистването и управлението на отпадъците за все по-голяма площ, коментира специалистът във връзка с поредното отлагане на старта на новия механизъм за отчитане на такса смет.
Според доц. Косьо Стойчев е налице "политика на нищоправене, политиката на отлагане" на реформи в местното самоуправление и в един момент се стига до точка, в която скокът става неприемлив, защото реформи се правят постъпателно, а не скокообразно.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Правителството на Кипър започва глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата "Умове в Кипър" /Minds in Cyprus/ ще бъде даден от президента Никос Христодулидис тази вечер в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора...
Гражданската отбрана на Ивицата Газа съобщи днес, че израелските удари в населения с палестинци анклав през изминалата нощ са причинили смъртта на най-малко 19 души, предаде АФП. "Нашите служби транспортираха 19 тела, повечето от които на деца, а десетки са ранените след нападенията, извършени от израелските бойни самолети в различни части на..
Ако няма бърза реакция от страна на нашия парламент, е съвсем реална възможността да се блокира съдебната система . За това предупреди в интервю за БНР съдия Емил Дечев, бивш заместник-министър на правосъдието, след произнасянето на Съда на ЕС в Люксембург, по което няма реакция от българските власти. Решението на Съда в Люксембург,..
"Кметът Терзиев трябва веднага да започне преговори със синдикатите за следващата година. София не може да си позволи отново да изпадне в същата ситуация" . Това заяви пред БНР Иван Таков, председател на постоянната Комисия по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет, председател на местната коалиция "БСП за България", след като..
13-ото издание на Националния събор на овцевъдите в България ще посрещне гости от три континента. Това съобщават организаторите. Очакват се делегации от 12 държави, сред които Обединеното кралство, Австрия, Турция, Молдова, Грузия и Киргизстан. Фокусът тази година е поставен върху международния обмен и стратегическите партньорства в сектора..
"Като има промяна в централната власт, това винаги се усеща по места. Колкото по-далеч от София, толкова по-бързо текат прегрупирания . Политиката на ГЕРБ е на блокаж – че тези кметове не могат, и затягат обръча." Това коментира пред БНР журналистът Диян Божидаров, кореспондент на вестник "Сега" във Варна. Георги Кадиев: СОС ще..
Над 1000 ученици ще се явят на държавния зрелостен изпит по български и литература в област Враца, който ще се проведе в 32 училища в региона. Общо 50 000 зрелостници ще се явят днес на матурата в цялата страна. Те ще пишат по Вариант 4, който беше изтеглен рано тази сутрин в образователното министерство. Поради слаб успех 72-ма ученици от..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.