С два положителни резултата, но още далеч от възобновяване на официалните преговори, приключи тристранната среща по Кипърския въпрос, проведена в ранните часове днес (българско и кипърско време) в Ню Йорк. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш бе домакин на неформална вечеря на лидерите на двете кипърски общности Никос Христодулидис и Ерсин Татар.
"Лидерите на двете кипърски общности се съгласиха да проведат неофициална среща в по-широк формат в близко бъдеще под егидата на генералния секретар на ООН, за да обсъдят пътя напред", се казва в официалното съобщение на международната организация след разговорите.
Разширената среща ще включва и трите страни-гаранти Великобритания, Гърция и Турция. Целта е петте участници да проучат заедно перспективата за възобновяване на преговорите по Кипърския въпрос.
Никос Христодулис и Ерсин Татар се съгласиха също така да обсъдят в Никозия отварянето на нови пропускателни пунктове през "зелената линия", разделяща острова, като част от мерките за изграждане на доверие между двете общности.
Постигнатото споразумение от тези две точки е първа крачка към диалог по Кипърския въпрос, който може постепенно да отвори пътя за възобновяване на преговорите, които бяха прекратени преди повече от 7 години.
Никос Христодулидис заяви след срещата, че се е състояла "открита дискусия, в някои отношения конструктивна", и че "не е чул нищо ново от г-н Татар", като някои предложения, направени от генералния секретар, не са били приети от лидера на кипърските турци.
Според Ерсин Татар "много неща бяха обсъдени", за които той защитава позициите си.
Генералният секретар на ООН насърчи двамата лидери "да обмислят как да преодолеят пропастта в позициите си и да възстановят доверието, за да дадат възможност за движение към уреждане на Кипърския въпрос", се посочва в официалното съобщение.
Гутериш е заявил и "продължаващия твърд ангажимент на ООН за мирно разрешаване на Кипърския въпрос в полза на всички кипърци и бъдещите поколения".
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...