Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телефоните ни са много по-слабо защитени от нашите компютри

Експерт: Киберпространството е бойно поле. Войната тече вече 10 години

Христиан Даскалов: Има синергия между интересите на престъпния свят и тези на държавните актьори - "обслужване на едно гише"

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Хакерски атаки в две европейски държави и съобщение за кибератака върху руски държавен медиен холдинг напомниха, че войната се води не само с конвенционални оръжия. За хакерите това е перфектната комбинация – те се възползват финансово, докато държави уязвяват противника, обяснява председателят на Европейския цифров иновационен хъб "Тракия" д-р Христиан Даскалов.

Примерите за хакерски атаки в изминалите седмици дойдоха от Нидерландия и Белгия. Данните на всичките 65 000 служители на нидерландската полиция са били откраднати при кибератака, казаха властите. А службите им от години предупреждават, че зад подобни атаки стоят държави като Китай, Русия и Иран. В Белгия хакери са атакували сайтовете на Сената във Федералния парламент на Белгия, електронните страници на местната власт в южната белгийска област Валония, на управата на региона Валония-Брюксел и на общината в Антверпен. В социалната мрежа "Х" руската група "NoName" посочва, че Белгия е "русофобска" страна и заплашва белгийските власти с последици заради военната подкрепа за Украйна. В същото време говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че държавният медиен холдинг ВГТРК е станал мишена на безпрецедентна хакерска атака и че компанията работи за преодоляване на последствията. 

Има ли паралелна война – тази на хакерите, редом до другата – на оръжията?

Кибервойната се разразява в последните повече от 10 години, коментира за БНР Христиан Даскалов от Европейски цифров иновационен хъб "Тракия".

"Няма ескалация. Просто има битка на различни фронтове."

Експертът е категоричен, че има синергия между "интересите на престъпния свят и интересите на държавните актьори".

Когато се откраднат лични данни, от една страна това води до срив и смут в съответната организация, а после чрез тези данни "на дребно може да се случва фишинг спрямо собствениците, да се атакуват техни акаунти и т.н.", пояснява Даскалов, като образно го нарича "в престъпен смисъл обслужване на едно гише".

Експертът дава пример с Украйна. По данни от 2022 г., които той цитира, близо 50% атаки от Русия спрямо Украйна са цел всяване на смут чрез блокиране на определени процеси и поставяне "на колене" на определени институции и организации, а не целят шпионаж. Доклад на украинските кибервласти от септември сочи тенденцията от първото полугодие - увеличаване на общия брой на кибератаките с малка тежести намаляване на атаките с висока и критична тежест.

"Това е свързано и с настъпването на ИИпо-лесно, по-бързо, повече атаки можем да генерираме, но отсрещната страна може да се защитава по-добре. С което въздействието и на най-тежките атаки намалява количествено. Изкуственият интелект е "брадва" в ръцете и на добрите, и на лошите в киберсвета."

Данните от доклада на украинските кибервласти показвал и друго – ръст на кибератаките към критичната инфраструктура и към военните със 70-90%. Използва се фишинг с емоционален елемент и при натискане се изтегля софтуер, който придобива всякакви права:

"От типа да следи твоята геолокация, комуникацията. Когато ставна въпрос за войници на терен, това може да разкрие и позицията и след това да се използва с цел атака. Тези атаки нарастват спрямо отделния войник в украинската армия."

Нашите телефони са много по-слабо защитени от компютрите ни. Малко хора си инсталират софтуер върху телефона, отбелязва Христиан Даскалов. По думите му, "колкото и да е защитен един софтуер за комуникация и изпращане на съобщения, през него ако свалиш зловреден софтуер, той може да прехване всички останали комуникации и данни, които се агрегират".

Едва около 30 процента от кибератаките в Украйна са насочени към източване на чувствителна информация, допълва експертът.

Войната продължава и киберпространството си остава само по себе си бойно поле, отчитат в доклада на украинските кибервласти от септември. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40