Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

| Интервю
Десислава Денева
Снимка: Ани Петрова

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи".

В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни. Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са също съществени, добави авторката пред БНР и обясни:

"Нюансът някой път отразява най-вярно психологическото състояние на автора".

Картините в изложбата са от близките няколко години, отбеляза Денева и посочи:

"Те не са разнопосочни. Обединени са именно от моето изконно желание да бъда максимално искрена пред себе си и пред публиката".


Има картини, които са посветени на реакцията ми като майка и жена против войната, сподели художничката. В тях тя посочи, че е вложила много емоция. Има и пейзажи, към които тя се е върнала по време на ковид пандемията.

Според нея някои от картините биха могли да натъжат хората. Но:

"Изкуството не е само да украсява нечий дом".

Изобразителното изкуство в България е конкурентно, категорична е Десислава Денева. По думите ѝ обаче менажирането на модерното изкуство все още продължава да бъде огромен проблем за съвременните автори:

"Менажирането във визуалните изкуства – би трябвало в страната да има по-силна критична маса, един по-критичен поглед, който от една страна би разбунил духовете, но от друга страна би накарал автора да се чувства по-значим в собствената си страна".


Куратор на изложбата е проф. Аксиния Джурова. За нея тя пише:

""Крещяща тишина", "Желязна луна", "Някъде тук" не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите "Метаморфози" и "Оксиморони". Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите ѝ да погледне на явленията от тяхната необичайна страна.

Платната, които тя излага в Галерия "Българи" са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от "зоната на комфорта", както самата Деси Денева казва, за да открие истинския комфорт – хармонията и красотата на природата.

"Капсулирането" ни по време на пандемията, безпомощността и хаоса пред справянето с него, последвалите военни конфликти, връщащи ни десетилетия назад към познатите от филмите руини на градовете и обгорелите стволове на дървета в природата, след пандемичния, електронно-генериран свят, коварен в своята виртуална реалност, всичко това присъства в нейните впечатляващи с интерпретацията си картини. И ако нямаше сред тях изящните ѝ пейзажи, в които художничката се е смирила пред величието на природата, щяхме да останем само с първия прочит на хаотичното ни ежедневие. Това, което обаче не е заглушило сетивата ѝ пред природната хармония. Качество не позволило на художничката и високотехнологичния ни днес свят, мултиплициран от медийната стихия, да разкъса психическата ѝ устойчивост, да засегне духът ѝ, както и надеждата. Надежда за възможностите да примири дори несъвместимите дух и материя "Някъде тук", както Деси Денева е озаглавила изложбата си".


Снимки: Ани Петрова

Цялото интервю на Спас Крайнин с Десислава Денева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29