"Там атмосферата беше заредена с творческа енергия, обгърната от духа на колеги и приятели“, разказа тя. За нея поезията и музиката са двете най-силни изразни форми, чрез които можем да изразим емоциите си и да достигнем до другите. Тя отбеляза, че поезията разкрива най-интимните кътчета на душата, докато музиката може да ги обгърне и да ги направи още по-силни и въздействащи.
Говорихме и за стихосбирката й "Тази, която..." – първата й книга, която включва стихове, писани в един богат творчески период от 2002 до 2014 г. Мария разказа, че избира едноименното стихотворение да даде заглавие на цялата стихосбирка, защото то съдържа в себе си основните теми и търсения, които я вълнуват – любовта, търсенето на смисъл, катарзиса, който изкуството носи. Тя сподели и за дългогодишния си процес на творческо създаване, изпълнен с преосмисляне на вътрешните преживявания и връзка с източните философии, които често се прокрадват в стиховете й.
Особено впечатляващи бяха стиховете "Кълбо" и "Жажда", които прочетохме в ефир. "Аз съм светло и нежно кълбо. / Енергийно безбрежие. Цялост“ – с тези думи Мария описа своя вътрешен свят и усещането за непрекъснат поток от енергия и светлина. А стихотворението "Жажда" говори за неутолимия стремеж за смисъл и откриването на "Живата вода".
Творческите й образи и философски размисли съчетават нежността на думите с дълбочината на мисълта. Към края на разговора ни се присъедини и поетът Ивайло Диманов, който допринесе с интересни размисли за значението на поезията в съвременния свят. Заедно с него размишлявахме върху творчеството като средство за свързване със себе си и със света, за силата на думите и музиката да разтварят „страха“ и „тъгата“ и да ни пренасят в едно по-светло и по-дълбоко пространство на мисълта и чувствата.
Това бе една топла и вдъхновяваща среща, в която думите заживяха свой собствен живот и ни поведоха по пътеките на поезията и музиката, които разкриват истинските измерения на човешката душа и силата на изкуството.
Мария Радкова е родена в гр. София на 29.11.1969 г. Завършила е “Държавен библиотекарски институт” и е учила философия в Софийския Университет. От 1990 до 2001 г. работи в областта на Маркетинг в туризма – хотел “Новотел” /”Принцес”/ Живее и работи в САЩ в периода от 2001 г. до 2004 г. и 2006 г. до 2014 г. Стихове пише от младежките си години, а през 2014 г. издава своята стихосбирка “Тази, която...” на издателство “Фараго”. Представяла е своята книга в различни градове в страната. През 2023 г. получава специалната награда на клуб “Иван Николов” на конкурса “Eсенни щурци” – с. Горски извор. В момента е преводач и преподавател по английски език към Института за чуждестранни студенти – филиал на Софийския Университет “Климент Охридски”.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мария Радкова в "Нощен Хоризонт".
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..