Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

В размисъл за човешкото щастие и необходимостта от свързване с вътрешния си свят

Пламен Сивов е поет с китара, известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб", в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас, създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов.
 

Албумът "Небе и хляб" е едно вдъхновяващо пътешествие из темите за любовта, живота, преосмислянето на човешкия път и надеждата във Възкресението. Сивов изследва "вертикалното и хоризонталното измерение" на живота чрез символиката на небето и хляба, като отразява както духовните търсения на човека, така и неговите ежедневни нужди. За "Нощен хоризонт" той сподели, че този албум изисква "по-задълбочено отношение към текстовете и музиката", като съчетава лирика с философски размишления. 

Пламен Сивов разказа и за творческия процес около създаването на албума. За първи път в кариерата си той заменя традиционната си китара с пиано, което придава нова звучност на песните му. В сътрудничество с професионалния пианист и аранжор Самуел Ефтимов, Сивов създава албум, който надхвърля рамките на бардовската музика и експериментира с по-интимен и дълбок стил. Текстовете на песните, както споделя самият Пламен, носят "размисли за любовта, за преходността на живота и за търсенията на човешката душа". 

Една от основните песни в албума – "Небе и хляб", която дава и името на проекта, е централна тема на разговора в "Нощен хоризонт". Сивов обясни, че "небе и хляб" символизират достатъчното, което човек трябва да има, за да бъде щастлив – балансирането на духовното и материалното, необходимостта от свързване с вътрешния си свят. В песента се изследват теми като болката, тишината, човешката същност и прошката, като текстът е наситен с поетични и философски мотиви. 

Освен философски и религиозни теми, в албума има силно присъствие на природни символи, които Пламен Сивов свързва с човешките преживявания – вода, върхове, езера и вятър, които играят важна роля в изграждането на емоционалния и духовен пейзаж на песните. Албумът е експериментален в своето звучене и предлага нови възможности за възприемане на бардовската музика, отвъд традиционните акустични аранжименти. 


Пламен Сивов е роден през 1970 г. в Сливен и завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а след това специализира управление на неправителствени организации в САЩ. Със своята поезия и музика той е известен не само в България, но и в чужбина, като участва в множество фестивали и е носител на награди за поезия и музика. Творческите му постижения го правят една от значимите фигури в съвременната бардовска музика, а албумът "Небе и хляб" е поредното доказателство за неговия талант и дълбочина. "Небе и хляб" е албум, който изисква слушателят да се вглъби и да се остави на поезията и музиката да го поведат към размисъл за това, което е важно в живота – любовта, духовното израстване и надеждата за бъдещето.

Пламен Сивов е автор е на десетки песни, познати както от соловия му репертоар, така и от албумите на групата "Точка БГ", на която е един от основателите. През 2007 г. е първата му изява на фестивал на поетите с китара, а през 2009 г. печели големите награди на фестивалите в София и Бургас. Негови стихове са публикувани в български и чуждестранни поетични антологии. Носител е на награди за поезия и музика. "Небе и хляб" е петият му самостоятелен албум.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57