Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-бедния квартал в Казанлък всеки втори употребява метамфетамин, пада възрастовата граница

Законовите промени за домашното насилие не достигат до сегрегираните квартали

Камелия Димитрова: Разведени момичета си изкарват прехраната със сексуални услуги и влизат в мрежата на трафикантите

| Интервю
Камелия Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Законовите поправки в областта на домашното насилие, включването на дефиницията "интимен партньор" и сформирането на координационен орган са позитивни стъпки, но политическите турбуленции оставиха нещата на изчакване. В някои от сегрегираните, по-отдалечени и патриархални населени места тези теми продължават да са табу – там законовите промени не влияят върху тежката реалност.

Това коментира пред БНР Камелия Димитрова, основател и изпълнителен директор на фондация "Дигнита", която работи по противодействието на трафика с цел сексуална експлоатация. Димитрова има опит и в Националната комисия за борба с трафика на хора.

В проучване на терен, проведено от фондацията с интервюта и фокус групи в квартали в Казанлък и Нови пазар, са отчетени припокриващи се рискови фактори – например традиционните възприятия за ролята на момчето и момичето, които не са в полза на момичето, посочи Камелия Димитрова в предаването "Хоризонт до обед".

Ранното съжителство на семейни начала води до социално-икономически зависимости, а раздялата с момичето впоследствие го превръща в потенциална жертва на трафикантите, обясни тя.

"На 15 години, без образование, без всякакви квалификации, няма никакви възможности за развитие. Отхвърлените, разведени момичета започват да си изкарват прехраната със сексуални услуги и влизат в мрежата на трафикантите."

Димитрова цитира още тревожни данни за употребата на новата дрога "Перник" в проучваните общности в Казанлък.

"Употребата на този метамфетамин се оказа най-силният и изключително тежък фактор, който засилва и уязвимостта към най-тежките форми на насилие над жени. В Казанлък, където работихме на терен с местните общности, хората буквално са пропищели от употребата на този метамфетамин, който се примесва с най-различни съставки: тебешири, прах за пране, смесва се с употреба на алкохол и води до изключително тежки прояви на агресия, които най-вече засягат жените и бабите, които отглеждат децата в общността. Употребата е действително масова. Според местните жители всеки втори употребява. И пада възрастовата граница на употреба."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34