"Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР.
По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани, посочва д-р Нисторова и дава пример с оценката на калциево-фосфорна обмяна при пациенти с бъбречно-каменна болест, които приемат витамин Д като регулатор, но в резултатите им се установяват недостиг и ниски концентрации.
Несериозно и неоправдано е хората да посягат хаотично към приема на хранителни добавки, без да са обсъдили нуждата от тях, подчертава тя.
Като друг основен проблем при приема на хранителни добавки д-р Михаела Нисторова отбелязва, че много от хората не са наясно с горната граница за нерисков хранителен прием, или количеството от определено вещество на ден, което не бива да се надвишава.
Освен това, хората следва да съобразят дали имат съпътстващи заболявания, какво е състоянието на черния им дроб и на бъбречната функция.
"Много от т.нар. хранителни добавки взаимодействат с някои от лекарствата понякога и това може да се отрази много негативно."
Всеки дефицит, възникнал в човешкия организъм, си има клинична картина. Той може да бъде пропуснат от много хора, които не познават симптомите, коментира специалистът в предаването "Хоризонт до обед"
Още Хипократ е казал – преди всичко да не вредим. Това не може да се каже за всички, които се занимават с разпространението на хранителни добавки, смята д-р Нисторова.
Тя е на мнение, че това трябва да бъде обект на по-сериозна нормативна уредба.
"Най-важното е съвет от лекар, оценка на здравния статус, клинико-лабораторна оценка на бъбречно функция, на чернодробна функция, на липидна обмяна. Пълна кръвна картина. Много пъти дори от ПКК ние, лекарите, забелязваме, че най-вероятно става дума за някакъв дефицит, но също не може с лека ръка да се каже – вземи някаква хранителна добавка."
При мултикомпонентните добавки някоя от съставките може да пречи на усвояването на друга, предупреждава специалистът.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..
Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..