Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насилие на работното място: КНСБ настоява за ратифициране на Конвенция 190

| Интервю
Снимка: БТА

"Мълчанието първо трябва да се наруши от държавата. Тя трябва да предприеме ход за ратифициране на Конвенция 190. Това нейно мълчание е неприемливо на фона на този траен проблем с насилието и разширяването на насилието в сферата на труда. КНСБ ще положи всички усилия, за да насърчи държавата за това, за да се вземат по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието на работното място".

Това каза пред БНР зам.-председателят на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова преди международния форум "Борбата на синдикатите с насилието и кибернасилието в света на труда в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция 190 на Международната организация на труда". На форума ще участват представители на 23 държави и 35 синдиката от Европа и Азия. 

"Конвенция 190 беше приета през 2019 г. В рамките на 7 години се разработва този документ. КНСБ очакваше да бъде подкрепена от страна на държавата, за да може да бъде една от първите държави, която ще ратифицира тази Конвенция. Уви, в рамките на 5 години все още не сме ратифицирали Конвенцията", обясни тя. 

По думите ѝ правителството отказва да я ратифицира поради решение на Конституционния съд по повод Истанбулската конвенция и използването в нея на понятията "джендър" и "пол". Понятието "джендър" в Конвенция 190 обаче не е споменато, подчерта Иванова и изказа мнение, че това решение трябва да бъде преразгледано. 

"Това мълчание на държавата води до задържане на процеса и лишаване от правото на всеки човек на работното място да работи без насилие и тормоз, включително основано и на пол", обясни тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ в рамките на 5 години 45 държави са ратифицирали Конвенцията, като сред тях са Румъния, Гърция, Италия и Испания. 

"КНСБ продължава да настоява да се ратифицира. Този документ ще даде права, които са в сферата на труда и са в полза на работника. Тормозът и насилието на работното място се прехвърля и вкъщи и обратното. Искаме документ, който да бъде въведен и в националното законодателство. В нашия Кодекс на труда нямаме обосновка на понятието тормоз и особено сексуален тормоз на работното място. С ратифицирането на Конвенцията се налага и промяна в трудовото законодателство". 

Насилието и тормозът са различни понятия, напомни Виолета Иванова и посочи, че насилието се дефинира по скоро като физическо насилие и е разгледан в Закона за домашното насилие. Тормозът и сексуалният тормоз на работното място е залегнал в Закона за защита от дискриминация, но там те са много общи, смята тя.

Според нея Конвенцията ще обхване всички икономически дейности, дори и хората в сивата икономика, стига да докажат, че това деяние се е извършило на работното място. По думите ѝ след ратификация работодателят ще трябва да предвижда превенция и мерки за информираност относно насилието и тормоза на работното място. Тогава и работниците ще бъдат информирани и ще могат да сигнализират при такъв случай, отбеляза тя. 

КНСБ е направила проучване за сексуалния тормоз на работното място, което е показало, че този проблем все още остава скрит, защото не се осъзнава и не се коментира в обществото. Изследването показва, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространени. Близо 18% от хората споделят, че върху тях е имало такова нежелано поведение, посочи Виолета Иванова. Според нея докладването за такъв случай е много рядко заради страха за работното място и неубедеността, че ще се постигне някакъв ефект. 

"Хората са по-затворени в себе си. Трудно се събира информация за сексуалния тормоз. У нас възприятията за такъв тормоз все още са част от нашата национална и корпоративна култура. Това поведение има вкоренени стереотипи, които се основават на народопсихологията, на социалните роли", коментира тя. По думите ѝ ако потърпевшите докладват за нежелано поведение, те се усещат застрашени, несигурни и безпомощни. Така темата остава на заден план, изтъкна тя. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Виолета Иванова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Всички чакат севернокорейските военни да започнат да нападат украинците

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини западните поддръжници на страната, че наблюдават безучастно струпването на севернокорейски войници от Русия близо до границата между Суми и Курск. Десетки дронове бяха насочени към Киев рано тази сутрин, предизвиквайки пожари и щети в най-малко шест района на украинската столица. Във втория по..

публикувано на 02.11.24 в 18:15

Осъдиха съпрузи сводници от Дупница

Районен съд - Дупница призна за виновни съпрузи от града, набирали жени за проституция в Гърция. Престъплението е отпреди 14 години, обвиняемите обаче престоявали в Гърция през тези години, където са разследвани за същото престъпление.  Жената А.О. и  съпругът Б.О. в съучастие през месеците юли и септември 2010 г. ангажирали жена с цел да бъде използвана..

публикувано на 02.11.24 в 18:12
Регионална библиотека

Изложба "Родопски будители" в Смолян

Изложбата "Родопски будители" беше представена в Регионалната библиотека "Николай Вранчев", във филиала на стария център в Смолян. В изложбата е включена кратка библиографска справка със снимка на личности, основоположници на просветното дело в Средните Родопи. Сред тях са Йеромонах Григорий, роден около 1800 година, дошъл от Диониския..

публикувано на 02.11.24 в 17:58

ГЕРБ: Важни въпроси се обсъждат на преговори, а не с декларации, условия и заклинания

От партия ГЕРБ отговориха чрез пост във Фейсбук на декларацията, изпратена от коалиция "Продължаваме промяната-Демократична България" до останалите парламентарни сили за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния. ПП-ДБ изпрати декларация до партиите в парламента В съобщението на ГЕРБ се посочва, че отношението по..

публикувано на 02.11.24 в 16:56

Гръцката полиция издирва българин за убийство

Полицията в Гърция издирва българин, заподозрян в убийство. До Солун е намерена изоставена кола с регистрация от град Фарсала, област Тесалия. Полицията устяновява, че тя е регистрирана на името на 86-годишен фермер,  който се издирва от вчера. Случайни пътници намериха тялото на фермера в земеделски район до Фарсала. Той е..

публикувано на 02.11.24 в 16:44

Кипър ще предоставя субсидии за енергийна ефективност на малкия бизнес

По два нови плана правителството на Кипър ще предоставя субсидии за енергийна ефективност на малкия бизнес и за електрически транспорт. Мерките са в изпълнение на целите на Националния план за енергетика и климат за намаление на вредните емисии с 26% до 2030 г.  Общественото обсъждане на актуализирания му вариант започва в понеделник. Малки и средни..

публикувано на 02.11.24 в 16:26

Гръцки синдикати: Младите хора напускат страната заради ниските заплати

Ниското заплащане в Гърция принуждава младите хора да напускат страната, показва проучване на гръцките синдикати. Институтът за проучване на заетостта публикува проучване, че 53% от новонаетите на работа са с договори на половин работен ден или с плаващо работно време. Заплащането е 400 евро на месец. След края на туристическия сезон..

публикувано на 02.11.24 в 15:50