Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Съдбата на заложниците виси като дамоклев меч над Нетаняху"

Димитър Къцарков: Атаката показа, че "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея

"Хизбула" вече не е онази, която всички описваха като страшилище"

| Интервю
Димитър Къцарков
Снимка: Стопкадър, Euronews

Тези удари показаха две неща - "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея.

С тази констатация започна коментара си пред БНР Димитър Къцарков, специалист по Близкия изток, като уточни:

"Израел демонстрира, че вече не е способна да толерира този тлеещ и постоянен конфликт, който е на северната ѝ граница, който принуди над 60 хиляди израелци и 100 хиляди ливанци да се евакуират от граничните зони помежду им".

Анализаторът подчерта, че идва една нова фаза, която се е очаквала от много време, "след като "Хамас" е ликвидиран до голяма степен в Газа - погледът на Израел ще се насочи към северната граница и "Хизбула", която от години се смята, че е основното прокси на Иран":

"Оказа се, че, когато комуникацията на една организация е разбита, тя е уязвима. Най-вероятно в "Хизбула" са притеснени, а и техният говорител каза това, защото тази атака се случи в момент, когато най-малко очакваха и все още мислеха, че инициативата е в техни ръце. Какъвто и отговор да даде, "Хизбула" вече не е онази организация, която всички описваха като страшилище. ... Атаката дава със сигурност сигнал, че Израел е готов за пълномащабна война с "Хизбула", а ако тя не иска да загуби реномето си на най-важното прокси на Иран, трябва да отговори по мащабен начин. Според мен "Хизбула" няма капацитет да отговори по този начин на Израел".

Димитър Къцарков подчерта, че целите на израелския премиер Бенямин Нетаняху са ясни - докато има война, няма да се говори за избори. 

По думите му заложническата криза е тема номер 1 в Израел.

"Най-страшното в тази ситуация за израелското общество е липсата на контрол върху съдбата на заложниците, които "Хамас" взе при терористичната атака в Израел на 7-и октомври 2023 г. Това все още виси като дамоклев меч над Нетаняху".

Интервюто на Людмила Железова с Димитър Къцарков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07