Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Между европейска солидарност и патриотизъм няма истинска граница"

Проф. Александър Кьосев: Ако гражданите откажат да гласуват, тези, които играят своите игри, ще ги играят още по-добре

"Трябва да се казва публично истината"

| Интервю
Александър Кьосев
Снимка: БТА

В България ще се случи голяма катастрофа. Такава прогноза направи пред БНР проф. Александър Кьосев.

"Ситуацията е много лоша. Виждаме как един човек превзема брутално българските институции, воюва чрез прокуратура и съдилища със своите политически противници. Прави го по безсрамен начин и пред очите на цялата българска публика, която не се възмущава особено много. Това е чудовищно! Тази чудовищност е късогледа. Тя не вижда какво става по света и не се интересува от това, което става.

На първо място трябва да се казва публично истината по един категоричен начин, да не се замъглява. Един от големите проблеми на България в момента е, че цялата медийна сфера отказва да говори за тези работи. Тя ги нормализира. Говори така, сякаш са тъпими, а те не са. Това е нарушаване на институционалния ред на демокрацията.

Ако гражданите откажат да се конфронтират с истината, ако се откажат да гласуват, какво ще стане? Ще падне избирателната активност и хората, които играят своите игри, ще ги играят още по-добре". 

Всеки гражданин има дълг към моралната атмосфера в тази страна и към удържането на вярата, отбеляза още той в предаването "Хоризонт до обед".

Проф. Кьосев обърна внимание и на европейската солидарност.

"Между европейска солидарност и патриотизъм няма истинска граница. Патриотизмът е усещане за принадлежност. Мога да принадлежа и на по-големи общности, да имам усещане за връзка с тях. ЕС е подобен пример". 

Той разказа за предстоящия Фестивал на европейската солидарност.

"Фестивалът казва, че единството не  е достатъчно. Необходима е солидарност. Тя е нещо повече".

Той обясни, че е  време за създаване на културен проект в европейската общност.

"Когато възниква проектът за ЕС, културната политика съзнателно е оставена на втори план. Сега обаче е време. Има доста подобни инициативи. Те изискват не просто регулации и еднакви стандарти, изискват европейците да се почувстват като едно цяло. Да почувстват, че имат обща съдба, която е свързана с големите драми на Европа". 

Добре е заедно с прокарването на стени и граници, да помним идеята за свободата, за универсалния ред в Европа и мечтата за единство и солодарност, призова проф. Кьосев. 

"Да има баланс между тези две огромни ценности - сигурността и свободата". 

Той коментира големите военни конфликти в Украйна и в Близкия изток в контекста на европейската солидарност.

"Европа помага на Украйна, но ако не беше американската помощ, това нямаше да е достатъчно. Слушам от 20 години приказки за създаване на общоевропейски въоръжени сили, но абсолютно нищо не е постигнато в тази посока. Бюджетите на отделните страни не са вдигнати до необходимите нива в ситуация на война. Не знам как ще завърши войната, но Европа не беше достатъчно добре подготвена за нея. 

Становищата на отделните европейски страни по отношение на случващото се в Газа не са единни. Няма изработена единна политика и напомнянето за европейското единство и колко скъпо струва то, напомнянето за неосъществената европейска солидарност и колко важна е тя е част от нашето политическо действие. Не пренебрегваме сигурността, но сме на страната на свободата. Би следвало да има единство на политиката на Европа". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директорът на "Вътрешна сигурност" в МВР Лазар Христов е освободен от поста

Директорът на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР Лазар Христов е освободен от поста. Това потвърдиха официално от МВР. От ведомството за момента не уточняват кой ще заеме овакантеното място. 

публикувано на 15.10.24 в 15:06

Десетки се сбогуват с Кирил Маричков

  Прощаваме се с Кирил Маричков Подробности чуйте в звуковия файл.

публикувано на 15.10.24 в 14:37
Цветослава Георгиева представя концепцията си пред СЕМ - 15 октомври 2024 г.

Цветослава Георгиева: Предлагам въвеждането на ресори на отделните членове на УС на БНР

Българското национално радио има истинското предизвикателство да задържи и умножи своята аудитория, съобразявайки се с конкуренцията от страна на  нови медии в лицето на стрийминг платформите, социалните мрежи. На това ще заложи Цветослава Георгиева, ако бъде избрана за генерален директор на БНР. В СЕМ започват изслушванията на кандидатите за..

публикувано на 15.10.24 в 14:26

Ученици от Ловеч пяха "Клетва" в памет на Кирил Маричков

Учениците от ловешката езикова гимназия излязоха на двора в голямото междучасие и изпяха песента "Клетва" в памет на Кирил Маричков. Именно за тази гимназия Владо Даверов прави филма „Вчера“, а голяма част от героите са прототипи на тогавашните учители и ученици. За ловешката езикова гимназия песента на "Щурците" се е превърнала в химн...

публикувано на 15.10.24 в 14:15
Еди Рама и Оливер Вархеи

Вархеи: РСМ и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членство в ЕС

Северна Македония и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членството в ЕС, заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи след края на междуправителствената конференция Албания - ЕС, която се проведе в Люксембург и положи началото на преговорите по същество. Същевременно албанският премиер Еди Рама изрази съчувствие към..

публикувано на 15.10.24 в 14:11

Димитрина Проданова: Сегашното поколение деца имат огромен ресурс за справяне

Сегашните деца имат огромен ресурс за справяне с трудности, различен е ресурсът им. Не бива да обобщаваме и не бива да говорим за цяло едно поколение, че е зомбирано и изгубено, каза психотерапевтът Димитрина Проданова в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя сподели за работата си с тийнейджъри, за трудностите в живота и представи..

публикувано на 15.10.24 в 14:09

Проф. Свилен Маслянков: В България липсва организиран скрининг за рак на гърдата

Ако в една европейска държава говорим за 4-5 % с рак на гърдата, открит в четвърти стадий, то в България този процент е почти двоен. Това обясни пред БНР хигургът проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Александровска болница. Трудно е да се даде точна статистика..

публикувано на 15.10.24 в 13:58