Японската организация "Нихон Хиданкьо", създадена от хора, оцелели от атомните бомбардировки в Хирошима и Нагасаки, беше обявена за носител на тазгодишната Нобелова награда за мир. Членовете на организацията, известни още като Хибакуша, получават наградата за усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия.
"Нихон Хиданкьо" (на японски: 日本被団協; на английски: Nihon Hidankyō), известна още като Международна конфедерация на пострадалите от атомна и водородна бомба (Japan Confederation of A- and H-Bomb Sufferers Organizations), е японска правозащитна и антиядрена огганизация, която води кампания срещу ядреното оръжие в света.
Създадена е като национална организация за оцелелите от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война, известни с японския термин “хибакуша“. Членовете са от всички японски префектури. Организацията е основана в специални район Минато (на японски: 港区, Minato-ku; Minato City) в Токио, Япония.
Основана е на 10 август 1956 г. от Сенджи Ямагучи с цел да представлява интересите на засегнатите от атомните бомбардировки. Самият Ямагучи претърпява тежки радиационни изгаряния на 9 август 1945 г. като 14-годишен работник в оръжейна фабрика на „Мицубиши“ в Нагасаки, което трайно обезобразява лицето му.
Целите на организацията включват преди всичко използването срещу ядрена война и унищожаването на всички ядрени оръжия и създаването и подписването на международен договор за забрана на ядрените оръжия. Тя също така настоява за държавно обезщетение за жертвите и щетите, причинени от атомната бомбардировка, с аргумента, че държавата е участвала в световната война и следователно е отговорна за щетите, причинени от бомбардировката. И накрая призовава за осигуряване на защитата и подкрепата на хибакуша, от които повече от 300 000 души живеят днес в Япония и много повече в Корея и други части на света.
Членовете на „Хиданкьо“, всички от които са хибакуша, се борят и печелят приемането на 2 закона: Закон за медицинска помощ на жертвите на бомбите (1956) и Закон за специални мерки за страдащите (1967). В Закона за подпомагане на оцелелите от атомна бомба има определени признати категории хибакуша: хора, изложени директно на бомбата и непосредствените последствия от нея; хора, изложени в радиус от 2 километра, които са влезли в зоната на унищожение в рамките на 2 седмици след експлозията; хора, изложени на радиоактивни утайки като цяло; и тези, експонирани (на латински: in utero - в утробата), чиито майки са били бременни и принадлежат към някоя от тези определени категории.
През 2005 г. „Нихон Хиданкьо“ и Сенджи Ямагучи са сред фаворитите за Нобеловата награда за мир.
Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп. "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...