Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Снимка: Скрийншот/nobelprize.org

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс.

Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за икономически науки в памет на Алфред Нобел, е последната, която ще бъде присъдена тази година и е на стойност 11 милиона шведски крони (около 1,1 млн. долара).

"Намаляването на огромните разлики в доходите между държавите е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Лауреатите демонстрираха значението на обществените институции за постигането на това", отбеляза Якоб Свенсон, председател на комисията за наградата за икономически науки.

"Общества с лошо върховенство на закона и институции, които експлоатират населението, не генерират растеж или промяна към по-добро", добавят организаторите на наградата на уебсайта си.

Дарон Аджемоглу и Саймън Джонсън работят в Масачузетския технологичен институт, докато Джеймс Робинсън е в Чикагския университет.

Аджемоглу и Джонсън наскоро си сътрудничиха за книга относно технология за проучване през вековете, която демонстрира как някои технологични постижения са по-добри в създаването на работни места и разпространението на богатство от други.

Наградата за икономика не е една от първоначалните награди за наука, литература и мир, създадена по волята на изобретателя на динамит и бизнесмен Алфред Нобел и присъдена за първи път през 1901 г., а беше по-късно допълнена, учредена и финансирана от Централната банка на Швеция през 1968 г., напомня агенцията.

Предишни победители при Нобеловата награда по икономика включват множество влиятелни мислители като Милтън Фридман, Джон Неш - изигран от актьора Ръсел Кроу във филма от 2001 г. "A Beautiful Mind" - и наскоро беше връчена на бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке.

Миналата година икономическият историк от Харвард Клаудия Голдин спечели наградата за работата си, изтъкваща причините за неравенството в заплатите и пазара на труда между мъжете и жените.

Наградата за икономика е доминирана от американски академици от самото ѝ създаване, докато базираните в САЩ изследователи също така са склонни да отчитат голяма част от победителите в научните области, за които лауреатите за 2024 г. бяха обявени миналата седмица.

Тази серия от награди започна с американските учени Виктор Амброс и Гари Равкън, които спечелиха наградата за медицина в понеделник, и завърши с японската Nihon Hidankyo, организация на оцелели от Хирошима и Нагасаки, борещи се за премахване на ядрените оръжия, като получиха наградата за мир в петък.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03