Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български фолклор за откъсване от грижите от седмицата в Ню Йорк

| Репортаж

Петък вечер в многомилионния космополитен Ню Йорк. Улиците в района на "Медисън Скуеър Гардън", "Брайънт Парк" и "Крайслър Билдинг" са оживени с бързащи хора. Седмицата приключва и вратите на уикенд емоциите постепенно се отварят. В тази атмосфера в централен район, на четвъртия етаж в сграда на 32-ра улица, в едно денс студио десетки забравят за грижите с помощта на магията на българския фолклор. 

Елисавета Йорданова е ръководител на ансамбъл "Горанa Денс" вече 17 години. Това е танцов състав в Ню Йорк, основан от нея. Намирам я в една от многото й роли - в KTown Dance Studio - на четвъртия етаж на 38 W 32nd Street. Тя  е част от екипа, който стои зад "Хоротека - Ню Йорк" - провеждащо се веднъж в месеца двучасово денс събитие, в което има танци за забавление, както и интерактивни уроци за нуждаещите се като мен. Зад инициативата стоят също Гергана Стоянчева и Ася Михова. 

В паузата между хората Гергана споделя:

“Просто съм въодушевена. Всичко ми гори отвътре. Огънят, вътрешния огън гори, гори.”

Атмосферата на събитието, което започва в 18 ч. местно време, още от началото бе наелектризираща. Няма как да останете безучастни на плеядата от хора. И ако не сте сигурни как да подходите - може да разчитате на помощта от организаторите. Елисавета, като професионален танцьор с дългогодишен опит,   е наясно със стъпките на поне 20 хора. И това определено е от полза. 

“Ние знаем пет хора, които танцуваме на Нова година или по празници,” казва тя. “Само че сега има едно възраждане и в България, и тук, в Ню Йорк. Хората се връщат да слушат народна музика, да взимат класове. И ние решихме да показваме на всяка хоротека по две нови хорца и хората, които идват редовно, те вече ги знаят. Хубавото е това, че всеки път имаме нови хора и за тези нови хора имаме едно пространство странично, в което можем да ги инструктираме внимателно и бавно, за да могат да танцуват.” 

А на какво се дължи това възраждане?

“Ами според мен, първо е връзката с България, защото не всички вече си ходят всяка година”, пояснява Елисавета.”Стана скъп и транспорт, и пребиваване, и животът тук, наеми и храни. И това е, че има липса на българска кухня. Ние предлагаме и храна. Днес имаме българска баница на масата. И разговора между хората. Ние имаме много млади хора, които са завършили образование в Ню Йорк и са останали да работят в Америка и те тук се срещат с други българи и си създават тяхната младежка българска общност. Практикуват си езика. Това мен лично страшно ме зарежда и ми дава мотивацията да продължа, защото е важно да знаем корените си.”

На Хоротеката се запознах със семейство Халови - майката Марияна, бащата Николай и двамата им сина Борис - на 13 и Емил - на 7. 

“Забавно е,” казва Николай. “Срещаш нови хора и е социална дейност. Не да играеш сам, не да играеш с един човек. Винаги има повод да се запознаеш с нови хора.”

 Марияна допълва: 

“Това е добър начин да поддържаш форма, добра, физическа.”

Какво се харесва на децата?  Научаването на нови танци и храната. 

Освен с български семейства, се срещнах и с чужденци, сред които има и такива, които са се привързали към българската музика при гостуването на "Мистерията на българските гласове" в Америка през 70-те години. Един от американските фенове на българския фолклор е Пол Олсън, който ми се представи и като Павел. Бил е в България шест пъти. 

“Влюбих се в българската фолк музика и танци, когато бях на 14, което е преди 58 години. Мисля си, че съм бил българин в предишния си живот. Имат специално значение за мен (българската фолк музика и танци). Има нещо в музиката, което ме грабва. Транспортира ме в щастливото ми място.”

Зараждането на идеята за Хоротеката всъщност идва от уроци по танци от друг стил. Елисавета споделя:

“Аз съм професионален танцьор и от пет години се занимавам с аржентинско танго. Преди две години отидох в Буенос Айрес да се уча и толкова бях въодушевена, че реших като се върна да направя социално събитие, каквото видях там. И така, в същото това студио направих това социално мероприятие. И тогава на социалните медии българите видяха различните клипове и казаха, ‘ама как така ти правиш танго, а не направиш нещо за нас?’”

 Какво мотивира Елисавета да отделя време за Хоротеката въпреки многото си задачи в Ню Йорк?

“Усмивките на хората,” казва тя. “Това ми е било първото впечатление още когато започнах да бъда танцова учителка, че всички идват с багажа от ежедневието си и излизат от залата с усмивка на лицето. И когато видя, че аз мога да предложа нещо, което да направи 50 човека, 60 човека щастливи за два три часа в края на работната седмица, какво по - добро нещо да ме мотивира да продължавам да го правя.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15