Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мицкоски: Включването на българите в конституцията на РСМ трябва да се обсъжда "стратегически и с визия"

Автор:
Християн Мицкоски
Снимка: БГНЕС

Темата за включването на българите в конституцията на Северна Македония трябва да се обсъжда "стратегически и с визия", защото тази тема трябва да отвори и гарантира членство в Европейския съюз на Северна Македония въз основа на критериите от Копенхаген, заяви премиерът на страната Християн Мицкоски, предаде БТА.

На пресконференция след среща със Синдиката на работещите в сферата на образованието и науката в страната Мицкоски бе попитан дали смята, както твърди председателят на албанския Демократичен съюз за интеграция Али Ахмети, че българската общност в страната е реалност и дали включването на българите в конституцията ще навреди на държавата.

"Дали е реалност или не, говорят числата и те казват, че няколкостотин граждани тук, в (Северна) Македония, използват българския език като майчин. Не можем да кажем, че ги няма. Също както в Албания има седем-осем пъти повече българи, отколкото в (Северна) Македония и това също е реалност. Но македонската общност в България също е реалност. Ако говорим за вписване на българите в конституцията сега, трябва да видим какви права има македонската общност в България и да ги сравним (с тези, които българската общност в Северна Македония има) и тогава можем да правим реални заключения. Не може да сравняваме баби и жаби”, заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски.

Той каза още, че няма информация за среща с българския президент Румен Радев по време на заседанието на Европейската политическа общност в Будапеща, но е готов да седнат и да поговорят. Медиите в Северна Македония писаха, че премиерът на Унгария Виктор Орбан подготвя такава среща, позовавайки се на "високопоставени източници от Унгария".

"И преди, и след 7 ноември (когато е срещата в столицата на Унгария) съм готов да разговаряме. Не е задължително да е Будапеща, може да е навсякъде, да седнем и да говорим, за да намерим решение, което ще бъде решение в дългосрочен план и което ще гарантира успеха в преговорния процес на основата на критериите от Копенхаген.  Но ако на 7 ноември дойде такава инициатива от г-н Орбан, аз съм готов да седна и да обсъдим, базирайки се на аргументи, а не на диктат. Диктат не приемам", посочи той.

По-рано, по време на среща с българския посланик в Северна Македония Желязко Радуков председателят на ДСИ Али Ахмети е заявил, че "българската общност в Република Северна Македония е реалност и трябва да бъде включена в конституцията на страната, от което никой нищо не губи, напротив, всички печелят", че преговорната рамка на Северна Македония е ясна и условието за вписването на българите в конституцията на страната трябва да бъде изпълнено, за да продължи държавата евроинтеграционния си път.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република

Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят..

публикувано на 16.11.24 в 14:55

"Възраждане" кани на разговор четири политически формации от 51-вото Народно събрание

Партия "Възраждане" кани всички политически формации в 51-вото Народно събрание на разговор, без ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и "Алианс за права и свободи".  Разговорите са насрочени за сряда в сградата на Народното събрание. Пресцентърът на партията съобщава, че поканите са били изпратени вчера.  От 14 ч. утре е срещата с БСП, от 15 - с ИТН, от 16 - с..

публикувано на 16.11.24 в 14:51
Американски F-15 с крилати ракети

Германският Бундестаг може да гласува за доставка на ракети "Таурус" за Украйна

Германският Бундестаг може да гласува за доставка на ракети "Таурус" за Украйна още преди изборите. Това предложение направи либералната Свободно-демократическа партия. Според германските либерали Германия може да достави ракети "Таурус" на Украйна, ако Бундестагът гласува за това още преди насрочените за февруари предсрочни избори. Лидерът на..

публикувано на 16.11.24 в 14:29

Овощари обсъдиха на изложение в Русе проблемите в сектора

Напояването на земеделските площи, административната тежест и липсата на преработвателни предприятия в Северна България бяха сред основните проблеми, които дискутираха овощари по време на откритото днес в Русе изложение.  Специализираното изложение "Дунавски овощари" бе открито днес в русенската спортна зала, където на площ от над 3000 кв.м...

публикувано на 16.11.24 в 14:09

Автоневолите на Европа

Автомобилостроенето е един от основните стълбове на европейската индустрия - в тази промишленост са наети около 14 милиона души и тя възлиза на 7 процента от БВП на Европейския съюз. Но производителите в сектора твърдят, че им е трудно да се адаптират към производството на електромобили - преход, предприет от Европейската комисия, която предвижда..

публикувано на 16.11.24 в 14:00
Университетска болница „Александровска“

На двама души са присадени бъбреци в столичната Александровска болница

На двама души са присадени бъбреци, след като близките на 46-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт, са дарили органите му за спасяване на човешки живот.  Единият бъбрек е присаден на 42-годишен мъж от Русе, който от четири години е бил на диализа, а другият - на 50-годишен мъж от Сандански, в предиализно състояние.  Двамата се възстановяват, съобщиха от..

публикувано на 16.11.24 в 13:54

Очаква се недостиг на работна ръка в IT специалности и в авиационния и енергийния сектор

Бизнесът и държавата очакват недостиг на работна ръка в 4 IT специалности и в две от авиационния и енергийния сектор. Затова предлагаj от следващата година те да станат защитени специалности. Недостиг се очаква при учещите за системни и приложни програмисти, програмистите на изкуствен интелект, на роботи, при специалистите за ремонт на..

публикувано на 16.11.24 в 13:25