Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Чолаков: Нова сглобка ще доведе до електорален крах за някои

| Интервю
Петър Чолаков
Снимка: Савина Спасова

Битката в ДПС не е за етническата карта, а за власт и може да окаже влияние върху цялата партийна система. Избирателната активност ще е още по-ниска, а ако има нова сглобка за правителство, това ще им донесе големи електролани щети.

Така описа политическия пейзаж у нас политологът доц. Петър Чолаков в интервю пред БНР.

Неговата прогноза е, че ще имаме разпокъсан парламент, който ще представлява още по-голямо предизвикателство пред партийните лидери за формиране на правителство.

 В предаването "Неделя 150" той коментира кризата в двете депесета:

"Новото в тази предизборна ситуация е войната в ДПС, това е новото и различното. Такова нещо не сме имали, имало е напрежение във връзка с предишни председатели на партията, но те бързо приключваха след конфликта си със почетния председател. Сега имаме коренно различна ситуация, защото "момчето", както го нарича почетния председател е с много голяма тежест – самостоятелна, финансова, аз бих казал и влияние в съдебната система, в прокуратурата, и поради тази причина сътресенията в тази партия, дано да не съм лош пророк, може да рефлектират върху цялата партийна система и цялата държава."

Според политолога раздорът ще рефлектира, защото "ДПС е етническа партия  и претендира, че притежава монопола върху етническия вот":

 "Огромната част от гласовете идват от българските турци, помаци и от ромите, това са 90% и ако там настъпи катаклизъм може да се наруши стабилността".

Скандалът, според него, е изненада дори за самият почетен председател, защото "той повери царството си на "момчето" и се оказа, че то има голям апетит и се разбърза да овладее цялата власт".

"Движението имаше двама председатели и всичко пак в "момчето" щеше да си отиде, но то се разбърза и от там произтече конфликтът между него и почетния председател. Ако беше поизчакал малко, пак всичко щеше да отиде при него", смята доц. Петър Чолаков.

Според него трудно ще се направи правителство заради голямата раздробеност в НС след изборите.

"Ако се базираме на социологическите агенции, ще имаме още по-ниска избирателна активност, която е драматично ниска, ще имаме един парламент  с още по-ниска легитимност. Това означава, че за да се формира правителство ще се стартира с много ниско доверие. Така че предизвикателствата се увеличават, разпарчетосването на Движението създава допълнителни трудности, защото повече от 30 години претендира да е балансьор в българските процесите и си присъства. Сега като имаме две такива политически сили, става още по-трудно, така че нямам особено основание за оптимизъм", казва доц. Чолаков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсии ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22