Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сложни археологически ситуации при разкопките в крепостта "Трапезица"

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

На сложни археологически ситуации попадна екипът на великотърновския археолог доцент Деян Рабовянов при все още продължаващите тазгодишни разкопки в крепостта "Трапезица" в старопрестолния ни град. 

Проучване на пластове от ранножелязната и късножелязната епоха или през тракийския период в крепостта "Трапезица" във Велико Търново е била една от трите основни задачи през този 15-и археологически сезон пред екипа на доц. Деян Рабовянов от великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Находките от това време не са особено богати, но проучването им е задължително и позволи на екипа да направи по-обширна полева консервация на средновековните сгради, които са върху тези пластове на територията от три декара, където работим, разказа доц. Рабовянов.  


Втората задача е била да се проучи некрополът към църква 22, която е била основната за тази южна част на Трапезица в столичния ѝ период и след това до 15-и век. Проучени сега са 25 гроба, като основно са били на деца.

"Имаше няколко интересни ситуации с този некропол, последната е откриването в насипа на един от гробовете на красива сребърна обеца с инкрустации от перли. Това доказва, че територията е обитавана от много разнообразно население - обикновени хора, но и от по-заможни и с позиции в обществото. Ако беше принцеса, щеше да е със златна обеца. Златните и сребърните накити са доста разпространени".


В една от жилищните сгради на Трапезица археолозите попадат на различна и странна ситуация:

"В пода на едно от жилищата беше намерено вкопано гърне. По-странното е, че, когато това леко фрагментирано гърне започна да се демонтира, в него се откриха костите на бебе. Дали това са плодовете на греха или криминално деяние е трудно да се каже. Това дете не е погребано по християнския образец, както би трябвало да бъде. Много странна ситуация, трудна за обясняване".


Ситуацията става още по-страна, защото на няколко метра от нехристиянското погребение на бебето в гърне, археолозите откриват и енкулпион – кръст с мощехранителница, което е строго християнско. Според археолозите това разкритие се датира в края на 14-и, началото на 15-и век, т.е. в края на столично Търново и началото на падането под османска власт.

Основната задача на екипа на доцент Деян Рабовянов е била да разшири изследванията си на нови територии в южната страна на Трапезица към крепостната стена и ситуацията отново се оказала сложна:

"Тя е между югозападната порта на Трапезица, южната крепостта стена и една от главните улици на Трапезица. Тук археологическата ситуацията е сложна, защото имаме две или три нива от сгради и свързани с тях площадни пространства, които са едно върху друго и всяко следващо унищожава предходното. Тук имаме 13,14 и 15 век, до когато крепостта все още се ползва".


Над 500 са разкритите монети при сегашните археологически разкопки.

"Основно медни и това е нормално, защото тези монети най-лесно се губят. Има и сребърни монети, една от тях е много добре запазена и е от времето на цар Теодор Светослав, а неговите монети са едни от най-красивите в Средновековна България", разказва доц. Рабовянов.


Едно от ценните открития сред многобройната керамика е съдове от глазираната с врязана украса с графитокерамика, типична за периода на столичния Търновград.

Крепостта "Трапезица" е около 73 декара или многократно по-малка от съседната "Царевец", но докато хълмът Царевец е проучен на две трети, то на хълма Трапезица археолозите са работили само върху не повече от 12 декара площ. И докато за археологически разкопки все пак се намират пари, дори и не колкото трябва, то за консервация, реставрация, експониране и социализиране на намереното финансиране няма от никъде. Община Велико Търново се опитва да намери пари и да направи архитектурен проект за реставрацията и консервацията на крепостта "Трапезица", която е със статут на археологически резерват, но за същинското изпълнение на дейностите трябва да има финансова помощ от държавата, чиято собственост е крепостта "Трапезица", казва доцент Деян Рабовянов:

"Очевидно е, че разкритото не е малко – крепостни стени, жилищни квартали, манастирски комплекси, дворци. За осъществяването на такава масивна реставрация сумите трябва да са големи – от стотици хиляди лева до над милион. Друг е въпросът доколко това нещо трябва да се провежда еднократно или едновременно. Трябва да се изгради концепция за тази консервация по определени маршрути, които да се подходящи за туристите, защото археолозите са работили на терени, които не винаги са подходящи за туристическия поток".


Всеки камък във Велико Търново е история, важно е да я знаем, но и да я видим, а това няма как да стане само с евтината полева консервация, която се прави със засипване на разкритото със земни маси.

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горски служители блокираха Е-79 край Кресна

Блокадата на главен път Е-79 вече започна. Стотици служители от горските и ловни стопанства от Югозапада се събраха в центъра на град Кресна на протест за достойно заплащане.  В района е изпратена полиция и жандармерия. Изключително натоварено е движението на главен път Е-79 в района на Кресна, особено за четвъртък, когато за града е и..

публикувано на 10.07.25 в 10:27

Евакуират туристи на остров Тасос заради пожар

Евакуират туристи на остров Тасос поради мащабен пожар. Голямо пожарно огнище има и в област Атика. Няма пострадали туристи. Пожарът обхвана горски масив и гори в близост до къщи и хотели. Засега евакуираха туристите от един хотел, като ги прехвърлиха на безопасно място на острова. Пожарникарите се опитват да преградят пътя на огнената стихия..

публикувано на 10.07.25 в 10:15

РИОСВ - Пазарджик: При пожара в кв. "Запад" е отчетен серен диоксид, няма опасност за хората

Регионалната екоинспекция в Пазарджик обяви, че при вчерашния пожар в квартал "Запад" е установено наличието на серен диоксид, но отчетените стойности не са опасни за здравето на хората.  Към момента въздухът в града е с нормални показатели. Разследват причините за пожара край пловдивското село Песнопой Обстановката в пазарджишкия..

публикувано на 10.07.25 в 10:15

Парк-дворец "Врана" затвори врати. Как се стигна дотук?

Ето какво споделиха пред БНР разочаровани от невъзможността да посетят парка граждани: "Няма много зелени пространства в София, където човек може да се разхожда свободно". "Един парк по-малко! Няма къде да заведем чужденците".  Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.

публикувано на 10.07.25 в 10:10

Денков и Костадинов в спор за мащабите на протеста в подкрепа на кмета на Варна

Депутатите промениха дневния си ред и започнаха работа с окончателно приемане на промени в Закона за противодействие на корупцията. Кметът на Варна и още трима - задържани за срок до 72 часа В декларация от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков заяви, че действията на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 10.07.25 в 10:08

Разбиха нелегална фабрика за цигари, иззети са над 100 млн. къса цигари

Най-голямата до момента нелегална фабрика за цигари е разбита при акция на ГДБОП и Върховната касационна прокуратура. Фабриката се е намирала в землището на село Момково, област Хасково. На място са били открити над 100 милиона къса цигари от различни марки. Намерени са и голям брой машини за производство на цигарите в подземни..

публикувано на 10.07.25 в 09:58
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за КПК: Политическа неотложност, рейдове към политически неудобни

"На управляващата коалиция в момента не ѝ пука, понеже нямаме червен картон от ЕК , пък и да имахме, какво от това?" Това каза пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи след излизането на общия европейски годишен доклад за върховенството на правото и свободата на медиите. ЕК оповести годишния доклад за..

публикувано на 10.07.25 в 09:50