Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Преговори със Северна Македония може да започнат, когато Скопие изпълни условията

Снимка: ЕК

Говорителката на Европейската комисия Ана Писонеро заяви, че Комисията очаква да започнат преговори и с Албания, и със Северна Македония за членство в ЕС, но когато западната ни съседка изпълни необходимите условия за целта:

"Комисията очаква да започнат преговори по основни клъстери възможно най-бързо с Албания и със Северна Македония, след като Северна Македония изпълни съответните критерии, които бяха договорени от Съвета".

Писонеро каза това в отговор на въпрос за вчерашното решение на постоянните представители на ЕС, с което бе дадена зелена светлина за начало на преговорите с Албания и което на практика означава разделянето на двете страни.

Едно от изискванията е Северна Македония да впише българите като държавнотровна нация в преамбюла на конституцията си.

Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев определи пред БНР решението на посланиците като сигнал, че  страната трябва да изпълни европейското предложение, ратифицирано от нея самата. Запитан дали вижда индикации, че Северна Македония възнамерява да промени нещо в поведението си, той отговори:

"Засега не виждам индикации. Индикациите са по-скоро за обратното - че се опитват по всякакви канали, дипломатически и както могат да убеждават страните членки да се промени френското предложение, след като многократно им беше казано, че това няма да стане. Френското предложение отговаря и на справедливостта, и на нормалното покриване на човешки права".

Винаги има надежда, допълни евродепутатът за това дали македонските власти могат да премислят:

"Трябва да бъде направено нещо и в интерес на гражданите на Северна Македония. Аз съм убеден, че те също биха искали да стане тази държава пълноправен член на ЕС. Това е и нашето желание, стига да се преодолее негативъзмът, който цари сред част от елита на Северна Македония".

Гърция също изрази неколкократно недоволство от поведението на Северна Македония. Разногласията между двете страни започнаха, след като през юни новоизбраната президентка на страната Гордана Силяновска нарече държавата само с името "Македония" и тази тенденция бе продължена от премиера Християн Мицкоски.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС предлага на Молдова спешна помощ от 30 млн. евро

ЕС предлага пакет от 30 млн. евро спешна помощ като първа стъпка в подкрепа на Молдова за справяне със суровата енергийна криза, предизвикана от "Газпром", съобщиха от Еврокомисията. Чрез този пакет Общността е готова да финансира закупуването и преноса на природен газ за Приднестровския регион, за да подпомогне възстановяването на..

публикувано на 27.01.25 в 16:16
Изображение, изложено в Тел Авив, на четири жени, служещи в израелската армия, които бяха отвлечени от

"Хамас" предаде списък с 25 живи заложници от общо 33, които трябва да бъдат освободени

Палестинската групировка „Хамас“ е предала на посредниците списък, показващ, че от общо 33 държани от нея израелски заложници, които трябва да бъдат освободени, са живи 25, заяви днес представител на организацията, цитиран от Ройтерс. Той каза още пред агенцията, че Израел е получил списъка от посредниците на споразумението за прекратяване на огъня..

публикувано на 27.01.25 в 16:16

Съветът на ЕС замрази частично визовото споразумение с Грузия

Съветът на ЕС замрази частично споразумението за визово облекчение между ЕС и Грузия, което би могло да накара грузински дипломати и официални лица да подават молба за виза при пътуване в Общността. Решението ще засегне членове на грузински официални делегации, които участват в официални срещи и други събития на територията на страна членка,..

публикувано на 27.01.25 в 16:12

Противоепидемични мерки в Кюстендилска област

Считано от 29.01.2025 г. до 05.02.2025 г. на територията на Кюстендилския регион се въвеждат противоепидемични мерки. Това решение взе Областният оперативен щаб за борба с грип и остри респираторни заболявания, свикан от областния управител инж. Александър Паяндурски. Засега обаче учебните занатия ще пръдължат в клас, без онлайн форма...

публикувано на 27.01.25 в 16:06

В Русе почетоха жертвите на Холокоста

С едноминутно мълчание и преклонение пред жертвите на Холокоста в Русе бе отбелязана 80-годишнината от освобождаването на нацисткия коцентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау". По инициатива на регионалната организация на евреите "Шалом" пред паметника на жертвите на холокоста бе отбелязана 80-годишнината от края на най-жестокия геноцид в..

публикувано на 27.01.25 в 15:56

От сряда и област Монтана е в грипна епидемия - за 7 дни

Грипна епидемия обявяват в област Монтана от сряда, която ще продължи до 4 февруари включително. Към момента учениците остават в клас. Двукратно увеличение на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) за последните две седмици отчитат от Регионалната здравна инспекция в Монтана. На свое заседание днес областният медицински щаб взе..

публикувано на 27.01.25 в 15:48

КТ "Подкрепа" иска поне 10% ръст на заплатите в обществения сектор

Проектобюджетите на държавата, на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса за 2025-а година да бъдат представени на синдикатите и бизнеса в срок до 5-и февруари, а заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по тях да се проведе не по-късно от 12-и февруари – за това настоява президентът на Конфедерация на труда..

публикувано на 27.01.25 в 15:46