Как да продължиш живота си, когато няма на кого да дадеш любовта си? Когато най-близкият ти човек изчезне? Такива въпроси си задава младата режисьорка Симона Евстатиева в своя късометражен филм "Двама".
Режисьорката Симона Евстатиева и актрисата Яна Божанин са наши гости в рубриката "Кинорадио".
В актьорския състав на продукцията, която е и дипломен проект за втората магистратура на Симона виждаме имена като Павел Поппандов, Елеонора Иванова и Меглена Караламбова. Симона и Яна казват, че работата с тях е била много зареждаща. Проф. Светослав Овчаров е ментор на дипломната работа.
"Вдъхновението за този филм дойде от много посоки, главната основа е от късият разказ на Йорданка Белева - "Да". Това е базата на филма, която аз промених със свои лични страхове и емоции. Като това как се справяш, ако загубиш много близък човек, това звучи много тъжно и тъмно, но ние сме се опитали да дадем и малко светлина, сподели за БНР Симона Евстатиева.
"Самотата е модерната болест на нашето време. Аз често се питам как живеят възрастните хора в днешно време...Но самотата не е само при тях, тя е и сред младите хора, част от които си общуват по-успешно с изкуствения интелект.
Следващата ми тема е именно самотните хора и самотата, които явно ме вълнуват като сюжет по естествен начин, допълни още Евстатиева. Заглавието на филма след дълго търсене идва по идея на нейния баща, за което тя му е много благодарна.
Актрисата Яна Божанин пък е симпатична книжарка от филма "Двама":
"Хората днес много трудно се срещат, трудно намират своите половинки, стоят на дивана уж заедно, но дали са всъщност заедно, незнам дали причината не е в синдрома - "Да не пропуснеш нещо". Защото имаш безкрайно възможности и опции и се страхуваш, че нещо може да се прецакаш, да не намериш точно най-доброто за теб...
Моята героиня е също самотна, но тя е и един търсещ човек, опитваща се да помогне на възрастен човек, намирайки по този начин и себе си, допълни Яна Божанина.
"Спасението е в изкуството, това е за мен сцената, моите колеги, публиката, допълни Яна.
Симона завършва в Нидерландия е и част от маркетинговия отдел на Утрехтския университет разработва и съдържание за фейсбук страниците им.
"Филмът е вдъхновен и от една от любимите ми книги - "Човекът в търсене на смисъл" на Виктор Франкъл. Той казва, че в любовта е спасението и това ме вдъхнови и мен. Това е и за мен спасението.
Режисьорката Симона Евстатиева и актрисата Яна Божанин представиха филма "Двама", който ще можем да видим и на кинофестивала Синелибри и международния студентския филмов фестивал "Ранно пиле" като част от късометражното кино там.
Премиерата на лената е в "Топлоцентрала" на 3 ноември от 19 часа.
Още по темата в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...