В България е полезно да има технология, която запазва нашите енергийни ресурси - било то вода, тя е най-чист ресурс, било то въглища, които при изгарянето си не замърсяват, а такива технологии съществуват и се разработват. Докато държавата не постави фокус върху технологии и върху икономическа полезност - нищо добро не ни чака.
Това каза пред БНР бившият министър на енергетиката Александър Николов и коментира, че това дали да се спират едни мощности, или - не, трябва да се случва в естествен порядък.
По думите му земята, която е част от мини "Марица-изток", е най-ценният и най-важният ресурс за създаване на енергийна трансформация:
"Старозагорският региони и Маришкият басейн са уникално позиционирани, за да направят една много добра енергийна трансформация".
Николов изтъкна, че няма логика, в която трансформацията на сектора да не се случва плавно, а "плавният преход се случва през частична газификация, след това през зелен водород, след това през възобновяема енергия и т.н.".
Той подчерта, че инфраструктурата за газ достъпва лесно през няколко трасета до Старозагорския регион, което прави такъв енергиен преход възможен.
"Има много лъжи и много желание да се разказват едни митологеми за това какво и как трябва да се направи. Докато тук се замерят с обвинения кой ще загуби или спечели от сектора, в пазар, който е известен със свободата си за вземане на решения и с естествена цел за бърза декарбонизация - в САЩ, се създаде законодателство за улавяне и управление на въглеродния диоксид. Маришкият басейн е регион, в който оперираха четири огромни стратегически предприятия, едното вече почти не работи. Във времето, когато две от тях имаха дългосрочен договор, а две са собственост на държавата, беше много благодатно и тогава се сключиха едни меморандуми, срещу които скочиха всички, на които те щяха да пречат, за това как четирите дружества да създадат технологични решения за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид. Проблемът със създаването на електроенергия от въглища не е проблем на електроенергията, а на карбоновия отпечатък. Ако има технология, която улавя въглеродния диоксид и премахва мръсната част, съответно намалява оперативните разходи за въглеродни емисии, проблем няма", коментира бившият министър на енергетиката.
Според него в Европа "бюрократизмът взема връх над рационалните бизнес решения, полезни за държавите". В България все още има вариант, ако не пречи държавата, смята той.
В предаването "Неделя 150" Александър Николов коментира, че предстоящата либерализация на пазара на електроенергия се използва от някои политически партии като поредното плашило.
Интервюто на Явор Стаматов с Александър Николов можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.
Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп. "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...