Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да се засили технологичното образование?

Програмист: Всяко дете да може по смислен начин да накара техниката да работи за него

| Репортаж
Снимка: архив

На какво биха научили децата часове по роботика в училище? Трябва ли да се засили технологичното обучение и защо повече познания по програмиране биха били полезни и за деца, които нямат интереси в тази сфера? 

Всяко дете трябва да може по смислен начин да накара техниката да работи за него - в това вярва програмистът Николай Цонев, участник в световна верига от школи по програмиране и дигитални умения. По думите му, за извънкласни занимания в тези центрове идват деца, "любопитни за дигиталния свят".

Има ли професия, в която дигитализацията да не е променила начина на работа, пита той. Според него децата са родени с естествено любопитство да имат технология в ръката си - технологията ги заобикаля отвсякъде, но те трябва да бъдат обучени как да я използват.

"Езикът на 21. век е дигиталният и трябва да можем да работим с технологиите."

Константин Найденов е ученик в професионална гимназия, който иска да стане инженер, да учи в чужбина и да върне обратно знанията тук, за да развива държавата. 

Живеем в свят, в който технологията става все по-добра и ще ни става все по-трудно да се адаптираме, ако не се обучаваме и не я познаваме, коментира ученикът, който има интереси в нишова технологична област.

"В нашето училище има два СТЕМ центъра, но в другите училища трябва да се добави предмет, дори най-малко свързан с програмиране. Ученикът да има някакво технологично образование."

Необходима е стратегия за превръщането на страната ни във водещ технологичен хъб, препоръчаха неотдавна от сектора.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27

ВСС отложи произнасянето си по сигнала на съдия Тодоров за натиск от прокуратурата

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..

публикувано на 11.02.25 в 13:07
Премиерът Росен Желязков с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Париж, 11 февруари 2025 г.

Росен Желязков пред Джей Ди Ванс: Партньорството между САЩ и България трябва да се задълбочи

Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде първостепенна задача пред нашите нови правителства. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на кратка среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Двамата разговаряха в рамките на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 12:52
В сградата на МВР се отбелязва денят на европейския номер за спешни повиквания 112.

Повече фалшиви сигнали на тел. 112 през 2024 г.

През 2024 г. броят на фалшивите повиквания на тел. 112 е по-висок спрямо предходната година. Това съобщи Марина Велинова, директор на Националната система 112. Приетите повиквания за изминалата година са над 3 милиона. Велинова допълни, че има и обаждания от чужбина: "Тази година имаме леко завишение на сигналите с около 9%, като..

публикувано на 11.02.25 в 12:44

Сръбските студенти продължават с протестните походи

Студенти от сръбския град Ниш тази сутрин тръгнаха пеша към Крагуевац, Централна Сърбия, където в събота ще се състои пореден протест с искане да бъдат установени виновните за рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад миналата година, отнело живота на 15 души, съобщават сръбските медии. Протестите в Сърбия продължават Същевременно..

публикувано на 11.02.25 в 12:41

Нов директор на енергийната борса

Енергийната борса има нов изпълнителен директор. До провеждане на конкурс за поста ръководството се поема от юриста Диан Боев.  От Българската фондова борса не съобщават причината за смяната на досегашния директор Константин Константинов.  Константинов заемаше поста от създаването на борсата до сега. Работата на енергийната борса е изключително важна,..

обновено на 11.02.25 в 12:21
Борис Бонев

Борис Бонев: Ремонтът на улица "Опълченска" в София ще продължи

Ремонтът на улица "Опълченска" ще продължи, категоричен е председателят на групата на "Демократична България - Продължаваме промяната - Спаси София" Борис Бонев. Проблеми с качеството на настилката са установени в средата на януари и те ще бъдат отстранени за сметка на строителя. По думите на Бонев действията на държавата са умишлени,..

публикувано на 11.02.25 в 12:08