Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вархеи: РСМ и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членство в ЕС

Еди Рама и Оливер Вархеи
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Северна Македония и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членството в ЕС, заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи след края на междуправителствената конференция Албания - ЕС, която се проведе в Люксембург и положи началото на преговорите по същество. Същевременно албанският премиер Еди Рама изрази съчувствие към РСМ, че не е стигнала до този етап.

Вархеи отбеляза, че този процес се базира на заслугите на всяка страна и обединението на двете би означавало, че се прави компромис с този принцип:

"Не мисля, че те са били правно обвързани. Може би политически - да, но правно-никога. Те започнаха своите междуправителствени конференции върху съвсем различни настройки през 2022 година.  Така че няма нищо ново в това, че Албания върви по своя път. Този процес се базира на постижения. Същото важи и за Северна Македония".

"Чувстваме се наистина тъжни от факта, че нашата братска Северна Македония не е все още в състояние да започне тази фаза на процеса и съчувстваме, тъй като бяхме отхвърляни три пъти. А те бяха първите, които го започнаха", каза от своя страна премиерът Рама и подчерта:.

"Историята не може да бъде причина за спиране на преговорите за членство с която и да било страна. Различни гледни точки за това коя е майката на нашите герои, с кого е правила любов, каква е била биометричната им идентичност по онова време, с кого са били свързани, когато са решили да правят любов – това са наистина много интересни теми за историците. Но не смятам, че са част от това, което ни свързва, за да станем част от ЕС".

"Ако поставяте този процес на двустранна основа, само вредите на тази страна", подчерта Рама и каза: "Има много албанци, които твърдят, че Наполеон е албанец. Да създадем ли тогава  двустранен проблем с Франция? Защото след това ще има двустранен спор за Корсика. И това няма да свърши и ще приключи с блокиране".

"Оставете страните да се развиват, да си вършат работата, да се научат как се изграждат институции, да приложат всичко, което ще им позволи да имат върховенство на закона и демокрация и след като станат член на ЕС,  им кажете: "Не ми харесва името ви". Тогава поне ще сте им дали всичко необходимо, за да функционират като страна членка".

Никой обаче не спомена факта, че Северна Македония отказва да изпълни рамково споразумение на Съвета на ЕС, което предполага да впише българите като държавнотворна нация в преамбюла на конституцията си. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева след брифинга за подготовката за изборите -  15 октомври 2024 г.

От ЦИК съветват членовете на СИК да тренират попълването на протоколите чрез електронно приложение

12 хиляди 640 са към момента секционните избирателни комисии (IRU) в страната и чужбина за предсрочните парламентарни избори. Предстои да се образуват и тези в болници, социални заведения, арести и в затворите.  Към момента кандидатите за депутати са 4 858, като 1172 са регистрирани в 2 района. 4858 са кандидатите за депутати за 51-вото Народно..

публикувано на 15.10.24 в 16:11
Ваксиниране срещу Covid-19 в Атина.

Ръст на случаите на грип и Covid-19 в Гърция

В Гърция отново се увеличава броят на заразените със сезонен грип и Covid-19. Властите препоръчват носене на маски и ваксиниране. В повишена готовност са държавните болници в Гърция, за да реагират на завишено разпространение на Covid-19 и есенния грип, съобщават от здравното министерство. Гръцките здравни власти информират туристите..

публикувано на 15.10.24 в 16:00
Хелия Чавдарова

Хелия Чавдарова: Интегриран нюзрум ще даде възможност за една заедност на всички програми в Радиото

Интеграция на съдържанието, създаване на интегриран нюзрум е сърцевината на визията, която представи пред Съвета за електронни медии кандидатът за генерален директор на Българското национално радио Хелия Чавдарова: В СЕМ започват изслушванията на кандидатите за генерален директор на БНР "И нформационният поток, който влиза в Радиото да бъде в..

публикувано на 15.10.24 в 15:43

Директорът на "Вътрешна сигурност" в МВР Лазар Христов е освободен от поста

Директорът на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР Лазар Христов е освободен от поста. Това потвърдиха официално от МВР. От ведомството за момента не уточняват кой ще заеме овакантеното място. 

публикувано на 15.10.24 в 15:06

Сбогуваме се с Кирил Маричков

  Прощаваме се с Кирил Маричков Подробности чуйте в звуковия файл.

публикувано на 15.10.24 в 14:37
Цветослава Георгиева представя концепцията си пред СЕМ - 15 октомври 2024 г.

Цветослава Георгиева: Предлагам въвеждането на ресори на отделните членове на УС на БНР

Българското национално радио има истинското предизвикателство да задържи и умножи своята аудитория, съобразявайки се с конкуренцията от страна на  нови медии в лицето на стрийминг платформите, социалните мрежи. На това ще заложи Цветослава Георгиева, ако бъде избрана за генерален директор на БНР. В СЕМ започват изслушванията на кандидатите за..

публикувано на 15.10.24 в 14:26

Ученици от Ловеч пяха "Клетва" в памет на Кирил Маричков

Учениците от ловешката езикова гимназия излязоха на двора в голямото междучасие и изпяха песента "Клетва" в памет на Кирил Маричков. Именно за тази гимназия Владо Даверов прави филма „Вчера“, а голяма част от героите са прототипи на тогавашните учители и ученици. За ловешката езикова гимназия песента на "Щурците" се е превърнала в химн...

публикувано на 15.10.24 в 14:15