Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спаска Тарандова: Библиотеките работят за повишаване на цифровите умения и медийната грамотност

| Интервю
Спаска Тарандова
Снимка: Пламена Бачийска

"Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете. Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги".

Това заяви пред БНР Спаска Тарандова - изпълнителен директор на фондация "Глобални библиотеки – България".

"Все още сме длъжници по отношение на финансирането на библиотеките. Непрекъснато се работи с Министерството на културата и финансовото министерство за увеличаване на средствата за закупуване на книги. Все още един от основните инструменти продължава да бъде програмата на МК "Библиотеките - съвременни центрове за четене и информираност", по която могат да кандидатстват всички обществени библиотеки в страната. Но 2 млн. лв. за 3000 обществени библиотеки в страната е крайно недостатъчно. А от самите бюджети могат да отделят по-големите библиотеки, тъй като имат по-добро финансиране", обясни тя.

Тарандова се надява в бъдеще да се въведе стандарта за библиотечно-информационно обслужване, който да бъде обезпечен с нужните средства. 

В предаването "Преди всички" тя посочи и друг проблем - че желаещите да работят като библиотекари намаляват

Спаска Тарандова разказа и за националния форум "Библиотеките днес", който ще се проведе днес и утре в Топлоцентрала. Темата на събитието тази година е свързана с грамотността, достъпа и гражданското участие
"Тази година ще имаме 3 сесии по важни за библиотеките и обществото ни теми. Едната е свързана с четенето и грамотността и как през годините различни заинтересовани страни, като библиотеки, издатели, училища си взаимодействат, така че да намерим онези подходи, с които да работим с децата и учениците, за да формираме навици за четене, които са ключови в съвременното общество. 
Другата тема, която ще бъде засегната, е достъпът до технологии. Най-важното, за което ще говорим, е как изкуственият интелект на едно ниво ще повлиява промяната на медийната среда. Затова библиотеките работят много в посока на повишаване на цифровите умения на гражданите и медийната им грамотност, за да бъдат защитени доколкото се може в електронна среда". 

На събитието ще се говори също за медийната грамотност на възрастните хора и тяхното поведение в дигитална среда. Според Тарандова по-възрастните стават уязвими на пропаганда и дезинформация. По думите ѝ младото поколение е малко по-подготвено да се ориентира в различните канали, докато възрастният човек се отнася по-доверчиво към тази информация. 

Проведени са и обучения в 20 малки населени места. Има доста села в страната, където читалището е единственото място за събиране на хората и за възможност да обсъждат различни теми, поясни Тарандова. По думите ѝ чрез тези обучения е повишена медийната грамотност на възрастни хора между 60 и 80-годишни. 

Цялото интервю на Веселина Миланова със Спаска Тарандова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36
Галин Стоев

Галин Стоев за скандала с театрите: Умален вариант на случващото се в държавата

" Шокът беше голям. Срамът беше голям . Притеснението, че отсега нататък, каквото и да кажа, принадлежа към това съсловие и съм част от това съсловие. Легитимността на това съсловие е много силно оспорена от този скандал." Това мнение изрази пред БНР театралният режисьор Галин Стоев в отзвук от скандала с театрите в Разград и Смолян и..

публикувано на 14.10.24 в 08:34

Проф. Олга Брусиловска: Русия не влезе в Украйна, за да откъсне парче от територията, а за да ни унищожи

Украйна е на прага на третата военна зима. Може би най-тежката. Може би дори решаващата. Въодушевлението, което предизвика операцията в руската Курска област през август, отминава. Бавното, но сигурно напредване на руснаците в Донбас върна подтиснатото настроение от изтощителната война. Войниците са уморени, цивилните - също. Усеща се..

публикувано на 12.10.24 в 10:20

Светлана Йорданова: Фрапантните случаи с наркотици започват от 10-годишна възраст

Днес Фондация "За един чист живот" съвместно с Министерството на образованието стартират национална кампания "Родителите - липсващото звено в работата с тинейджъри, когато експериментират с наркотици". Децата имат нужда от своите родители тогава, когато влизат в рисково поведение, свързано с употребата на наркотични вещества , подчерта пред БНР..

публикувано на 11.10.24 в 10:00