"Там атмосферата беше заредена с творческа енергия, обгърната от духа на колеги и приятели“, разказа тя. За нея поезията и музиката са двете най-силни изразни форми, чрез които можем да изразим емоциите си и да достигнем до другите. Тя отбеляза, че поезията разкрива най-интимните кътчета на душата, докато музиката може да ги обгърне и да ги направи още по-силни и въздействащи.
Говорихме и за стихосбирката й "Тази, която..." – първата й книга, която включва стихове, писани в един богат творчески период от 2002 до 2014 г. Мария разказа, че избира едноименното стихотворение да даде заглавие на цялата стихосбирка, защото то съдържа в себе си основните теми и търсения, които я вълнуват – любовта, търсенето на смисъл, катарзиса, който изкуството носи. Тя сподели и за дългогодишния си процес на творческо създаване, изпълнен с преосмисляне на вътрешните преживявания и връзка с източните философии, които често се прокрадват в стиховете й.
Особено впечатляващи бяха стиховете "Кълбо" и "Жажда", които прочетохме в ефир. "Аз съм светло и нежно кълбо. / Енергийно безбрежие. Цялост“ – с тези думи Мария описа своя вътрешен свят и усещането за непрекъснат поток от енергия и светлина. А стихотворението "Жажда" говори за неутолимия стремеж за смисъл и откриването на "Живата вода".
Творческите й образи и философски размисли съчетават нежността на думите с дълбочината на мисълта. Към края на разговора ни се присъедини и поетът Ивайло Диманов, който допринесе с интересни размисли за значението на поезията в съвременния свят. Заедно с него размишлявахме върху творчеството като средство за свързване със себе си и със света, за силата на думите и музиката да разтварят „страха“ и „тъгата“ и да ни пренасят в едно по-светло и по-дълбоко пространство на мисълта и чувствата.
Това бе една топла и вдъхновяваща среща, в която думите заживяха свой собствен живот и ни поведоха по пътеките на поезията и музиката, които разкриват истинските измерения на човешката душа и силата на изкуството.
Мария Радкова е родена в гр. София на 29.11.1969 г. Завършила е “Държавен библиотекарски институт” и е учила философия в Софийския Университет. От 1990 до 2001 г. работи в областта на Маркетинг в туризма – хотел “Новотел” /”Принцес”/ Живее и работи в САЩ в периода от 2001 г. до 2004 г. и 2006 г. до 2014 г. Стихове пише от младежките си години, а през 2014 г. издава своята стихосбирка “Тази, която...” на издателство “Фараго”. Представяла е своята книга в различни градове в страната. През 2023 г. получава специалната награда на клуб “Иван Николов” на конкурса “Eсенни щурци” – с. Горски извор. В момента е преводач и преподавател по английски език към Института за чуждестранни студенти – филиал на Софийския Университет “Климент Охридски”.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мария Радкова в "Нощен Хоризонт".
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..