Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

Снимка: Велина Махлебашиева

"За да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство“ – с тези думи в средата на 20 век етнографът Лазар Донков обяснява идеята си за създаването на Архитектурно – етнографски комплекс "Етър"

60 години от откриването отбелязва екипът на музея. С неговия директор проф. Светла Димитрова припомняме началото, разговаряме за миналото и днешното, за промените в нагласите на туристите и предизвикателството да осигуриш това "живо" представяне на занаятите в съвремието.

Етър
В Музея на открито "Етър" майсторите на традиционни за този край занаяти показват пред посетителите уменията си и хвалят стоката си. В празничния ден влизаме в работилниците на сарача и мутафчията, отиваме при грънчаря и се спираме при майстора на народни музикални инструменти.
Празникът на пестила в Етъра е традиционен, както и приготвянето на тази сладост от балканджиите, наричана  "Габровски шоколад". 
Етър

Пестилът е признат от международната организация Slow Food за уникален продукт и е вписан в световната книга "Арка на вкусовете". Недалеч от нашето импровизирано студио пред туристите майсторлъка си в приготвянето на този десерт от сини сливи показват  Йонка Николова и Николай Христов.

Някогашните габровски занаятчии, за да изтъргуват стоката си, трябвало да умеят да вземат ума на клиентите си. Когато подхващали своите лакърдии, хората от полето отваряли и сърцата, и кесиите си.

Габровци си създали име на добри търговци, които хем търсели сметка от всичко, хем умеели да се шегуват. Обичали да се надсмиват над себе си, а изглежда това се харесвало и на хората, с които правели алъш-вериш. 
Музея на хумора и сатирата
Така още през 18-19 век започнали да се разпространяват истории, в които главният герой бил почтеният, но пресметлив балканджия. Историята за това как Габрово става столица на смеха проследяваме в Музея на хумора и сатирата, където наш екскурзовод е Светлана Михайлова.
Стигаме до Архитектурно - историческия резерват "Боженци" край Габрово, където също празнуват 60 години от началото
Боженци
Вървим по калдъръма с екскурзовода Елена Николова и търсим връзката между занаятите, търговията и габровските шеги. Разходката ни започва от емблематичната за Боженци къща "Баба Райна".
В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан", където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - "ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН".

Още по темите слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30