Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-често срещаните

Токсични вещества в промишлените стоки - фталатите и съединения с хром, никел, кадмий и олово

Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сред най-често срещаните химични елементи и съединения в изтегляните от пазара стоки за деца са фталати, хром, никел, кадмий и олово. Това съобщават от платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни продукти Safety Gate.

От платформата "Ние, потребителите" посочват за пример детски тиранти, в които има прекомерни концентрации на фталати, кадмий и късоверижни хлорирани парафини. 

Всички те носят рискове за здравето - увреждане на репродуктивната система, бъбреците и костите, както и причиняване на рак (канцерогени). Произведени са в Китай.

Прекомерни концентрации на фталати има и в детски часовници, детски чехли, като при лабораторните тестове на проби от второто изделие са открити още кадмий и олово.

Оловото е невротоксично, а кадмият може да увреди бъбреците и костите и да причини рак.

Чехлите също са произведени в Китай, а са установени от контролните органи в Швеция.

Козметиката за деца също може да крие  рискове заради токсични химикали, какъвто е случаят при неотдавна забранен лавандулов крем, който съдържа забранени за влагане в козметичните продукти съставки, както и такива, които са считани за невротоксични.

Продуктът е произведен във Великобритания.

И още: прекомерна концентрация на никел е установена в детски шноли за коса, което може да предизвика дразнене на кожата или алергични реакции.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха 24 май за Ден на българското културно наследство в Сиатъл

24 май беше обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. В прокламацията на кмета на Сиатъл Брус Харел се посочва, че "24 май отбелязва създаването на кирилицата, която се превръща в крайъгълен камък на грамотността и комуникацията за милиони хора в Източна Европа и Централна Азия". Подчертава се, че българската общност допринася..

публикувано на 23.05.25 в 11:10

Депутатите започнаха работа с декларации за 24 май

С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..

публикувано на 23.05.25 в 10:59

Петър Петров: Изборът на председател на КЗК е предрешен

Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..

публикувано на 23.05.25 в 10:59
Петър Велков

Петър Велков: Много е важно кой ще участва в промените на учебните програми

Над 24 хиляди гимназисти се явяват на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Какви са настроенията на зрелостниците може да чуете в анкетата на Андрей Борисов.

публикувано на 23.05.25 в 10:45

Започна аудиенцията на премиера Желязков при папа Лъв XIV

Започна аудиенцията на министър-председателя Росен Желязков при папа Лъв XIV. Негово Светейшество прие премиера в Апостолическия дворец във Ватикана. Премиерът води българската делегация на традиционната визита в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..

публикувано на 23.05.25 в 10:40

Съдът не даде ход на делото за плагиатство срещу адв. Петър Илиев

Служебен ангажимент на председателя на Народното събрания Наталия Киселова отложи разпоредителното заседание по делото за плагиатство срещу адвокат Петър Илиев. Разследването срещу него започна месеци след като беше номиниран за министър на правосъдието, на вътрешните работи и за вицепремиер при неуспешните опити на "Има такъв народ" да състави..

публикувано на 23.05.25 в 10:34

Лято и хранителни разстройства - какво стои зад диетите и свръхтренировките?

С наближаването на лятото се засилва тенденцията за намаляване на теглото и промяна във визията. Социалните медии и натискът от връстници са сред факторите за хранителни разстройства . Така се насърчава спазването на диети и злоупотребата с тренировки и физически натоварвания , което се отразява сериозно върху здравето, прави равносметка..

публикувано на 23.05.25 в 10:32