Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От януари 2025 г. Калина ще бъде научен сътрудник към Университета на Кеймбридж

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Калина Томова беше отличена с престижни награди от БАН за своите научни постижения

2
Калина Томова
Снимка: Личен архив

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история. 

Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традиция. Като изследовател, Калина Томова е особено фокусирана върху английския "carol" и неговата роля в полифоничния репертоар. Нейната докторска дисертация, посветена на тези музикални форми, разкрива как тези произведения са повлияли на по-късната музика, като същевременно подчерта уникалността на този жанр. 

Освен това, Калина подчерта значимостта на музикалната нотация, разработена от Гуидо д’Арецо, като важен етап за съхранението и предаването на музикалното наследство. Томова разказа също за международните си участия и срещи с водещи музиковеди на световната сцена. Тя е имала вълнуващи моменти от конференциите в Лисабон и Гранада, както и вдъхновяваща среща с прочутия лютнист Найджъл Норт. Тези събития обогатяват нейните изследвания и ѝ дават възможност да сътрудничи с водещи специалисти в областта на музикознанието. 

Калина Томова

Още едно ключово постижение в кариерата на Калина е разработената от нея клавирна транскрипция на Първа симфония в сол-минор от Никола Атанасов – първата българска симфония. Това е принос към българската музикална култура, който ще улесни бъдещи изпълнения и ще популяризира творчеството на Атанасов. 

Наскоро Калина Томова беше отличена с престижни награди от БАН за своите научни постижения. През 2025 г. тя ще стане част от Университета на Кеймбридж, където ще продължи своите изследвания в рамките на международния проект „Benedicamus Domino“. В този контекст тя ще задълбочи своето изучаване на музикалната и поетична креативност в западната християнска литургия. 

В предаването с Калина Томова остави слушателите с вдъхновение и задълбочено разбиране за значимостта на ранната музика и нейното влияние върху съвременната музикална култура. Нейният поглед към музикалната история и страстта ѝ към откриването на забравени звуци на миналото правят гостуването ѝ незабравимо събитие за всички почитатели на музикалната история. 

Калина Томова

Калина Томова завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене и музикознаниеПрез май тази година защитава докторската си дисертация в Института за изследване на изкуствата, БАН, с тема "Английският carol в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия" с научен ръководител доц. д-р Явор Генов. 

През 2023 г. БАН ѝ присъжда две научни награди: наградата "Иван Евстратиев Гешов" за най- млади учени до 30 години в научното направление "Културно-историческо наследство и национална идентичност" и Награда за най-добра статия на млад учен в хуманитаристиката

Изследвания на Калина Томова са били публикувани или са приети за публикация в престижни издания като Early Music (Oxford University Press), "Българско музикознание", Академичен форум "Интегрална музикална теория" и книга, която предстои да бъде публикувана от белгийското научно издателство Brepols.

От януари 2025 г. Калина ще бъде научен сътрудник към Университета на Кеймбридж, където ще бъде част от проекта "BENEDICAMUS: музикална и поетична креативност за уникален момент в западната християнска литургия", който се ръководи от доц. д-р Катрин Брадли. 

Между 2022 г. и 2024 г. Калина беше автор и водещ на радиопредаването "Музика хисторика" по Програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.


Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Калина Томова в "Нощен Хоризонт".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52