Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христина Христова: Сложна е темата за МРЗ заради икономическия дисбаланс на регионите

| Интервю
Христина Христова
Снимка: БГНЕС

Имаме допълнително усложняване на темата за минималната работна заплата (МРЗ), първо заради големия дял хора на МРЗ, около половин милион и второ - заради спецификата на големите дисбаланси на социално-икономическото развитие на регионите като Северозападен, Североизточен, Северен централен район.

Това коментира бившият социален министър Христина Христова в интервю пред БНР. Тя е категорична, че в спора между синдикати и работодатели за МРЗ разковничето е диалог за намиране на баланса в размера. Самата тя е привърженик да има МРЗ, защото това е "минималната цена на труда, при която никой не може да слиза".

"Очевидно МРЗ има икономическа и социална функция, икономическата е плащане за количество и качество на труд, социалната, че трябва да задоволява до приемлива степен жизнени потребности. Синдикатите и работодателите са привърженици на различните функции", обясни Христова.

Тя посочи, че "директивата на ЕС, която не сме транспонирали по подходящия начин, казва, че целта нека бъде МРЗ да е 50% от средната работна заплата, но да бъде на основата на социален диалог". И отбеляза, че не вижда диалог между синдикати и работодатели, те говорят отделно и не сядат заедно на масата за диалог.

Според нея прекалено се експонира за броя на служителите в държавната администрация:

"Нуждаем се от компетентен анализ, какъвто не се направи от последните правителства. Има администрации много натоварени и те работят с граждани и бизнеса директно. Има друга администрация, която не е натоварена.  Трябва балансиране на администрацията в България."

Христина Христова посочи, че обикновено около 10% се увеличават заплатите в държавната администрация и това е било заложено и в бюджета за 2024 г.

Тя смята, че е доста стара и темата за промяна на данъчната ни система и смяната на плоския данък. 

"Да се направи анализ с плюсове и минуси и дали не е дошло време за промени. Плоският данък изигра добра роля относно събираемостта в бюджета и  изсветляване на голяма част от сивата икономика, която все още е сериозен дял у нас", посочи бившият социален министър.

Тя посочи и друг проблем, че при увеличаването на МРЗ с надеждата да стимулира средната работна заплата и започват да изостават заплатите.

"В обществените медии и държавната администрация увеличението е около 10% средногодишно. МРЗ расте с 21 – 22%, значи нейното увеличени изпреварва другите заплати и това също не е добре, също е дисбаланс", обясни Христина Христова.

Тя коментира и безработните у нас, като посочи, че данни на Агенция по заетостта показват, че имаме 75% трайно безработни, без образование и без квалификация и едни 150 000 млади хора, които нито учат, нито работят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър (вляво) и президентът на Аржентина Хавиер Милей (вдясно) на откриването на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Киър Стармър е заявил, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между Китай и Великобритания ще са от голямо значение

Британският премиер Киър Стармър разговаря с президента на Китай Си Цзинпин на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, като подчерта, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между двете страни ще бъдат от голямо значение. Лидерите на Г-20 се събират на двудневна среща в Рио де Жанейро За първи път премиер на Обединеното кралство се среща..

публикувано на 18.11.24 в 18:56

Венелина Попова: Ако имахме държавници, а не политици, "щяха да видят хляб" в Бузлуджа

Държавата чрез Министерство на културата не е добър стопанин на паметника на Бузлуджа. Може би трябва инициативен комитет, за да бъде запазен. Защото съхраняването му препраща към друга идея - за създаването на Институт за национална памет. България е единствената страна от бившите социалистически, която няма такъв институт. Това..

публикувано на 18.11.24 в 18:43
Божидар Божанов и Кирил Петков (вдясно от ПП-ДБ дават изявление за медиите - 18 ноември 2024 г.

ПП-ДБ изтеглят кандидатурата на Андрей Цеков за председател на НС, ще подкрепят Силви Кирилов

Коалиционният съвет на ПП-ДБ одобри решението на Изпълнителния съвет на ПП да изтеглят кандидатурата на Андрей Цеков за председател на Народното събрание и да подкрепят кандидатурата на най-възрастния народен представител Силви Кирилов, тъй като те са поели ангажимент за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и на антикорупционното законодателство...

публикувано на 18.11.24 в 18:20
Камен Невенкин

Камен Невенкин: Разрешаването за далекобойните ракети не означава пряко участие на НАТО

Предоставянето на далекобойни ракети на Украйна може да се тълкува и като последното отмъщение на Байдън към Тръмп . Това каза пред БНР Камен Невенкин, специалист по военна история и колумнист по темата за войната на Русия в Украйна в сайта на БНТ . Той уточни, че не е нужно от администрацията на САЩ да бъде потвърдено предоставянето на..

публикувано на 18.11.24 в 18:06

Синдикатът на железничарите в България настоява за спешна среща с транспортния министър

Синдикатът на железничарите в България (СЖБ) и останалите синдикални организации в Българските държавни железници (БДЖ) настояват за спешна среща със служебния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, се посочва в съобщение на КНСБ, публикувано на сайта на организацията .  Писмото с искане за среща е входирано днес, а от синдикалната..

публикувано на 18.11.24 в 17:57
Красимир Янков

Красимир Янков: Не сме за авторитаризъм, президентската република има своите предимства

Има системен проблем в парламентарната република .  Това каза пред БНР Красимир Янков, бивш депутат от БСП в три Народни събрания, координатор на гражданско движение за президентска република  и кампания за предизвикване на национален референдум за промяна на държавното устройство. " При тези правила винаги ще има съмнение за следизборно..

публикувано на 18.11.24 в 17:17
Проф. Д-р Любомир Маринчев

Проф. Д-р Любомир Маринчев за възпалителните ставни заболявания

"Много често се бъркат диагнози, които са ревматологични с неврологичните , може би заради недостатъчни познания на някои от общопрактикуващите лекари и пациентите биват насочвани в погрешна посока , каза в "Нощен Хоризонт" проф. Д-р Любомир Маринчев, ръководител катедра "Вътрешни болести " към Медицинския факултет на Софийския университет...

публикувано на 18.11.24 в 17:05