Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аферата мис Сузане" на трупата "Сарандевото кафене" - съвременен прочит на банските воеводи

Пиесата "Аферата мис Сузане" - Банско
Снимка: театрална трупа Сарандевото кафене

Как  биха изглеждали днес банските войводи, каква кауза би могла да ги обедини и кого биха взели за заложник в търсене на откуп?  Тези на пръв поглед сериозни въпроси  намират отговорите в една невероятна комедийна театрална постановка, изиграна блестящо от самодейците на Банско. Премиерата беше на 19 септември, четвъртък, а билетите за нея бяха изкупени само  за три часа. Салонът на  градското читалище беше взривен от смях и неспирни аплодисменти на финала. 

Местният разказвач и майстор на перото, писателят Александър Думанов, е автор на пиесата "Аферата мис Сузане", която определено прави аналогия с историческите събития около аферата "Мис Стоун" и отчаяните опити на тогавашните войводи на ВМРО да привлекат вниманието  на света към тежкия живот на хората от Пиринска Македония. Съвременният прочит също поставя някои болни и нерешени въпроси, но със силата на хумора, самоиронията и деликатния намек, че възрожденско Банско днес е пренаселено с чужденци.


Банскалии обаче знаят как да пазят историята и традициите си. Доказателство за това е и името на театралната трупа "Сарандевото кафене"- мястото, в което точно преди 130 години е създадено читалището.

Трудно ще ви предам накратко сюжетът на „"Аферата мис Сузане", но поемам този риск.


"Четата на един от местните войводи търси начин да развива дейност, но няма пари.  Тогава  се сещат за  предците си и отвличането на американската мисионерка мис Елена  Стоун, с цел да вземат откуп и да купят оръжие.  Решението е взето, но кого да отвлекат в днешно време?  Предложението  за някоя от звездите на джаза се отхвърля, за да не навреди на имиджа на  това голямо международно събитие.  И вариантът за някоя от световните ски легенди отпада, тъй като това ще  е пагубно за концесионера, където работи половината от местното население.  Така стигат до идеята да отвлекат някого от дигиталните номади, които живеят и работят къде ли не.


В капана се хваща мис Сузане от Франция, която обаче  се оказва  красива изкусителка с  неутолима страст.  След като изцежда силите на цялата чета, войводата  иска доброволно да си я върне на шефа на дигиталните номади в Банско.  Той обаче иска насрещен откуп.  И тук се появява спасителят-  лютият брат на другата, отвлечена по погрешка, банска мома.  Заканите да избие цялата чета заради сестра си, се изпаряват в момента , в който вижда  французойката мис Сузане.  Пленен от нейната страст, а и тя от неговата, банскалията обявява, че ще я вземе за жена.  Четниците си отдъхват от този щастлив развой на събитията, но за кратко. Докато разберат, че Сузане всъщност е много богата дъщеря на френски барон.  Той самият пристига със своя хеликоптер, трудно намирайки къде да кацне, дава щедрият откуп на войводите,  поема ангажимент да построи летище, втори кабинков лифт и още две писти за скиорите"

Толкова за сюжета на пиесата, която небанскалии могат да гледат и разберат, само ако има субтитри.

Пиесата

Всички книги и стихове на автора Александър Думанов са написани на бански език, с когото ви срещам след премиерата на първата от 30 години насам театрална постановка на самодейците от Банско.

Нищо случайно няма  в името на банската театрална трупа-  Сарандевото кафене - това е мястото, където преди 130 години местните будители създават читалището. Тук в разговора неизбежно включваме и  почетният председател на днешното читалище Елисавета Каменичка.

Младата и очарователна Катерина Рускова пресъздаде брилянтно образа на страстната французойка мис Сузане, но това, което я грабнало най-силно, било усещането за общност и съпричастност:

Театралната трупа „Сарандевото кафене“ и нейната първа постановка „"Аферата мис Сузане" е най-коментираното събитие от календара на читалище "Никола Вапцаров-1894". 

Със сигурност пиесата ще се играе поне още няколко пъти на банска сцена, а и в района, където езикът е разбираем , а диалектът - близък.  А хората вече питат коя ще е следващата пиеса, защото всички почувстваха театъра като наистина свой, сподели още почетният председател на читалището Елисавета Каменичка.


Още по темата слешайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17