Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-бедния квартал в Казанлък всеки втори употребява метамфетамин, пада възрастовата граница

Законовите промени за домашното насилие не достигат до сегрегираните квартали

Камелия Димитрова: Разведени момичета си изкарват прехраната със сексуални услуги и влизат в мрежата на трафикантите

| Интервю
Камелия Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Законовите поправки в областта на домашното насилие, включването на дефиницията "интимен партньор" и сформирането на координационен орган са позитивни стъпки, но политическите турбуленции оставиха нещата на изчакване. В някои от сегрегираните, по-отдалечени и патриархални населени места тези теми продължават да са табу – там законовите промени не влияят върху тежката реалност.

Това коментира пред БНР Камелия Димитрова, основател и изпълнителен директор на фондация "Дигнита", която работи по противодействието на трафика с цел сексуална експлоатация. Димитрова има опит и в Националната комисия за борба с трафика на хора.

В проучване на терен, проведено от фондацията с интервюта и фокус групи в квартали в Казанлък и Нови пазар, са отчетени припокриващи се рискови фактори – например традиционните възприятия за ролята на момчето и момичето, които не са в полза на момичето, посочи Камелия Димитрова в предаването "Хоризонт до обед".

Ранното съжителство на семейни начала води до социално-икономически зависимости, а раздялата с момичето впоследствие го превръща в потенциална жертва на трафикантите, обясни тя.

"На 15 години, без образование, без всякакви квалификации, няма никакви възможности за развитие. Отхвърлените, разведени момичета започват да си изкарват прехраната със сексуални услуги и влизат в мрежата на трафикантите."

Димитрова цитира още тревожни данни за употребата на новата дрога "Перник" в проучваните общности в Казанлък.

"Употребата на този метамфетамин се оказа най-силният и изключително тежък фактор, който засилва и уязвимостта към най-тежките форми на насилие над жени. В Казанлък, където работихме на терен с местните общности, хората буквално са пропищели от употребата на този метамфетамин, който се примесва с най-различни съставки: тебешири, прах за пране, смесва се с употреба на алкохол и води до изключително тежки прояви на агресия, които най-вече засягат жените и бабите, които отглеждат децата в общността. Употребата е действително масова. Според местните жители всеки втори употребява. И пада възрастовата граница на употреба."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ратифицираха договор за придобиване на оборудване за комуникационна сигурност в сферата на отбраната

Отпадна изслушването в парламента на министрите Теменужка Петкова и Георги Тахов относно идеята за създаване на вериги от магазини за търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост от български производители с търговска надценка до 10%.  То ще се проведе идната седмица, за да може темата да бъде дебатирана по-детайлно. Депутатите..

публикувано на 03.04.25 в 10:07

Бум в цените на ваканционните имоти. Най-скъпи са в Созопол, най-евтини - в Слънчев бряг

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Библиотеката в Силистра модернизира услугите си

Библиотеката в Силистра модернизира услугите си с интерактивен екран и професионален скенер за дигитализация на книги. Купени са и интерактивни подове, които ще подпомагат работата с ученици до 8 клас, като предоставят възможност за учене чрез игра и движение. Интерактивният екран е разположен във фоайето на библиотека "Партений Павлович", за..

публикувано на 03.04.25 в 09:58

Продължава маратонът на четенето в Плевен

В Плевен продължава ХХ Национален маратон на четенето, посветен на 220-годишнината на Ханс Кристиан Андерсен и 105 години от рождението на Леда Милева. В програмата на Регионална библиотека “Христо Смирненски“ са включени поредица от интересни предизвикателства към най-малките читатели. Всички прояви са насочени към насърчаване на любовта към..

публикувано на 03.04.25 в 09:55
Доц. Мартин Иванов

Проф. Мартин Иванов: В България сме скарани с историята

Историкът проф. Мартин Иванов представя днес "Бившите хора" на концлагерна България" в Регионалната библиотека в Шумен.  Книгата излезе преди малко повече от година и вече има десетки представяния в страната. "Много е различна публиката на различните места. Сигурно идват доста хора, които са наследници, но има и доста млади хора. В Кюстендил..

публикувано на 03.04.25 в 09:45

Шумен e домакин на международните детско- юношески хорови празници "Добри Войников"

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско- юношески хорови празници "Добри Войников".  В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества..

публикувано на 03.04.25 в 09:42
Кирил Петков

ПП-ДБ няма да подкрепят вота към кабинета, обмислят свой – темата се обсъжда

ПП-ДБ няма да участва в гласуването по вота на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това обяви съпредседателят на обединението Кирил Петков. Причината е в международните обстоятелства, стана ясно от думите му. Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45 "От вчера обаче има и нова ситуация, която трябва да кажем. Беше..

публикувано на 03.04.25 в 09:40