При влизането в Шенген може да се увеличи броят на работници от трети страни у нас, които да напускат България към други страни в ЕС.
Това прогнозира Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта, в интервю пред БНР.
Бизнесът у нас настоява за внос на работници, а се оказва, че 40% от тях напускат страната, за да работят за повече пари в страни от Съюза, твърдят от бизнеса.
Първанов коментира, че действително има такива случаи, но с нашето влизане в Шенген те могат да зачестят.
"Нашите наблюдения не са толкова много. Към момента дадените разрешителни за всички видове заетост за хора от трети страни са надвишили броя от миналата година – 24 000. А досега, за 2024 г., сме на 27 00 и ще свършим годината с 35 до 40 000 разрешителни, което е огромен ръст за последните години. Ако 40% напускат страната, това е голям проблем. Има единични случаи, странно е, че напускат към страни като Малта, които не са с най-високия стандарт. С приемането ни в сухопътния Шенген броят може да се увеличи", обясни представителят на Конфедерацията по заетостта в предаването "12+3".
Той посочи, че в Бюрата по труда има почти постоянна бройка от 150 до 165 000 и голяма част от тях са трайно безработни и с ниска квалификация.
"Това, което предлагат Бюрата не отговаря на нуждите на бизнеса. В момента се вкарват работници от трети страни като складови работници, общи работници, почистващ персонал. Лека-полека и в хотели и ресторанти, помощник-готвачи и влизат и техници. Вероятно ще внасяме инженерни кадри, защото има недостиг", посочи Георги Първанов.
Той препоръча да се погледне "голямата картина":
"Трябва да видим ръста на заплатата, в момента 2300 лева средна заплата, расте, за София е над 3000 лв., защото до до година-две и аутсорсингът няма да е рентабилен в България, и трябва да привличаме работодатели, които търсят висококвалифицирани кадри."
Първанов обясни, че при предишния режим Шенген е ограничавал работниците от трети страни и дори е било трудно да се преместят на друг обект при същия работодател. Сега могат лесно да напуснат България със самолет, а когато изцяло влезем в Шенген, могат и по сухопътен път.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Великденският благотворителен базар в храма "Свети Три светители" в Горна Оряховица събра 1400 лева за лечението на 5-годишната Анита Петрова от село Правда, която страда от детска церебрална парализа. Благотворителната инициатива беше организирана от женското дружество "Свети Мина" в Горна Оряховица. Лечението на Ани е една от каузите, с които..
Родители и близки на загинали при пожара в дискотека в Кочани, Северна Македония, протестираха днес в града под мотото "Закъсняла реакция", съобщават местните медии. Родителите настояват за справедливост за починалите деца. Пожарът в дискотека "Пулс" в Кочани избухна на 16 март и причини смъртта на 62-ма души. Пострадалите общо бяха около двеста. До..
Вторият кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на ислямската република, които се проведоха в продължение на четири часа в Рим, са приключили, съобщиха световните агенции. Делегации от САЩ и Иран на втори кръг преговори за ядрената програма на Техеран в Рим Преди седмица се проведе първият диалог в Оман, а след няколко дни ще се..
Президентът на Русия Владимир Путин обяви едностранно прекратяване на огъня в Украйна по време на Великденските празници. Военните действия ще бъдат преустановени от 18 ч. местно време днес до 0 часа на 21 април. САЩ са склонни да признаят руския контрол върху Крим при мирно споразумение между Москва и Киев Путин направи коментара си по..
Как да включим децата в подготовката за празника Великден, сподели в "Нощен Хоризонт" Михаела Власева от Креативна работилничка "ШиШарка": "Децата винаги са готови и искат да се включат в този празник, в който всички сме си вкъщи и за тях е безценно, те да участват в неща, в които правим нещата заедно. Трябва и ние като възрастни да го..
Великден не е просто празник от календара - той е време на съпреживяване, на обновление и на възраждане . Във всеки български дом тези дни се носи не само ароматът на пролетта, но и на нещо по-дълбоко - на спомени, на традиции, на обич. Да има кой да ти покаже, да те поведе за ръка и да те напътства, докато приготвяш трапезата за един..
Пътят за Клисурския манастир "Свети Свети Кирил и Методий" край Берковица е в окаяно състояние. Последният ремонт е бил преди 20 години, припомня архимандрит Антим - протосингел на Видинска митрополия. Отсечката е с дължина от 2,5 километра: "Ежегодно по този път минават стотици хиляди хора със своите автомобили и пътят е в изключително..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..