Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение"

Логопедът: Пациент с инсулт може да загуби способността да разбира родния си език

Илиана Измирлиева
Снимка: Пламена Бачийска

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт.

Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение". Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в НБУ.

"Комуникативните нарушения са изключително разнообразни. Освен изопачени звукове, става въпрос и за плавностни нарушения, тоест за нарушения на ритъма на говора, това са заеквания, запъвания, бързоречие.

Науката логопедия се занимава и с възстановяване на говор, след черепно-мозъчни травми или след претърпян инсулт. Тогава, зависимост от това къде е локализацията на увреждането, къде е кръвоизливът или спирането на захранването с кислород, къде е тромбът, се получават изключително много нарушения на говора, не само моторни нарушения, но и нарушения в езиковата компетентност - тоест нарушава се и езикът, способността на човека да разбира родния си език, поясни за БНР Илияна Измирлиева.

"И ако човек е прекарал инсулт, родният език понякога се превръща в чужд език. Започваме наново чрез обратна връзка да се учим, използваме т.нар. пластичност на мозъка, това е едно невероятно свойство на нашия мозък. Ние го притежаваме докато сме живи. 

Пластичност на мозъка означава, че центровете, зоните в мозъка могат да са взаимнозаменяеми. Тоест, когато имаме инцидент, когато дадена зона от мозъка престане да действа, ако се започне терапия веднага да се провокира мозъка, да се кара да работи чрез различни методи, зоните в мозъка, които не са предназначени да образуват говорни звукове, имат реална възможност да изземат функциите на некрозиралата част от мозъка и частично да възстановят загубената способност, разказа още логопедката. 

Фрагмент от корицата на

"Но за да се случи това, задължително е необходимо още в самото начало след инцидента и човек е още в съзнание, да се започне терапия

Ние се занимаваме и с хранителни нарушения. Хранителната терапия е една сравнително нова посока в съвременната логопедия. Това означава, че логопедите могат да захранват бебета, които не могат да бъдат кърмени от раждането си, поради различни органични проблеми. Не могат да гълтат, не могат да сучат, имат къса подезична връзка. 

Имаме много добри специалисти по хранителна терапия. Логопедът освен това може да помогне и на човек с инсулт, който има нарушения в дъвченето и гълтането. Защото е нарушен механизмът на гълтането. 

Логопедът разбира се, е в голяма помощ на хора, които имат диалекти, когато трябва да се направи хубав говорен глас за хора, които са в професиите са публичното говорене, сподели още Измирлиева. 

Илиана Измирлиева е магистър логопед с 23 години стаж. Завършила е магистратура „Логопедия” в Софийски университет "Климент Охридски" и втора специалност "Режисура за драматичен театър" към свободен факултет на Софийски университет. От 2020 г. е сертифициран Биофийдбек терапевт в Центъра за Невронауки на д-р Стоян Везенков. От 2000 г. е Логопед в Театрален колеж "Любен Гройс". От 2017 година води курс по "Правоговор и дикция" в Театралния департамент на Нов Български Университет за специалностите "Актьорско майсторство" и "Начална училищна педагогика". 

Работи с артикулационни и плавностни нарушения при юноши и възрастни, корекция на диалектно произношение и чуждоезикови акценти, съвременни дихателни и гласовоговорни техники за подобряване дикцията и качествата на гласа. Логопед е в Клиниката по Рехабилитация "Blocks" - възстановяване на говор, подобряване на комуникативните способности при пациенти с неврологични заболявания,черепно-мозъчни травми и претърпели инсулт.


В звуковия файл ще чуете още: съпругата на мъж с тежък инсулт, който възстановява говора си чрез занимания с Измирлиева, както и актрисата, преподавател и ръководител на Театралния департамент в НБУ, които номинират Илияна Измирлиева за логопед на годината.


Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска с Илиана Измирлиева в "Нощен Хоризонт". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29