Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсайд, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.
И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не бързаме за никъде, освен за вкъщи, защото се стъмва по-рано. Лятото е оставило бръчки по лицето ни, от усмивки и някаква бегла тъга, че е тръгнало да угасва и да ни взима слънцето и радостта.
Есента всъщност е алегория на един много смислен и много пълен етап от живота, в който той ни се разкрива изцяло. Няма заблуди и фалшиви мечти. Няма хора с преструвки. От този момент животът ни се струва много по-хубав, от колкото е бил всъщност, защото нашата психика е устроена така – да помни само хубавото. Връщаме се назад с усмивка, гледаме на събитията с други очи, мъдри и истински.
В едно свое пътуване из Родопите преди повече от десет години фотографката Маргарита Русева среща жителите на малки села в планината. Те са в есента на живота си и разказват спомените си с усмивка.
Тези лица, Маргарита събра в изложба, издаде фотокнига и разказа тяхната история на техния диалект, с тяхното чувство и усещане към живота.
Този септември се навършват десет години от издаването на "Далечни песни" и самата Маргарита си припомня с носталгия времето, в което е създадена. Затова и идеята за една изложба – римейк никак не й е чужда.
"Тези спомени са ми като сън, като на филм, аз съм била много различна...Защото хората в Родопите са толкова безкрайно различни от това, което срещаме тук в нашето ежедневие, че наистина се чудя дали това не е било в някакъв друг живот...
Какво ме заведе там - може би е съдба, вътрешно мое търсене, да открия по-топли и интимни отношения между хората, това ми липсваше, това го търсих. Аз живеех дълго време в САЩ, и потърсих топлината у нас, в Триград, така срещнах топлите хора тук.
За жалост вече и тук не се намират тези топли отношения между хората..., сподели за БНР Маргарита Русева.
Фотографката разказа, че поддържа връзка с хората от Родопите, но за жалост и при тях нещата са се променили.
Сякаш и за тях животът се превърна в една машина - няма я тази топлота, това, което го е имало преди, всичко е от ден до ден - животът им е труден, и те се промениха покрай това...
Голяма част от тези хора бяха столетници и вече са си отишли от този свят..., допълни Русева.
Още по темата в звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..