Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Церемония в памет на донорите на органи във ВМА

| Репортаж
Церемония в памет на донорите на органи във ВМА
Снимка: Министерство на здравеопазването

Шест листенца бяха добавени към "Дървото на живота" във Военномедицинска академия. Церемонията се прави всяка година в памет на донорите на органи и в знак на признателност към техните близки. Със събитието се отбелязва и Европейския ден на донорството и трансплантациите. 

Рая на Петя звучи почти като заглавие на филм, но за Петя, която родила Рая сред трансплантация, филмът има щастлив край.

"Имах чернодробно заболяване. В един момент се стигна дотам, че поддържащото лечение не беше достатъчно и аз се влоших. През 2019 г. ми казаха, че ще ме включат в листата за трансплантации. Сега си казвам: "Да, успях! Сбъднах си най-истинската мечта".

Това не е печеливша, а имиджова дейност, каза началникът на ВМА, където до момента са извършени 104 трансплантации. В България само ВМА прави чернодробните трансплантации, припомни той в Европейския ден на донорството.

"Затова няма частни болници, които да трансплантират. Това е дейност, която е висш пилотаж и не се връзва концептуално с частните болници. Това е национално отговорна дейност". 

Зад усилията на лекарите стоят донорите, роднините, лекарите, транспортът. У нас официално 823 души чакат за трансплантация. 770 от тях - за бъбрек. 20 само са извършените трансплантации през тази година - 13 бъбречни, една сърдечна, 6 чернодробни. В ЕС страната ни е на последно място по трансплантирани на милион. Желаещи няма, констатират лекарите и специалистите. А директорът на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" Иванка Динева обещава, че догодина ще има две амбулаторни дейности - за преди и след извършване на трансплантация. Въпросът вече се обсъжда със Здравната каса.

"Първата ще  е за проследяване преди трансплантация на деца и възрастни, а следващата - за проследяване след трансплантация – отново за деца и възрастни. Трябва да има регулярен механизъм, през който пациентите да имат достъп до здравни грижи и лекарите да могат да си проследяват пациентите. В момента проследяването не  е регулирано по този начин.

Когато вкараме всичко в рамките на Националния рамков договор, ако заложим регулация, че пациентите трябва да бъдат наблюдавани веднъж на три месеца, тогава нито болницата, нито пациентът ще пропуснат преглед".

Листите на чакащите се обновяват, увери още Иванка Динева. Няма починали.

Когато вярваш, ти печелиш половината битка, казва Петя, която благодарение на дарения от Йоана бъбрек, родила Рая.

"Силният дух е много важен".

За нея не е проблем да говори за трудностите, през които е преминала.

"Искам да има чуваемост, хората да разберат, че в България има добри и стойностни лекари, които помагат на хора като мен". 

Името на Йоанна вече е на "Дървото на живота" във ВМА, заедно с имената на още петима. Един донор може да спаси 8 души. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29