Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Ели Маринова
Снимка: Мая Данчева

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени. С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете, преданията и легендите, които народът ни е пазил, за да се предпази именно в лошите дни.

На 29 август православната църква отбеляза Секновение. Почита се мъченическата смърт на Йоан Кръстител. В народните вярвания на този ден лятото си отива. Денят и нощта стават равни. Водите стават студени. Денят се смята за един от най-лошите в годината. Змиите и гущерите, самодивите, змейовете и русалките се прибират да зимуват. Не се подхваща нова работа.

Всеки един празник за българите е пълен със суеверия

Народната традиция е изпълнена със забрани и точни указания, какво се прави и какво не. И още какво би се случило, ако не спазите препоръката. Разбира се, ние сме съвременни хора и разчитаме на сателити в Космоса, за да правим прогнози за времето, но някъде във всеки от нас стои зрънце от тази градена с векове народопсихология, която като код в гените ни казва, че опитът на предците не е натрупан напразно и е добре, без да казваме на никого да имаме едно наум.

"Йоан Кръстител като светец е признат и от трите религии - юдаизъм, християнство и ислям, каза в "Нощен Хоризонт" Ели Маринова, която познава добре нароните традиции и подържа сайт, в който пише за тях.

"Той е бил пророк, строг съдник, държал е да се съблюдават моралните и етичните закони, дори от царете. Сериозно е критикувал цар Ирод Антипа за женитбата с братовата му жена. Затова Антипа го хвърля в тъмница. По време на пир, организиран от цар Ирод, дъщерята на жена му поисква той да отсече главата на Йоан Предтеча.

Тази мъченическа смърт влиза във всички традиции. В българските традиции този ден - 29 август, освен Секновение, се нарича и Иван Коприван, защото хвърлят главата в копривата, кръвта опръсква копривата, а плодовете на дренките стават червени.

На този ден не се яде нищо червено, не се яде месо, нито риба, спазва се строг пост, зарази мъченическата смърт на светеца Йоан Предтеча. Хората трябва да бъдат смирени и тихи.

На този ден според народните поверия денят и нощта се отсичат на кръст. Това е третият ден в чест на светеца. Първият ден е 6 януари - Богоявление, когато свети Йоан Кръстител дава светото кръщение на Исус Христос, вторият ден е най-вълшебната нощ - Еньов ден, рождението на Йоан Кръстител - 24 юни, третият ден е на 29 август - смъртта на предтечата, това разказа още Ели Маринова.

"Така се затварят цикълът - раждане - живот - смърт, това се е осъзнавало от нашите предци. Секновение е есенното равноденствие, всичко е свързано със слънцето, разказа още Маринова.

По думите ѝ българският народ не е от най-суеверните, а народните поверия и традиции не трябва да се наричат суеверия. Хората се интересуват най-много от лунния ѝ календар, който тя публикува в своя сайт.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29