Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Ванков: Пейджърите в Ливан може да са били активирани с външен сигнал, а не от съобщение

| Интервю
Снимка: Добромир Видев

Устройствата, които избухнаха в Ливан, може или да са били подменени с модифицирани, или да са добавени модули на етап от доставката им. Това предположение изрази пред БНР IT-специалистът Иван Ванков. Той е бил и контрактор в различни компании, които са обслужвали военния сектор. 

"Още от Студената война има подобни операции, но те са били в много по-малък мащаб. Тук мащабът е впечатляващото нещо. Това е много трудно за изпълнение и да го държиш в конспирация цялото това нещо", коментира той в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му експлозивът не е конвенционален, а е използвано нещо много специфично

"Самият взрив най-вероятно е сложен вътре в някоя от компонентите. Най-вероятно в батерията, във високоговорителя или в моторчето за вибрации", смята специалистът. 

Батерията е най-големият компонент, в който може да се сложи нещо, посочи той и добави, че вероятно е интегрирано вътре в самата батерия, но тя си работи - с по-малък капацитет. Как обаче са сложени вътре тези устройства - това е въпросът, каза Ванков. Според него фирмата-производител няма никаква идея, че тя е монтирала тези устройства: 

"На фирмата-производител или са ѝ дадени такива батерии, които изглеждат като истински, работят като истински, но вътре има експлозив, и тя ги е монтирала без да знае нищо, или в последствие - след като устройствата са произведени и готови и са били транспортирани - в самото транспортиране някой куриер, подставено лице, е взело едни кутии, сменило е товарителницата на други кутии със същите устройство и пакетиране, които са произведени някъде другаде, но са с цялото интегриране на приемници, на взривателите, на взривното вещество и т.н.".

По думите му ако производителят е замесен, значи много хора са замесени, което пък значи, че рискът някой да издаде или да изтече информация е много голям.


Иван Ванков коментира и как е извършена детонация. Единият вариант, според него, е ако устройството получи определено съобщение. Това значи, че софтуерът трябва да бъде модифициран или трябва да бъде добавен допълнителен хардуер отвън, което много усложнява задачата, обясни той.

Другият вариант, по който може да бъде изпълнена детонацията, е самият взрив, освен детонатора, да има и приемник на точно определена честота, на точно определена модулация, посочи IT-специалистът и подчерта, че при този подход нещо трябва да излъчи този сигнал в близост до устройството. Според него по-вероятният вариант е да е изпратен външен сигнал, а не съобщение. Потвърждение за това е забавянето между различните взривове. 

"Това е високотехнологична и прецизна атака - изключително скъпа, изключително трудна за организиране. Няма частно лице или малка група от хора, които могат да изпълнят подобно нещо, просто за да атакуват група случайни хора. Нормалният човек не трябва да се притеснява от подобно нещо", обобщи Ванков.

Цялото интервю на Добромир Видев с Иван Ванков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06