От обявените 476 места за директори на училища едва около половината се заеха в началото на учебната година.
Това съобщи пред БНР директорът на столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование.
Според него държавата трябва да организира курсове за кандидатите за директори:
"Шестмесечни курсове, може би, преди да се явят на конкурс. Първо, за да преценят дали тази професия е за тях, второ - за да се подготвят по-добре. Това го има в редица държави. Минавайки през тези курсове, те получават статут на кандидат-директор. Нещо като квалификация, която трябва да имаш, преди да кандидатстваш за директор. Много е трудно от учител направо да станеш директор - това са коренно различни отговорности и по тази причина или няма достатъчно кандидати, или не успяват да се справят достатъчно добре. Трябва да се помисли по този въпрос".
Александров подчерта, че училищните директори в България имат най-много права и отговорности, сравнено с другите държави в ЕС:
"Да назначават и да уволняват, управление на бюджет, управление на учебния процес, комуникация с родителите. В другите държави тези отговорности са разделени. ... А и все пак не е чак толкова привлекателна директорската професия на фона на тези отговорности, защото заплатата е с около 20% повече от тази на учителите. Затова казвам, че трябва да се подготвят такива кадри, а не да се разчита да бъдат намерени природни таланти".
За да подобрим образованието, трябва да променяме някои неща, заяви Александров и коментира предстоящите промени в задачите за Националното външно оценяване в 4-ти клас, като целта е те да бъдат практически ориентирани и затова намерението на Министерството на образованието е през тази учебна година да замени диктовката със задача за редактиране на текст.
"Мнението за тази промяна е различно. ... Дали едно нещо е в изпита, или - не, не пречи то да се развива. Аз бих казал, че не е лоша тази идея. ... Очевидно, че предвидената промяна ще подобри уменията на учениците да мислят по-критически. Към това ще бъдат насочени усилията и на техните учители", коментира той и уточни, че за него "по-дълбоката реформа е в оценките, които даваме на учениците, да калкулираме и какви житейски умения - от тези, които търсят и работодателите - са придобили".
В предаването "Неделя 150" Цвета Стоянова, детски психолог и кариерен консултант, коментира, че учениците имат много информация от различни медии и социални мрежи, но въпросът не е в това, че знаят нещо, а какво правят и как го правят, дали разбират, че това се отразява на тях и на околните:
"Същественото е, че те не притежават тези необходими умения за живот, с които биха могли да се представят на публичната сцена, да печелят и да се самоутвърждават, без да нарушават правата на другите".
По думите ѝ много е важна ролята на учителя, "който поема децата, да може да ги сплоти и да създаде правилата и нормите, които са подходящи за дадения клас - спрямо характера и особеностите на децата в него".
Интервюто на Явор Стаматов с Асен Александров и Цвета Стоянова можете да чуете от звуковия файл.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..