Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сложни археологически ситуации при разкопките в крепостта "Трапезица"

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

На сложни археологически ситуации попадна екипът на великотърновския археолог доцент Деян Рабовянов при все още продължаващите тазгодишни разкопки в крепостта "Трапезица" в старопрестолния ни град. 

Проучване на пластове от ранножелязната и късножелязната епоха или през тракийския период в крепостта "Трапезица" във Велико Търново е била една от трите основни задачи през този 15-и археологически сезон пред екипа на доц. Деян Рабовянов от великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Находките от това време не са особено богати, но проучването им е задължително и позволи на екипа да направи по-обширна полева консервация на средновековните сгради, които са върху тези пластове на територията от три декара, където работим, разказа доц. Рабовянов.  


Втората задача е била да се проучи некрополът към църква 22, която е била основната за тази южна част на Трапезица в столичния ѝ период и след това до 15-и век. Проучени сега са 25 гроба, като основно са били на деца.

"Имаше няколко интересни ситуации с този некропол, последната е откриването в насипа на един от гробовете на красива сребърна обеца с инкрустации от перли. Това доказва, че територията е обитавана от много разнообразно население - обикновени хора, но и от по-заможни и с позиции в обществото. Ако беше принцеса, щеше да е със златна обеца. Златните и сребърните накити са доста разпространени".


В една от жилищните сгради на Трапезица археолозите попадат на различна и странна ситуация:

"В пода на едно от жилищата беше намерено вкопано гърне. По-странното е, че, когато това леко фрагментирано гърне започна да се демонтира, в него се откриха костите на бебе. Дали това са плодовете на греха или криминално деяние е трудно да се каже. Това дете не е погребано по християнския образец, както би трябвало да бъде. Много странна ситуация, трудна за обясняване".


Ситуацията става още по-страна, защото на няколко метра от нехристиянското погребение на бебето в гърне, археолозите откриват и енкулпион – кръст с мощехранителница, което е строго християнско. Според археолозите това разкритие се датира в края на 14-и, началото на 15-и век, т.е. в края на столично Търново и началото на падането под османска власт.

Основната задача на екипа на доцент Деян Рабовянов е била да разшири изследванията си на нови територии в южната страна на Трапезица към крепостната стена и ситуацията отново се оказала сложна:

"Тя е между югозападната порта на Трапезица, южната крепостта стена и една от главните улици на Трапезица. Тук археологическата ситуацията е сложна, защото имаме две или три нива от сгради и свързани с тях площадни пространства, които са едно върху друго и всяко следващо унищожава предходното. Тук имаме 13,14 и 15 век, до когато крепостта все още се ползва".


Над 500 са разкритите монети при сегашните археологически разкопки.

"Основно медни и това е нормално, защото тези монети най-лесно се губят. Има и сребърни монети, една от тях е много добре запазена и е от времето на цар Теодор Светослав, а неговите монети са едни от най-красивите в Средновековна България", разказва доц. Рабовянов.


Едно от ценните открития сред многобройната керамика е съдове от глазираната с врязана украса с графитокерамика, типична за периода на столичния Търновград.

Крепостта "Трапезица" е около 73 декара или многократно по-малка от съседната "Царевец", но докато хълмът Царевец е проучен на две трети, то на хълма Трапезица археолозите са работили само върху не повече от 12 декара площ. И докато за археологически разкопки все пак се намират пари, дори и не колкото трябва, то за консервация, реставрация, експониране и социализиране на намереното финансиране няма от никъде. Община Велико Търново се опитва да намери пари и да направи архитектурен проект за реставрацията и консервацията на крепостта "Трапезица", която е със статут на археологически резерват, но за същинското изпълнение на дейностите трябва да има финансова помощ от държавата, чиято собственост е крепостта "Трапезица", казва доцент Деян Рабовянов:

"Очевидно е, че разкритото не е малко – крепостни стени, жилищни квартали, манастирски комплекси, дворци. За осъществяването на такава масивна реставрация сумите трябва да са големи – от стотици хиляди лева до над милион. Друг е въпросът доколко това нещо трябва да се провежда еднократно или едновременно. Трябва да се изгради концепция за тази консервация по определени маршрути, които да се подходящи за туристите, защото археолозите са работили на терени, които не винаги са подходящи за туристическия поток".


Всеки камък във Велико Търново е история, важно е да я знаем, но и да я видим, а това няма как да стане само с евтината полева консервация, която се прави със засипване на разкритото със земни маси.

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Петкова, финансов министър

Министър Петкова: Няма да се увеличават осигуровките и корпоративните данъци догодина

Няма да се увеличават осигуровките догодина. Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова.  Тя потвърди, че дефицитът в Бюджет 2025 г. ще бъде до 3% от БВП, като за да се постигне тази цел, е разработен пакет от мерки в приходната и разходната част. Заплатите в Министерството на вътрешните работи и Министерството на..

публикувано на 18.11.24 в 12:00

Работниците в склада, в който се срути скеле, били без трудови договори

И петимата работници, които са били във склада в София, в който снощи се срути скеле, са били без трудови договори. Това потвърдиха от пресцентъра на Главната инспекция по труда за БНР. Тече проверка, от фирмата възложител на ремонтните дейности е изискана документация. За всеки установен работник без трудов договор глобата е от 1500 до 15..

публикувано на 18.11.24 в 11:48
Жозеп Борел

ЕС приветства решението на САЩ да разрешат на Украйна да използва далекобойни ракети срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел одобри решението на Съединените щати да разрешат на Украйна да използва далекобойните ракети, които ѝ доставят, за удари дълбоко в територията на Русия. На влизане на заседанието на министрите на външните работи в Брюксел той подчерта: "Отново заявявам, че Украйна би..

публикувано на 18.11.24 в 11:15

В анализ на МТСП се предлага повишаване на пенсионната осигурителна вноска от 2025 г.

Повишаване на осигурителната вноска за пенсия от следващата година, това предлага Министерството на труда и социалната политика в анализ на пенсионната система и възможни мерки за ограничаване на разходите, увеличаване на приходите общественото осигуряване,   като се запази принципа "принос - права". Предлага се да отпадне начисляването на..

публикувано на 18.11.24 в 11:11
Общонационална стачка в Гърция, 9 ноември 2022 г.

Обща стачка на 20 ноември обявиха гръцките синдикати

Гръцките синдикати обявиха обща стачка в сряда, 20 ноември. Ще блокират транспорта. 24-часови протести ще обхванат държавния и частния сектор. Федерацията на моряците съобщава, че всички пристанища на страната ще останат блокирани. Няма да се движат фериботи. Железничарите спират влаковете. Лекарите от държавните болници също ще..

публикувано на 18.11.24 в 11:07

НСО отговаря на ПП-ДБ: Незачитането на основни принципи на работа на службите може да бъде много опасно

Пренебрегването и незачитането на основни принципи на работа и взаимодействие на държавните институции, особено на тези от системата за защита на националната сигурност, могат да бъдат много опасни, посочват в позиция от Националната служба за охрана. Поводът е питане от петък на депутата Кирил Петков за охраната на лидера на ДПС-Ново начало..

публикувано на 18.11.24 в 10:44

Защо в Европа започна разяснителна кампания за афганистанските бежанци?

В много европейски държави започна разяснителни кампании по въпроса защо афганистанските граждани бягат към Европа. България ще предостави на международни организации хуманитарна помощ за 929 000 лв. Мария Симеонова: Връщането на граничните проверки е една от мерките, но не и основната "Започнахме кампанията, защото няма добро отношение..

публикувано на 18.11.24 в 10:35