"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата? А защо да не го продадем срещу миг удоволствие?"
Юлиян Табаков с послание към публиката на изложбата "Виждам те", която ще бъде в Галерия "Средец" - София от 26 септември до 10 октомври, когато от 17.00 часа ще бъде представянето на албума - илюстрована книга, която събира рисунките на животни, включени в изложбата. Редактор е Зорница Христова.
Юлиян Табаков е потопен в света на визуалните изкуства. Изразява себе си чрез рисуване, сценография, костюмография и режисура. Концепцията му за живота може да се събере в отговора от детството му на въпроса "Какъв искаш да станеш?". "Спасител на света и ще го спася от човека", отговаря той.
"С "Виждам те" искам да се обърна към децата с картините на животните, да събудя у тях любов към живия свят около тях. В галерията ще има и една от първите ми рисунки на зебра, която съм направил на 3 години. Рисувам от малък, като луд просто. Винаги това съм правил. Не знам кой точно е запазил тази картина, но може би баба ми, която беше лекар и организираше, запазваше и структурираше нещата. Голяма част от детството си съм бил в Русе и рисувах на хартиите, които дядо ми основно ми намираше. Картините, които ще могат да бъдат видяни на изложбата, ще бъдат включени в книга, в която ще има една единствена история, отворена така, че докато разлистваш книгата дали на себе си или на детето до теб, ти трябва да наречеш героите и да разкажеш историята. Аз задавам само рамката, а конкретиката всеки сам трябва да си я разкаже.", споделя художникът Юлиян Табаков.
Юлиян Табаков e роден през 1975 в София.
През 1994 завършва ССХУ за Приложни Изкуства, специалност Детски Играчки
2000 – Магистър - Сценография в НХА – Н. Павлович, ателие Доц. К. Вълканов и Проф. Г. Иванов
2002 – семестър в Сентрал Ст. Мартинс – Лондон, Изящни Изкуства, департамент - 3D
2003 – Магистър – Изящни Изкуства в ENS des Beaux-Arts – Париж, ателие: Ж. Фишер, А. Месаже и Е. Дитман
От 2002 e установен в Швеция и България и работи в областта на изобразителните, сценични и аудиовизуални форми на изкуството. Създава сценографски и костюмни решения за над 50 театрални, куклени, движенчески, оперни и филмови продукции в Швеция, България, Русия, Литва, Германия, Швейцария и Кения, илюстрации за множество детски книги и разработва свои художествени и аудиовизуални проекти. Пространството е основен фактор в работата му и всяко представяне на даден проект е има собствен формат.
Взема участие в множество колективни изложби в България, Швеция, Чехия, Словакия, Гърция, Англия и САЩ.
Носител на награди в областта на културата, киното, театъра, илюстрацията и модата.
"Виждам те" се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, сесия "Визуални изкуства"; Столичната община - направление "Визуални изкуства"; Сдружение "Таляна"/ReBonkers, в партньорство с Художествената галерия в Русе, ХГ "Борис Георгиев" във Варна и Галерия "+359", в сътрудничество с Duocontradiction - Стокхолм. На 26 септември изложбата се открива и в Галерия "Средец" - София.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..