Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ниски добиви на слънчоглед и царевица в област Добрич

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Очаквано ниски добиви реализират стопаните в област Добрич от пролетните култури слънчоглед и царевица. Причината е в липсата на валежи от селскостопанско значение по време на развитието на посевите, съчетани с екстремно високите температури през лятото.

Жътвата на слънчоглед в област Добрич приключи при среден добив от 180 килограма за декар. Това е малко над добивите от предходната стопанска година, която обаче също не беше благодатна за пролетниците. Засетите площи в областта със слънчоглед са от 932 850 декара.

Средният добив при царевицата е едва 260 кг за декар, което е много по-малко в сравнение с миналата година и земеделските стопани го определят като катастрофален. Площите с царевица в област Добрич са 816 350 декара, което е спад от над 150 000 декара. Очакванията са тенденцията за все по-намаляващи площи с царевица да продължи, тъй като климатичните промени влияят върху развитието ѝ поради плитката коренова система и чувствителността ѝ на продължително засушаване.

По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова последната добра година за пролетните култури е била 2021 г. Очакванията предвид липсата на валежи и високите температури са за ниски добиви вече да не говорим като за изключение, а като за тенденция.

България винаги е внасяла слънчоглед от други страни, за да покрие нуждите на преработвателите. Тази година, при ниските добиви в национален мащаб, вносът би следвало да се увеличи, смята Радостина Жекова. Въпросът е откъде ще дойде този внос, при положение, че Румъния, която е традиционен производител на маслодайната култура, също не реализира добра реколта.

Ситуацията се връща към това, което е било преди войната в Украйна, категорична е Радостина Жекова, но какво ще се случи с цената на слънчогледовото семе е трудно да се прогнозира, защото тя не се формира на пазарен принцип и според търговската логика.

Преди жътвената кампания цената на слънчогледовото семе е била 900 лв. за тон. По време на жътва, когато традиционно цената пада, тя е около 830, 840 лв. за тон. В момента слънчогледът се търгува на около 870 лв. за тон. Според Радостина Жекова никой на този етап не би могъл да прогнозира колко евентуално би поскъпнала маслодайната култура на световния пазар.

Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2500 семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

2500 уязвими семейства в Кипър ще получат „Коледни пакети с любов“. Те са подготвени по инициатива на Кипърския червен кръст и ще бъдат раздадени до края на тази седмица.  Благотворителните пакети съдържат 26 вида храни от първа необходимост, сред които зехтин, мляко, конфитюр, варива, тестени и зърнени изделия. Предоставят се също и..

публикувано на 18.12.24 в 04:51
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35