Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Татяна Димитрова: Столицата ни потапя в историята на Европа

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Двуетажни автобуси могат да ви разведат до Банкя, а с градски транспорт стигате до спокойни кътчета около столицата

4
Снимка: Столична община

Безплатна пешеходна обиколка, наречена "София за начинаещи в 55 стъпки", това е едно ново изключително приятно и полезно за мен преживяване и напълно смислено време, което прекарах вчера.

За разлика от търсенето на информация в книгите и туристическите справочници, тук неоценим е живият контакт с лицензирания екскурзовод, който се осигурява от Общинското предприятие "Туризъм" заедно с Асоциацията на екскурзоводите в България. 

Наш водач екскурзоводът е д-р Татяна Димитрова.

"Този тур представлява букет от онези моменти, паметници на София, които разказват историята на този древен и вечен град.

В София ние имаме наследство от 8 хилядолетия и можем да разкажем историята на Европа, когато разглеждаме обектите на нашето културно и архитектурно наследство, сподели Димитрова.

"Столицата ни потапя в историята на Европа, тя ви очарова с изключително много експонати, историята сама ви разказва и ви вълнува, давайки ви детайли".

55 обекта са включени в "София за начинаещи в 55 стъпки", поясни Димитрова.

А записалите се за обиколката туристи са очаровани от самата екскурзоводката и нейната компетентност. Те са научили за тура от сайта на Столична община.

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва:

"Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии, атракционни превози и пътническа информация" – това са 4 броя двуетажни автобуси марка МАН, които могат да превозват общо 129 пътници.


По отношение на достъпността, автобусите са проектирани с изцяло нископодова част на долният етаж и две ръчни платформи за качване на трудноподвижни лица и детски колички. Достъпът до вторият етаж става чрез две стълбища – едно зад кабината на водача, което е за качващи се пътници, и едно в дъното на автобуса, което е за слизащите пътници. Също така има и възможност за включване на микрофон при обслужване на туристически линии. Визията му е доста атрактивна, особено за най-малките пътници с височината си от 4 метра и прекрасната панорама от вторият етаж."

На кои линии можем да видим новите автобуси?


"Линията, която е с атракционна насоченост е номер 200, която се движи само събота и неделя. Началото и е от храм-паметника "Св. Александър Невски", като разписанието и е от 09.30 на всеки кръгъл час до 16.30. Преминава покрай Националния природонаучен музей, Площад Цар Освободител, Националната художествена галерия, Царския дворец, Националния етнографски музей, продължава покрай Народното събрание, Ларгото, Останките на крепостта Антична Сердика.

След това завърта на Лъвов мост, минава покрай Централни Хали, достига до Националния дворец на културата, Борисовата градина и се връща обратно на площад Александър Невски. Най-хубавото е, че за разлика от други европейски столици, в които подобни линии са туристически и допълнително платени, в София линия 200 е част от масовият градски транспорт и важат всички валидни превозни документи. И пътниците имат прекрасна гледка от вторият етаж към историческият център на града".

Банкя  Снимка: Гергана Хрисчева

Споменахте, че разполагате с 4 автобуса. Има ли други линии, на които се движат двуетажни автобуси?

"Да, отново само в събота и неделя двуетажните автобуси обслужват линии Х43 в някои случаи и Х50. Х43 тръгва от площад Александър Невски и достига до Банкя, която е атрактивна туристическа дестинация с известната си "Пътека на здравето", минерален басейн в центъра, новопостоеният Аквапарк София, конна база Банкя и разбира се най-важното - чистият въздух.

Снимка: Георги Нейков

До Банкя минават през цялата седмица и линии 47 и 49, като 49 стига до Клисура, където може да се види Клисурският манастир. Х50, която се движи събота и неделя, достига до Резиденция Врана и началото и е отново от площад Александър Невски. През цялата седмица пътниците могат да се повозят на двуетажен автобус и на линия 3, която достига до Долни Пасарел, по пътя могат да се видят красивият Дяволски мост, крепостта Кокалянски урвич, манастир Свети Никола, паметника на Цар Иван Шишман и за любителите на риболова – язовир Долни Пасарел."

Снимка: Ани Попова

Какви други интересни места биха могли да достигнат пътниците с градският транспорт?

"Бих препоръчала и езерото Панчарево за приятен неделен следобед, откъдето минават линии 1, 3 и 4, като непременно туристите да потърсят Пейката на Панчарево – място с невероятен изглед към езерото. Сред красива природа е и село Долни Лозен. Линия 5 от Гео Милев достига до станция БЧК, която е отправна точка за екопътека в Лозенската планина, достига се Лозенският манастир Свети Спас със страхотна панорама към София. Пътеката катери връх Половраг, където е паметникът на неизвестния четник от Хвърковатата чета на Бенковски и се разкрива гледка към Рила, Плана, Витоша, Стара планина и язовир Искър. Линия 103 в празнични дни достига до вилна зона Люлин, която е отправна точка за разходки по пътеки в планината. 107 може да ни отведе до Боянската църква, а съвсем близо е и екопътеката до Боянският водопад".


Вероятно Витоша е предпочитано място за разходки?

"Да, силно натоварени в почивните дни са линии 61 до Златните Мостове и 66 до хотел Морени. Поради тази причина се удължи маршрутът на 63 в почивните дни от Бояна да се качва до Златните Мостове. Автобусите, които обслужват тези линии, са снабдени с велобагажници, така че туристите да могат да се качат на Витоша с колелата си. С линия 304 бих препоръчала да се разгледа и Националният исторически музей в Бояна. Друг подход към Витоша е от към кв. Княжево с линии 58 и 59.


Дали има и по-спокойни места за разходки в покрайнините на София?

"Лично аз много харесвам село Локорско, където може да ни закара линия 28. Има приятен център и много лека, полегата екопътека покрай реката, подходяща за малки деца. С тази линия може да се отиде и до езерото на село Негован, както и на конната база на село Войнеговци. А пък с линия 23 може да отидете на басейн в Кубратово. Да не пропусна и направлението към Плана – линии 68, 69 и 70 минават през Бистрица, село Железница, където има екопътека до Черни Връх, и накрая село Плана – все места извън градският шум, с красива природа и чист въздух."

Снимка: БГНЕС

За закъснелите по центъра на София туристи до колко часа има транспорт?

"Столичен автотранспорт осигурява нощен транспорт на жителите и гостите на София. Крайни точки по маршрутите са Люлин, Младост, Студентски град, Обеля, Левски Г, Овча купел 2, Дружба 2 и Гоце Делчев. Освен това когато има концерти, спортни събития, инициатви на Столична община като например "Нощ на музеите", Столичният автотранспорт винаги се включва с допълнителни курсове по линиите, за да може да се обслужат всички пътници."

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06