Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.
Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традиция. Като изследовател, Калина Томова е особено фокусирана върху английския "carol" и неговата роля в полифоничния репертоар. Нейната докторска дисертация, посветена на тези музикални форми, разкрива как тези произведения са повлияли на по-късната музика, като същевременно подчерта уникалността на този жанр.
Освен това, Калина подчерта значимостта на музикалната нотация, разработена от Гуидо д’Арецо, като важен етап за съхранението и предаването на музикалното наследство. Томова разказа също за международните си участия и срещи с водещи музиковеди на световната сцена. Тя е имала вълнуващи моменти от конференциите в Лисабон и Гранада, както и вдъхновяваща среща с прочутия лютнист Найджъл Норт. Тези събития обогатяват нейните изследвания и ѝ дават възможност да сътрудничи с водещи специалисти в областта на музикознанието.
Още едно ключово постижение в кариерата на Калина е разработената от нея клавирна транскрипция на Първа симфония в сол-минор от Никола Атанасов – първата българска симфония. Това е принос към българската музикална култура, който ще улесни бъдещи изпълнения и ще популяризира творчеството на Атанасов.
Наскоро Калина Томова беше отличена с престижни награди от БАН за своите научни постижения. През 2025 г. тя ще стане част от Университета на Кеймбридж, където ще продължи своите изследвания в рамките на международния проект „Benedicamus Domino“. В този контекст тя ще задълбочи своето изучаване на музикалната и поетична креативност в западната християнска литургия.
В предаването с Калина Томова остави слушателите с вдъхновение и задълбочено разбиране за значимостта на ранната музика и нейното влияние върху съвременната музикална култура. Нейният поглед към музикалната история и страстта ѝ към откриването на забравени звуци на миналото правят гостуването ѝ незабравимо събитие за всички почитатели на музикалната история.
Калина Томова завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене и музикознание. През май тази година защитава докторската си дисертация в Института за изследване на изкуствата, БАН, с тема "Английският carol в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия" с научен ръководител доц. д-р Явор Генов.
През 2023 г. БАН ѝ присъжда две научни награди: наградата "Иван Евстратиев Гешов" за най- млади учени до 30 години в научното направление "Културно-историческо наследство и национална идентичност" и Награда за най-добра статия на млад учен в хуманитаристиката.
Изследвания на Калина Томова са били публикувани или са приети за публикация в престижни издания като Early Music (Oxford University Press), "Българско музикознание", Академичен форум "Интегрална музикална теория" и книга, която предстои да бъде публикувана от белгийското научно издателство Brepols.
От януари 2025 г. Калина ще бъде научен сътрудник към Университета на Кеймбридж, където ще бъде част от проекта "BENEDICAMUS: музикална и поетична креативност за уникален момент в западната християнска литургия", който се ръководи от доц. д-р Катрин Брадли.
Между 2022 г. и 2024 г. Калина беше автор и водещ на радиопредаването "Музика хисторика" по Програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Калина Томова в "Нощен Хоризонт".
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..