Засега като основни потърпевши се очертават секторите на туризма и на строителството, но и много други браншове се сблъскват със затруднения при обработването на визите за работа в България.
Проблемът с кадрите в туризма се задълбочи след ковид-кризата, когато от част от заетите напуснаха сектора и се преориентираха. В последните няколко месеца, особено след частичното присъединяване на България към въздушен Шенген, проблемите за привличане на работници от трети страни в България се увеличиха, изтъква Меглена Плугчиева – бивш посланик на България в редица държави, в момента посланик на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Капацитетът на консулските ни служби в тези трети страни е намалял и те са с ограничен брой служители, за да могат да поемат големия поток от заявления и документи. Процесът предвижда освен приемането на документите, проверката им в ДАНС, отбелязва тя.
Друг проблем, който показва официалната статистика е, че 40% от гражданите от трети страни, които би трябвало да идват на работа в България са продължили към Западна Европа, коментира Меглена Плугчиева.
"Ползват България само като трамплин и транзитна страна, за да продължат към Западна Европа. Защо и как се стига до този резултат?"
Плугчиева вижда и друг препъникамък – регистрационния режим на фирмите, които набират работници от трети страни. Тя е на мнение, че следва да се помисли за лицензионен режим – да се знае с какви фирми работят българската държава и институции, за да се постигне ефективност.
Според Министерството на туризма усилията приоритетно трябва да бъдат насочени към това да се задържи интересът на българските граждани за работа в страната и да се работи за по-високия престиж на професиите в туризма сред младите хора. Необходимо е чрез дуалното обучение да се засили връзката между работодателите в сектора и учениците, смята Венелина Червенкова, началник отдел в Дирекция "Туристическа политика" към Министерството на туризма.
"По данни на колегите от МОН в сектор туризъм е недостатъчно прилагането на дуалното обучение. Трябва да се засилят стажовете в реални туристически обекти."
След войната в Украйна се регистрира нарастване на интереса на граждани от трети страни за работа в България. До август тази година са издадени близо 4 хиляди решения за предоставяне право за продължително пребиваване в страната, а 1600 са за трудова заетост, сочат данните на Главна дирекция "Миграция".
В края на туристическия сезон Министерството на туризма ще проведе работна среща с всички заинтересовани страни по темата. Целта е да се създаде работещ механизъм за по-ефективна процедура при наемането на работници, което да облекчи както предстоящия зимен туристическия сезон, така и летния през следващата година с начертани ясни отговорности.
"Има идея да се изготви списък с държави, от които секторът приоритетно да наема работници, от тези страни да се случват по-бързо процедурите, за да има прогнозируемост", анонсира още Червенкова.
Туристическият бранш търси бързо решение на проблема с намирането на работници.
Кадровият проблем е основен за консулските служби на България в трети страни, казва Георги Воденски, директор на дирекция "Консулски отношения" на Министерството но външните работи. Обикновено се командироват краткосрочно служители за работа на гише през летния период. Бюджетът обаче е ограничен и средствата в един момент свършват.
"Вече е септември, повечето хора вече са се прибрали, а напливът от кандидати си остава, не намалява."
В Астана, Ташкент и Ню Делхи са най-натоварените консулски служби. Там се отчита над 2 пъти увеличение на молбите за визи. Очаква се този засилен интерес, както от желаещи работа, така и от туристи за България да продължи, коментира Воденски.
Изключително тежък е и проблемът с туристическите визи, подчертават от туристическия сектор.
"Откакто сме член на Шенген, се правят малко повече проверки, които забавят процеса. От днес за утре вече е почти невъзможно да се прави", пояснява Иван Мотев, началник на отдел "Национален визов център" в Дирекция "Консулски отношения" към Министерството на външните работи посочи.
За електронни визи е прекалено рано да се говори, добавя Мотев. Според него те ще бъдат въведени едновременно от целия евросъюз и въпреки плановете, това едва ли ще се случи през 2026 г.
От Българския съюз по балнеология и СПА туризъм настояват секторът да не разчита само на туристите от Европа. От организацията посочват, че южната ни съседка Гърция вече има бързи процедури за издаване и на туристически, и на работни визи на граждани на трети страни и този опит може да се ползва и у нас.
В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..
От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..
В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..
"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока". Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..
Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..
24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Централната банка на Турция понижи основната си лихва за първи път от почти две години, след като потребителската инфлация в страната показа признаци на отслабване, като в същото време тя каза, че бъдещите стъпки за по-нататъшно облекчаване на паричната политика ще зависят от постъпващите данни за цените, съобщава Блумбърг и Ройтерс...
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..