Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатните учебници - облекчение за родителите, натоварване за училищата

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

От новата учебна година държавата осигурява безплатно учебниците на учениците и на учениците от VIII до ХII клас. Това беше решено с промяна в Закона за училищното и предучилищно образование. Досега учебници за безвъзмездно ползване бяха осигурени на всички ученици от I до VII клас, както и познавателни книжки за децата от I до IV възрастова група. От учебната 2024/2025 вече и учениците от гимназиите използват безплатни учебници.

Промяната в закона покрива широк спектър от учебници, запазва свободата на учителите да избират учебниците и помагалата, но има и някои ограничения. 

На 16 септември дъщерята на Илияна Александрова започва обучението си в VIII клас. Още на първия учебен са получили учебниците, по които ще учат през новата учебна година. "Не е нужно нищо допълнително да закупуваме", отчита тя след първата проведена родителска среща.      

Страхил Витков е баща на момче, което тази година ще бъде X клас. Преди първия учебен ден получили инструктаж от училище, учениците да дойдат с големи раници, защото щели да получат всички учебници накуп.

"Получиха всички учебници, включително по език. Помагалата остават наше задължение, имаме списък."

Информацията за помагалата, които трябва да се закупят допълнително не е напълно вярна. В интервю за "Хоризонт" директорката на дирекция "Учебници и училищна документация" от Министерството на образованието и науката Пенка Иванова разясни, че помагалата, които вървят към учебника и са в комплект с него – се закупуват всяка година от министерството, единствено помагалата извън учебните комплекти, които са за допълнителна подготовка, се закупуват от родителите.

Снимка: БГНЕСДопълнителните помагала, препоръчани от учители извън безвъзмездно предоставяните, не се покриват от бюджета, уточнява Иванова.

Родителите и учениците от 8-и до 12-и клас трябва да знаят, че не са безплатни учебниците от профилираната и от общата професионална подготовка.

Извън предметите от профилираната и от общата професионална подготовка, които не са осигурени от МОН, родители споделят, че са много облекчени от промяната в закона - не само финансово, но и организационно:

"Ще бъдат много по-малки разходи от предишни години. Страшно улеснение! Освен всичко останало, започват веднага учебния процес."

"Мярката е доста добра. Мнението ми е положително. Голямо облекчение за родителите."    

Жестът към родителите обаче е довел до по-сериозно натоварване на училищата, отчита Диян Стаматов, училищен директор и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България. По думите му, това са много големи обеми учебници и за едно голямо училище е "тир и половина", а за големи групи ученици раздаването е по-бавен процес. Стаматов акцентира върху организацията по приемането на учебниците и тяхното складиране. Отвъд тези трудности, директорът уверява, че в София всички учебници са били получени още през летните месеци юли и август.  

Снимка: БТА

Учителите запазват правото си да избират учебниците, по които ще се обучават учениците, в зависимост от предмета, по който им преподават, подчертава Пенка Иванова.

Право и отговорност на учителите е те да избират учебниците и учебните комплекти, напомня тя.

Министерството на образованието и науката публикува само списък на предварително одобрените учебници, от които учителите могат да избират.  

"В едно училище могат да работят с учебници само на едно издателство, в друго могат да работят с две, три или повече издателства. Избор на учителите", подчертава Пенка Иванова.

Според Диян Стаматов това многообразие води до затруднения при доставките.

Безплатните учебници ще могат да се използват от учениците за срок от три години. Има обаче две важни условия – първо, да се пазят в добро състояние и второ - да не се пише в тях. В противен случай, учебниците трябва да бъдат закупени и предоставени от родителите в училище.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Висока заболяваемост от простуда и грип в Ямболско

Два пъти по-висока от средната за страната остава заболяваемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата от 0 до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в Ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:05
Прокурор Марина Ненкова.

Проверяват за какво са изразходвани 150-те млн. лв., отпуснати от ББР на фирма, близка до Гайтански

Прокурорът от Софийската градска прокуратура Марина Ненкова обяви, че по разследването за необезпечения кредит от 150 милиона лева, отпуснат през 2019 година от Българската банка за развитие на фирма, близка до бизнесмена Румен Гайтански, се проверява и за какво са били изразходвани парите.    Обвиняеми по делото, освен Гайтански, са и адвокат..

публикувано на 26.11.24 в 15:58

Мъж от Севлиево с ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на пътя

Ефективна присъда за причинена смърт по непредпазливост на пътя получи мъж от Севлиево. Той беше осъден на   4 години и 8 месеца лишаване от свобода . Делото бе разгледано от Окръжния съд в Габрово по реда на съкратеното съдебно следствие и съгласно разпоредбите на закона първоначално определеното наказание от 7 години лишаване от свобода е..

публикувано на 26.11.24 в 15:55
Окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов

В трафика на хора акцентът са децата и опазването им да не станат жертви

В Плевен се провежда  обучителен специализиран семинар на тема "Трафик на хора". Целта е да се развият и надградят умения за разпознаване и точното квалифициране на трафика на хора, както и умения за работа с жертви на трафик на хора. Окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов бе един основните лектори на обучителен специализиран..

публикувано на 26.11.24 в 15:54
Преди заседанието по делото за убийството на Евгения Владимирова на 13 октомври 2021 г. Обвиняеми са съпругът ѝ Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров - 22 октомври 2024 г.

Експертизата сочи, че обвиненият в убийството на съпругата си Орлин Владимиров няма психически проблеми

Допълнителната съдебно-психиатрична експертиза на Орлин Владимиров, обвинен в убийството на съпругата си - Евгения, чието тяло беше намерено в куфар край Перник, сочи, че той няма психически проблеми.  На днешното заседание в Софийския апелативен съд вещите лица потвърдиха, че той е осъзнавал какво прави. Експертизата беше поискана от адвоката на..

публикувано на 26.11.24 в 15:50
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вляво) и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис - Атина, 26 ноември 2024

Рюте призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта за Украйна

Рекордните 188 дрона е изстреляла Русия през изминалата нощ срещу Украйна. Нанесени са щети върху критична инфраструктура и жилищни сгради. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за увеличаване на военната помощ за Украйна. По-голямата част от Украйна беше под тревога в продължение на часове. 17 региона на страната, включително столицата Киев,..

публикувано на 26.11.24 в 15:26
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Прекалената амбиция на украинския президент не дава възможност за спокойни решения

Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, тя трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предупреди Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на..

публикувано на 26.11.24 в 15:15