Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.
На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен. Сериозен музикант, той изнасяше много камерни концерти и впечатляваше с чувството си за стил и изработване на детайлите.
Михаил Попов е роден на 21 септември 1899 г. в Плевен. Първите си уроци по музика получава от баща си - учител и любител на музиката. Той го учи да свири на цигулка. В юношеските си години Михаил Попов пее в хорове, дори участва в постановки на оперети. Следва право в Софийския университет и за да се издръжа, участва в хорове, вкл. и в хора на Оперната дружба. Дават му и малки роли. Там взема първите си вокални уроци от известния педагог Иван Вулпе.
През 1923 г. Попов се явява на конкурса за млади певци на Министерството на просветата и получава стипендия за обучение в Италия. Постъпва в Неаполската консерватория. Негов преподавател е знаменитият певец Фернандо де Лучия. Михаил Попов прави впечатление с гласа си и често го канят като подържащ бас в концертите на известни тенори - сред тях Бениамино Джили и Тито Скипа.
През 1927 г. се завръща в България и след три самостоятелни концерта - в Плевен и София - той е назначен като солист в Софийската опера. Дебютът му е на 27 септември същата година като Мефистофел от операта „Фауст“ на Гуно и е посрещнат с много симпатия от публиката. От този момент до края на 60-те години, цели 4 десетилетия, той е незаменимият бас на Софийската опера. Подготвя 60 роли, сред които Филип Втори от „Дон Карлос“, Борис и Пимен от „Борис Годунов“, Зарастро от „Вълшебната флейта“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кончак и Галцики от „Княз Игор“, Кецал от „Продадена невеста“, Иван Сусанин от едноименната опера, Кутузов от „Война и мир“ и др.
Михаил Попов е известен и с камерните си концерти. Особен интерес представляват тези, на които на пианото е Панчо Владигеров. Всъщност много от камерните песни на композитора са изпълнени за първи път от Михаил Попов - с тях правят и много турнета в чужбина.
Попов е известен и уважаван вокален педагог, преподавател в Консерваторията. През 1964 г. става професор.
Михаил Попов умира на 15 август 1978 г. В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени на известния баритон Асен Селимски за големия певец в запис от 1995 г. Чуйте в звуковия файл, където има и изпълнение на Попов в ролята на Гремин от "Евгений Онегин" на Чайковски.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..