Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мръсен въздух. Как и къде се правят замерванията?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Атмосферният въздух като компонент на околната среда представлява основна жизнена среда за човека. Здравето ни зависи не само от наличието на въздух, но и от неговото качество. Оттук произтича и необходимостта качеството на атмосферния въздух да бъде предмет на постоянен мониторинг. Според Закона за опазване на околната среда това задължение е вменено на министъра на околната среда и водите. Той организира и ръководи Националната система за контрол на качеството на атмосферния въздух

Вчера в публичното пространство два независими един от друг източника – пловдивският адвокат Димитър Площаков и екологичното сдружение "За Земята" – съобщиха, че тази система е компрометирана
Интересът на адвокат Димитър Площаков към темата e провокиран от преместването на една от двете пловдивски станции за мониторинг на качеството на атмосферния въздух през 2015 г.

След направено широко проучване и кореспонденция с редица министерства, общинската администрация в Пловдив и контролните органи по опазването на общественoто здраве и околната среда, адвокат Димитър Площаков получава заповед на Министъра на околната среда и водите от 2011 г.

В изпълнение на цитираната заповед е променено местоположението на 8 автоматични измервателни станции, три от които се намират на кръстовища с много висок трафик на автомобили. Такива са станцията, поставена до Баня "Старинна" в Пловдив, и станцията на кръстовището на "Орлов мост" в София.

Според адвокат Димитър Площаков преместването на станциите, които измерват количеството на фините прахови частици във въздуха, е направено, за да се избегнат наказателните процедури, които ЕК е водила срещу страната ни

В резултат на предприетите мерки – отчетеното замърсяване е намаляло. Независимо от това адвокат Димитър Площаков припомни, че България е начело в Европейския съюз по смъртни случаи в следствие от замърсяването на въздуха.

Ивайло Попов
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ивайло Попов от екип "Въздух" на Сдружение "За Земята", които от години измерват нивото на азотен диоксид в София, посочи данните, които имат:

"В последните доста години вече в София, по официална информация, няма наднормени замърсявания с азотен диоксид. Само че това, което ние откриваме, когато измерваме азотен диоксид, е притеснително. В много точки на града откриваме стойности много над законовите норми".

От сдружението са открили, че двете транспортно ориентирани станции - тези, които трябва да са поставени така, че да хващат замърсяването от транспорта, са неправилно разположени:

"Докато през 2022 г. по заповед на тогавашния министър на околната среда и водите се направи това, което отдавна трябваше да се случи и беше пропуснат срокът - да се направи регулярният преглед на мониторинговата система в цялата страна. Есента на 2022 г. получихме отговор от Изпълнителната агенция по околна среда, че са приключили с доклада и е изпратен на министъра за подпис и след като бъде подписан и финализиран, ще ни го предоставят. Оттогава започна една сага 2 години - не ни го дават, съдим се, докато не спечелихме дело. Те дори след делото не ни дадоха доклада, но ни издадоха справка с констатации от доклада. В нея ясно се вижда, че двете станции в "Павлово" и "Младост", които са транспортно ориентирани, са разположени неправилно - по-далеч от бордюра на пътното платно отколкото трябва".
По думите му по този начин се изкривява получаваната информация за качеството на въздуха. "Колкото по-далече си от пътното платно, толкова стойностите намаляват", обясни Попов. Той не е очаквал от министерството да отрича проблема, а по скоро да работи по решаването му:
 
"Да отричаш нещо, което си констатирал сам и си издал официален документ, за мен е изключително притеснително явление. /.../ Очаквахме по скоро друг подход и се надявахме да направим работни срещи, да помислим и чуем министерството какви стъпки ще предприеме. При тази остра и арогантна реакция ще помислим - не е изключено дори да заведем дела по тази тема. Нямаме твърдо решение. Може би все пак ще се опитаме да се срещнем с министерството и да видим какво се случва. Може би ще изчакаме да видим дали ще има правителство и нов министър".

Репортажа на Виктория Петрова, анкетата на Виолета Борисова, както и интервюто на Валерия Николова с Ивайло Попов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авиобаза

Ден на отворените врати в авиобаза "Безмер"

Днес в авиобаза „Безмер“ край Ямбол е обявен Ден на отворените врати от 9,30 до 13 часа.   Авиобаза „Безмер" е част от състава на Военновъздушните сили от  близо 74 години. Вече е традиция по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката в нея да гостуват стотици цивилни. Командирът на базата полковник Милен Димитров: „Тези дни, са дни в които..

публикувано на 11.04.25 в 04:37
Принц Хари

Принц Хари е посетил Украйна, съобщиха британски медии

Принц Хари, който от няколко дни е в Лондон, изненадващо посети Украйна. Херцогът на Съсекс е в Лондон тази седмица по повод на изслушване на негова жалба в Апелативния съд относно решението на Министерството на вътрешните работи, с което сериозно се намалява нивото на охраната му при посещение на страната. Британските медии разпространиха снощи..

публикувано на 11.04.25 в 04:29

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54