Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората в Родопите са толкова безкрайно различни от това, което срещаме тук"

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Маргарита Русева
Снимка: Мая Данчева

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсайд, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени. 

И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не бързаме за никъде, освен за вкъщи, защото се стъмва по-рано. Лятото е оставило бръчки по лицето ни, от усмивки и някаква бегла тъга, че е тръгнало да угасва и да ни взима слънцето и радостта. 

Есента всъщност е алегория на един много смислен и много пълен етап от живота, в който той ни се разкрива изцяло. Няма заблуди и фалшиви мечти. Няма хора с преструвки. От този момент животът ни се струва много по-хубав, от колкото е бил всъщност, защото нашата психика е устроена така – да помни само хубавото. Връщаме се назад с усмивка, гледаме на събитията с други очи, мъдри и истински.

В едно свое пътуване из Родопите преди повече от десет години фотографката Маргарита Русева среща жителите на малки села в планината. Те са в есента на живота си и разказват спомените си с усмивка. 
Тези лица, Маргарита събра в изложба, издаде фотокнига и разказа тяхната история на техния диалект, с тяхното чувство и усещане към живота. 

Този септември се навършват десет години от издаването на "Далечни песни" и самата Маргарита си припомня с носталгия времето, в което е създадена. Затова и идеята за една изложба – римейк никак не й е чужда. 

"Тези спомени са ми като сън, като на филм, аз съм била много различна...Защото хората в Родопите са толкова безкрайно различни от това, което срещаме тук в нашето ежедневие, че наистина се чудя дали това не е било в някакъв друг живот...

Какво ме заведе там - може би е съдба, вътрешно мое търсене, да открия по-топли и интимни отношения между хората, това ми липсваше, това го търсих. Аз живеех дълго време в САЩ, и потърсих топлината у нас, в Триград, така срещнах топлите хора тук.

За жалост вече и тук не се намират тези топли отношения между хората..., сподели за БНР Маргарита Русева.

Фотографката разказа, че поддържа връзка с хората от Родопите, но за жалост и при тях нещата са се променили.

Сякаш и за тях животът се превърна в една машина - няма я тази топлота, това, което го е имало преди, всичко е от ден до ден - животът им е труден, и те се промениха покрай това...

Голяма част от тези хора бяха столетници и вече са си отишли от този свят..., допълни Русева.

Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47

Микрофестивалът "Инфундибулум" обживява подлеза до автогарата в Габрово

В района на подлеза до автогарата в Габрово започна вторият Mикрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет. "Това е второто..

публикувано на 15.10.24 в 12:18