Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Алексиева: Институциите трябва да защитят училището от превръщането му в проводник на идеология

Как може да бъде подобрена комуникацията между родители и учители?

Диян Стаматов: Училището не е място за спорове на възрастни

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Трябва ли съдът да се намесва в спорове между родители и учители по отношение начина на преподаване и изпитване на учениците? Какво трябва да се направи, за да не се стига до съдебни дела при възникване на спор в училище? Конкретен случай стана повод за широки дискусии по темата и отново раздели обществото. Стигна се до там, че представители на различни политически сили заеха позиции в полза на едната или другата страна в спора, като отправиха взаимни обвинения срещу опонентите си.

Случаят е следният - майка печели дело, заведено от учителя по география на сина й, който я обвинява в клевета. Заради спора между двамата момчето спира да посещава часовете по география и е оставено да повтаря годината. Ябълката на раздора е дадената от учителя домашна работа за поправка на оценка, която е на тема: "Истанбулската конвенция".  

Докъде се простира свободата на учителя при избора на материали и задачи за подготовка на учениците и до каква степен родителите имат право да се намесват в начина на преподаване на учителите, пред БНР коментираха председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов и Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители".

За да не се стига до подобни спорове на територията на училището, първото нещо, което трябва подобрим, е комуникацията между учителите, родителите и учениците. Около това се обединиха Алексиева и Стаматов.

"Преди да стигнем до това как да решаваме конфликти, наистина е добре да мисли как да изградим едно качествено общуване", посочи Алексиева. 

"Подобряването на комуникацията всъщност става с много комуникация. За голямо съжаление, през последните десет години – с напредването на технологиите, истинската комуникация е сведена до минимум в училище. Тя става все по-малко и с използването на електронните дневници. А това не трябва да е така". 

В нормативните актове, които регулират отношенията между учителите, родителите и учениците няма конкретно разписание за това как могат да се преодолеят спорове, обясни Диян Стаматов. Всичко е оставено във възможностите за добра комуникация на отделните участници.

"Училището е една истинска житейска игра, в която участниците трябва да намерят допирни точки, но винаги в името на развитието на ученика, а не на удовлетворяване егото на възрастните. Училището не  е място за спорове на възрастни". 

Проучвания, направен от Асоциация "Родители“, показват, че в много голям процент родителите имат нужда и желание да бъдат част от живота в училище и да общуват с учителите.

"Между училището и родителите трябва да бъдат изградени системи от услуги, които да подкрепят и двете страни. Един учител не може да бъде оставян сам да се справя с тежка ситуация, нито едно семейство да получава препоръка: "Направете нещо за детето си. Не знаем какво". 

Според Диян Стаматов комуникацията в училище може да се върне, но не чрез стандартните родителски срещи.

"Те не работят. Срещите да се правят в един нетрадиционен формат – на определена тематика, без да има изговоряне с назидателен тон към този или онзи родител, а да се дебатира по всякакви казуси". 

Когато обаче се появи риск училището да се превърне в проводник на идеология или да бъде безпричинно обвинено в това, че го прави, държавата не бива да го допуска, убедена е Алексиева.

"Никоя институция не следва да го позволява. Училището трябва да бъде защитено и заради учителите, и заради децата. В него няма място за политическо решаване на конфликти. Надявам се това да не бъде допускано. Държавата има какво да свърши в тази посока". 

А по отношение свободата на учителя как да преподаде един урок или една тема и кои да бъдат материалите, които да използва извън предмета, по който преподава, Диян Стаматов отговори:

"Широтата на средното образование не е висока до такава степен, каквато е във висшето училище. Това има смисъл само тогава, когато класът е с много висока степен на образователна мотивация". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративна снимка, архив.

Протест в защита на българския лев край Дунав мост при Русе

Движението в района на Дунав мост е затруднено заради протест в защита на българския лев. Противници на въвеждането на еврото се събраха на мястото преди около час и настояват за оставка на правителството.  Протести със същите искания има и на други места в страната: Протестиращи блокираха движението на Подбалканския път Протест срещу..

публикувано на 18.05.25 в 16:55
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът на София във ФБ: Борбата продължава

Кметът на София Васил Терзиев публикува "Фейсбук" обръщение, в което заяви ,че няма да отстъпи града на обръчите от фирми, които с години са източвали ресурса на столицата: "Няма да се получи. Няма да се откажем. Нито един от нас. Независимо колко ще ни е трудно и колко ще ни струва. И все повече ще срещате отпор. И все повече ще се приближаваме към това..

публикувано на 18.05.25 в 16:51
Министър-председателят на България Росен Желязков и папа Лъв XIV - Ватикана, 18 май 2025

Премиерът Желязков лично поздрави папа Лъв XIV

Министър-председателят Росен Желязков лично поздрави папа Лъв XIV, който беше интронизиран днес. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана, когато с папата се видяха ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието. Папата призова за по-голямо световно единство "Уверих го, че отношенията между..

публикувано на 18.05.25 в 16:20

Вижте "Накитите през вековете" в Регионалния исторически музей - Сливен

Изложба "Накитите през вековете" бе открита на Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство  от фонда на музея , създадени от древността до началото на ХХ век. Една част от накитите са намерени при различни археологически експедиции в Сливенска област, а друга част..

публикувано на 18.05.25 в 16:19

Само в две села в Кюстендилско са обявили, че ще изкупуват череши

Само две села - в района на Коняво и Таваличево, са обявили, че ще изкупуват череши при предстоящата кампания, коментираха кметове след проведена среща в Общината. При студовете през април на много места градините измръзнаха. Неофициално се коментира, че са оцелели не повече от 30% от  плододаващите масиви в района. По-скъпи череши!..

публикувано на 18.05.25 в 15:56
Никушор Дан избра да пусне бюлетина в малкия румънски град Фъгъраш, на 244 км от  столицата Букурещ.

Близо 40% достигна към 14 часа избирателната активност на президентския балотаж в Румъния

В Румъния при висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент, на който мерят сили  55-годишният независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан и  38-годишният лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион.  Пред много избирателни секции в страната хората се редят на дълги..

публикувано на 18.05.25 в 15:24
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху намекна, че Израел е отворен за споразумение с "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху подсказа, че страната му е отворена за споразумение с "Хамас", което да вклчюва прекратяване на сраженията в Газа и което да бъде постигнато на провеждащите се днес преговори в катарската столица Доха. Споразумението трябва да включва освобождаването на всички заложници, изгнание на терористите от "Хамас" и..

публикувано на 18.05.25 в 15:05