Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов за цените на петрола: Играта в Близкия изток е на ръба от икономическа гледна точка

Ескалацията се случва на фона на дългосрочна тенденция на успокояване на цените, посочи икономистът

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: БГНЕС

Пазарите не знаят какво ще стане. Това зависи от решение на Иран и Израел как да отговорят на съответните удари. Пазарите ще се адаптират. Всички играчи там са много внимателни, тъй като играта вече е на ръба от икономическа гледна точка. Основното притеснение е от по-нататъшна ескалация.

Това мнение изрази пред БНР икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Китайската икономика не се развива особено бързо, има намаляване на търсенето на петрол. Ескалацията в Близкия изток се случва на фона на дългосрочна тенденция на спад и успокояване на цените на петрола, обясни той.

Това, което прави ситуацията толкова изнервена за пазарите е, че участниците не знаят какво би могло да се случи в краткосрочен период. Дългосрочните тенденции не са в полза нито на Иран, нито на Русия – основните страни, които имат интерес цените да се задържат високи. Вероятната нервност на пазарите ще остане и в бъдеще, очаква Стефанов.

"Иран не е ключов играч. Той е част от ОПЕК. Доставките, които Иран прави, са в това, което ОПЕК може да възстанови."

В предаването "Събота 150" икономистът очерта различни сценарии. По думите му, атака по военни цели в Иран няма да има ефект върху пазарите. Ако се атакуват конкретни рафинерии, това би натиснало цената надолу, тъй като Иран ще трябва да изнася нерафиниран продукт. Най-ескалационният сценарий е атака върху основния терминал за износ, който осигурява 90% от износа на Иран и се намира на остров в Персийския залив.

"Атака там би означавала на практика унищожаване на експортния потенциал на Иран. Това би означавало по-нататъшно ескалиране – ако се атакуват тези негови експортни бази, той тогава би могъл да отговори с такива удари върху инфраструктурата на Саудитска Арабия, на ОАЕ, на другите големи износители на нефт, по танкери…"

Европа поема резултатите от конфликтите, все още продължава цинично да избягва санкции и да доставя руски петрол, посочи още Стефанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

Земеделското министерство започва прием на заявления за подпомагане на млади фермери

Министерството на земеделието започва прием на заявления за подпомагане на млади фермери. Бюджетът за целта е над 176 млн. лв. ,а всички  документи за  кандидатстването ще се изготвят безвъзмездно от Националната служба съвети в земеделието. Целта на подпомагането е да се увеличи броя на младите земеделци, те  да създадат устойчиви и..

публикувано на 19.11.24 в 07:36

Министрите на отбраната на ЕС обсъждат военната помощ за Украйна

Военната помощ за Украйна ще е основна тема на днешния Съвет "Външни работи" /Отбрана/ в Брюксел. Министрите на отбраната на страните членки ще разговарят по видеовръзка с украинския си колега Рустем Умеров и със съветника по стратегическите въпроси на президента Александър Камишин, които ще ги запознаят с хода на войната. ЕС приветства..

публикувано на 19.11.24 в 07:35

Г-20 настоя за "справедлив и траен мир" в Украйна и за прекратяване на огъня в Газа и Ливан

Лидерите от Групата на 20-те най-големи икономики излязоха със съвместно изявление, в което подчертават страданията, причинени от конфликтите в Газа и Украйна, като същевременно призовават за сътрудничество по отношение на изменението на климата, намаляването на бедността и данъчната политика. Страните от Г-20, сред които и Русия, изразиха..

публикувано на 19.11.24 в 07:27
Еманюел Макрон (в средата)

Макрон определи като добро решението на Вашингтон Украйна да поразява цели в Русия

Френският президент Еманюел Макрон заяви в Рио де Жанейро, че администрацията на държавния глава на Съединените щати Джо Байдън е излязла с "добро решение", като е позволила на Украйна да използва американски оръжия, за да извършва удари във вътрешността на Русия. В кулоарите на срещата на Г-20 Макрон обясни също, че решението е било породено от..

публикувано на 19.11.24 в 03:29

Забавяне на полетите на "Бритиш еъруейз" заради техническа грешка

Технически проблем в системата на националния британски превозвач "Бритиш еъруейз" (British Airways) доведе до забавяне на полетите и проблеми по летищата. Пътници съобщиха, че самолетите им са задържани на пистата и че пилотите са се оплакали, че са загубили връзка с авиокомпанията. Прекъсването на комуникациите засяга всички операции на..

обновено на 19.11.24 в 03:24
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: Войната на Русия срещу Украйна може да спре, ако Русия се изтегли

Руската война срещу Украйна трябва да спре, а това може да стане, само ако Русия прекрати агресията си и изтегли своите военни от Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц в Рио де Жанейро, където участва в среща на върха на Г-20. Шолц сподели мнението, че включването на севернокорейски войници във войната срещу Украйна не бива да бъде търпяно и..

публикувано на 18.11.24 в 22:18

Преносочени доставки на газ в Европа

Най-малко пет танкера с втечнен природен газ са били пренасочени от Азия към Европа  през последните дни, след като руският гигант "Газпром" обяви в събота, че спира доставките за австрийската OMV, сочат данни на аналитичната група "Кплер" (Kpler), цитирани от "Ройтерс". От утре спират доставките на руски газ за Австрия Руската компания..

публикувано на 18.11.24 в 22:05