Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетесата Мария Радкова за словото и музиката в него

4
Мария Радкова
Снимка: Станислава Пирчева

Непосредствено след 1-ви октомври, Деня на музиката и поезията, "Нощен хоризонт" посрещна своята специална гостенка – поетесата Мария Радкова. Разговор посветен на този вдъхновяващ празник, който обединява силата на поетичното слово и музиката – две изкуства, които Мария чувства особено близки. Тя сподели своя опит от празнуването на този специален ден, като отбеляза как го е посрещнала в Клуба на журналистите към Съюза на българските журналисти на площад "Гарибалди".

 "Там атмосферата беше заредена с творческа енергия, обгърната от духа на колеги и приятели“, разказа тя. За нея поезията и музиката са двете най-силни изразни форми, чрез които можем да изразим емоциите си и да достигнем до другите. Тя отбеляза, че поезията разкрива най-интимните кътчета на душата, докато музиката може да ги обгърне и да ги направи още по-силни и въздействащи. 

Говорихме и за стихосбирката й "Тази, която..." – първата й книга, която включва стихове, писани в един богат творчески период от 2002 до 2014 г. Мария разказа, че избира едноименното стихотворение да даде заглавие на цялата стихосбирка, защото то съдържа в себе си основните теми и търсения, които я вълнуват – любовта, търсенето на смисъл, катарзиса, който изкуството носи. Тя сподели и за дългогодишния си процес на творческо създаване, изпълнен с преосмисляне на вътрешните преживявания и връзка с източните философии, които често се прокрадват в стиховете й. 

Особено впечатляващи бяха стиховете "Кълбо" и "Жажда", които прочетохме в ефир. "Аз съм светло и нежно кълбо. / Енергийно безбрежие. Цялост“ – с тези думи Мария описа своя вътрешен свят и усещането за непрекъснат поток от енергия и светлина. А стихотворението "Жажда" говори за неутолимия стремеж за смисъл и откриването на "Живата вода". 

Творческите й образи и философски размисли съчетават нежността на думите с дълбочината на мисълта. Към края на разговора ни се присъедини и поетът Ивайло Диманов, който допринесе с интересни размисли за значението на поезията в съвременния свят. Заедно с него размишлявахме върху творчеството като средство за свързване със себе си и със света, за силата на думите и музиката да разтварят „страха“ и „тъгата“ и да ни пренасят в едно по-светло и по-дълбоко пространство на мисълта и чувствата.

 Това бе една топла и вдъхновяваща среща, в която думите заживяха свой собствен живот и ни поведоха по пътеките на поезията и музиката, които разкриват истинските измерения на човешката душа и силата на изкуството. 


Мария Радкова е родена в гр. София на 29.11.1969 г. Завършила е “Държавен библиотекарски институт” и е учила философия в Софийския Университет. От 1990 до 2001 г. работи в областта на Маркетинг в туризма – хотел “Новотел” /”Принцес”/ Живее и работи в САЩ в периода от 2001 г. до 2004 г. и 2006 г. до 2014 г. Стихове пише от младежките си години, а през 2014 г. издава своята стихосбирка “Тази, която...” на издателство “Фараго”. Представяла е своята книга в различни градове в страната. През 2023 г. получава специалната награда на клуб “Иван Николов” на конкурса “Eсенни щурци” – с. Горски извор. В момента е преводач и преподавател по английски език към Института за чуждестранни студенти – филиал на Софийския Университет “Климент Охридски”. 


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мария Радкова в "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57