Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спаска Тарандова: Библиотеките работят за повишаване на цифровите умения и медийната грамотност

| Интервю
Спаска Тарандова
Снимка: Пламена Бачийска

"Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете. Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги".

Това заяви пред БНР Спаска Тарандова - изпълнителен директор на фондация "Глобални библиотеки – България".

"Все още сме длъжници по отношение на финансирането на библиотеките. Непрекъснато се работи с Министерството на културата и финансовото министерство за увеличаване на средствата за закупуване на книги. Все още един от основните инструменти продължава да бъде програмата на МК "Библиотеките - съвременни центрове за четене и информираност", по която могат да кандидатстват всички обществени библиотеки в страната. Но 2 млн. лв. за 3000 обществени библиотеки в страната е крайно недостатъчно. А от самите бюджети могат да отделят по-големите библиотеки, тъй като имат по-добро финансиране", обясни тя.

Тарандова се надява в бъдеще да се въведе стандарта за библиотечно-информационно обслужване, който да бъде обезпечен с нужните средства. 

В предаването "Преди всички" тя посочи и друг проблем - че желаещите да работят като библиотекари намаляват

Спаска Тарандова разказа и за националния форум "Библиотеките днес", който ще се проведе днес и утре в Топлоцентрала. Темата на събитието тази година е свързана с грамотността, достъпа и гражданското участие
"Тази година ще имаме 3 сесии по важни за библиотеките и обществото ни теми. Едната е свързана с четенето и грамотността и как през годините различни заинтересовани страни, като библиотеки, издатели, училища си взаимодействат, така че да намерим онези подходи, с които да работим с децата и учениците, за да формираме навици за четене, които са ключови в съвременното общество. 
Другата тема, която ще бъде засегната, е достъпът до технологии. Най-важното, за което ще говорим, е как изкуственият интелект на едно ниво ще повлиява промяната на медийната среда. Затова библиотеките работят много в посока на повишаване на цифровите умения на гражданите и медийната им грамотност, за да бъдат защитени доколкото се може в електронна среда". 

На събитието ще се говори също за медийната грамотност на възрастните хора и тяхното поведение в дигитална среда. Според Тарандова по-възрастните стават уязвими на пропаганда и дезинформация. По думите ѝ младото поколение е малко по-подготвено да се ориентира в различните канали, докато възрастният човек се отнася по-доверчиво към тази информация. 

Проведени са и обучения в 20 малки населени места. Има доста села в страната, където читалището е единственото място за събиране на хората и за възможност да обсъждат различни теми, поясни Тарандова. По думите ѝ чрез тези обучения е повишена медийната грамотност на възрастни хора между 60 и 80-годишни. 

Цялото интервю на Веселина Миланова със Спаска Тарандова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23