Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорката Симона Евстатиева и актрисата Яна Божанин за трудното срещане помежду ни

Как да продължиш живота си, когато няма на кого да дадеш любовта си?

Яна Божанин и Симона Евстатиева
Снимка: Иван Русланов

Как да продължиш живота си, когато няма на кого да дадеш любовта си? Когато най-близкият ти човек изчезне? Такива въпроси си задава младата режисьорка Симона Евстатиева в своя късометражен филм "Двама"

Режисьорката Симона Евстатиева и актрисата Яна Божанин са наши гости в рубриката "Кинорадио"

В актьорския състав на продукцията, която е и дипломен проект за втората магистратура на Симона виждаме имена като Павел Поппандов, Елеонора Иванова и Меглена Караламбова. Симона и Яна казват, че работата с тях е била много зареждаща. Проф. Светослав Овчаров е ментор на дипломната работа. 

"Вдъхновението за този филм дойде от много посоки, главната основа е от късият разказ на Йорданка Белева - "Да". Това е базата на филма, която аз промених със свои лични страхове и емоции. Като това как се справяш, ако загубиш много близък човек, това звучи много тъжно и тъмно, но ние сме се опитали да дадем и малко светлина, сподели за БНР Симона Евстатиева. 

"Самотата е модерната болест на нашето време. Аз често се питам как живеят възрастните хора в днешно време...Но самотата не е само при тях, тя е и сред младите хора, част от които си общуват по-успешно с изкуствения интелект. 

Следващата ми тема е именно самотните хора и самотата, които явно ме вълнуват като сюжет по естествен начин, допълни още Евстатиева. Заглавието на филма след дълго търсене идва по идея на нейния баща, за което тя му е много благодарна. 

Актрисата Яна Божанин пък е симпатична книжарка от филма "Двама":

"Хората днес много трудно се срещат, трудно намират своите половинки, стоят на дивана уж заедно, но дали са всъщност заедно, незнам дали причината не е в синдрома - "Да не пропуснеш нещо".  Защото имаш безкрайно възможности и опции и се страхуваш, че нещо може да се прецакаш, да не намериш точно най-доброто за теб...

Моята героиня е също самотна, но тя е и един търсещ човек, опитваща се да помогне на възрастен човек, намирайки по този начин и себе си, допълни Яна Божанина.

"Спасението е в изкуството, това е за мен сцената, моите колеги, публиката, допълни Яна.

Симона завършва в Нидерландия е и част от маркетинговия отдел на Утрехтския университет разработва и съдържание за фейсбук страниците им.

"Филмът е вдъхновен и от една от любимите ми книги - "Човекът в търсене на смисъл" на Виктор Франкъл. Той казва, че в любовта е спасението и това ме вдъхнови и мен. Това е и за мен спасението. 

Режисьорката Симона Евстатиева и актрисата Яна Божанин представиха филма "Двама", който ще можем да видим и на кинофестивала Синелибри и международния студентския филмов фестивал "Ранно пиле" като част от късометражното кино там.

Премиерата на лената е в "Топлоцентрала" на 3 ноември от 19 часа. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17