Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи".
В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни. Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са също съществени, добави авторката пред БНР и обясни:
"Нюансът някой път отразява най-вярно психологическото състояние на автора".
Картините в изложбата са от близките няколко години, отбеляза Денева и посочи:
"Те не са разнопосочни. Обединени са именно от моето изконно желание да бъда максимално искрена пред себе си и пред публиката".
Има картини, които са посветени на реакцията ми като майка и жена против войната, сподели художничката. В тях тя посочи, че е вложила много емоция. Има и пейзажи, към които тя се е върнала по време на ковид пандемията.
Според нея някои от картините биха могли да натъжат хората. Но:
"Изкуството не е само да украсява нечий дом".
Изобразителното изкуство в България е конкурентно, категорична е Десислава Денева. По думите ѝ обаче менажирането на модерното изкуство все още продължава да бъде огромен проблем за съвременните автори:
"Менажирането във визуалните изкуства – би трябвало в страната да има по-силна критична маса, един по-критичен поглед, който от една страна би разбунил духовете, но от друга страна би накарал автора да се чувства по-значим в собствената си страна".
Куратор на изложбата е проф. Аксиния Джурова. За нея тя пише:
""Крещяща тишина", "Желязна луна", "Някъде тук" не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите "Метаморфози" и "Оксиморони". Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите ѝ да погледне на явленията от тяхната необичайна страна.
Платната, които тя излага в Галерия "Българи" са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от "зоната на комфорта", както самата Деси Денева казва, за да открие истинския комфорт – хармонията и красотата на природата.
"Капсулирането" ни по време на пандемията, безпомощността и хаоса пред справянето с него, последвалите военни конфликти, връщащи ни десетилетия назад към познатите от филмите руини на градовете и обгорелите стволове на дървета в природата, след пандемичния, електронно-генериран свят, коварен в своята виртуална реалност, всичко това присъства в нейните впечатляващи с интерпретацията си картини. И ако нямаше сред тях изящните ѝ пейзажи, в които художничката се е смирила пред величието на природата, щяхме да останем само с първия прочит на хаотичното ни ежедневие. Това, което обаче не е заглушило сетивата ѝ пред природната хармония. Качество не позволило на художничката и високотехнологичния ни днес свят, мултиплициран от медийната стихия, да разкъса психическата ѝ устойчивост, да засегне духът ѝ, както и надеждата. Надежда за възможностите да примири дори несъвместимите дух и материя "Някъде тук", както Деси Денева е озаглавила изложбата си".
Снимки: Ани Петрова
Цялото интервю на Спас Крайнин с Десислава Денева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...