Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори по най-популярните маршрути има паднали мостове, изгнили площадки и информационни табели в окаяно състояние

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

Туристическо дружество поставя информационни табла и указателни табели, за да улеснява посетителите

| Интервю
Снимка: Лора Търколева и Иван Нотев

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови.

"Поставихме указателни табели по всички разклони, в началото и в края на маршрутите", разказва председателят на "Насам-натам" Димо Колев пред БНР.

Били са почистени и маркирани маршрути, а сега от дружеството, което има опит и в Централен Балкан, са поставили нови табла с карти и дървени жалони в селата Кондолово, Българи и Кости. Предстои нова акция - във Варвара, Бродилово и Ахтопол. Идеята е да бъдат улеснени туристите при техните преходи в планината.

"Това са табла, финансирани от община Царево за всички населени места, където има изградени маршрути. Надяваме се догодина да има кой да финансира такива табла и за община Малко Търново", пояснява Колев.

Преди царевските села са били възстановени табели по морския бряг – в района на Синеморец, Резово, на моста на река Велека и Силистар.

Пред БНР Димо Колев коментира, че "в Странджа има много други неща, които трябва да се направят, които са правени през годините, но в момента са тотален леш".

Има изградена инфраструктура, но дори по най-известните маршрути тя е неподдържана – паднали мостове, изгнили площадки, информационни табели в окаяно състояние, описва ситуацията Колев.

"Не се знае кой кара влака в Странджа. Дирекцията на парк "Странджа" би трябвало да се грижи за туристическите маршрути в планината, това е тяхна отговорност. От друга страна, те нямат средства, те са към Изпълнителната агенция по горите. Същевременно това е защитена територия – има резервати и защитени местности, които попадат към МОСВ. От трета страна са общините, които би трябвало да искат туризмът да се развива на тяхна територия и да помагат."

Снимка: БГНЕСТуристопотокът в Странджа не може да се сравнява с този в Рила и Пирин, но когато има добра маркировка и туристическа инфраструктура, посетителите имат по-голяма сигурност, отбелязва Колев.

Част от туристическите пътеки са обрасли, защото растителността е буйна, допълва той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50