Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръгла маса, посветена на българите, живеещи извън страната

Снимка: Кирил Фалин

"В България не правим достатъчно за българите извън страната ни". Това каза пред репортери, преди да се включи в кръгла маса "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването", на която домакин е Кюстендил, вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Тя отново повтори, че президентството не прави разлика между българите, която живеят тук, на територията на страната, и тези извън нейната територия.

Йотова даде и конкретен пример със сънародниците ни в Сърбия.  

"Много стари са част от проблемите, които имаме с българската общност специално в Сърбия. Недостигът на български учебници, избягване на наименованието български език и -забележете, в някои случаи се говори за така наречения шопски език. Аз такъв език не познавам и не зная коя точно езикова номенклатура, световна, международна или европейска ползват тези, които го употребяват. Недостатъчната реклама на българските училища в добрия смисъл на думата - говоря за училището в Цариброд, двете училища, говоря и за Босилеград".

Тя обобщи:

"Винаги съм склонна за това да мисля, че недостатъчно правим и ние, недостатъчно активни сме в България. Стар проблем е и това кой и как най-вече отговаря за правата и интересите на нашите общности. За съжаление при нас този въпрос е разхвърлян в няколко институции, колкото и да се опитваме да се координираме помежду си, трябва специално внимание, естествено то е насочено към изпълнителната власт. А личното ми мнение е, че там има още много какво да се желае в тази област. Аз искам да повторя още веднъж пред всички вас, че за нас в президентската институция няма разлика между българите, които живеят на територията на България и българските общности зад граница. Смятам, че България и като страна член на Европейския съюз е достатъчно силна, има достатъчно силни лостове в ръцете си, за да може да защити правата на всяка една българска общност зад граница, особено в така наречените исторически диаспори, които за съжаление и днес в 21 век една част от тях са подложени на поне опити за  асимилация".

Във форума участват представители на българската общност от балканските държави Косово, Северна Македония, Сърбия, както и от Турция. Кръглата маса се организира в рамките на проекта "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 година - кодът на оцеляването" към фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката. Ръководител на проекта е професор Боряна Бужашка от Университета по библиотекознание и информационни технологии с участието на преподаватели от висшето учебно заведение, изследователи от института за исторически изследвания при Българската академия на науките. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна свали 60 руски дрона

Украйна е отразила атака от 60 руски дрона през нощта и сутринта. Тя е обхванала осем области в страната, съобщиха местните власти. 36 от безпилотните апарати са били унищожени във въздуха, а останалите са били неутрализирани със средствата за електронна борба. С ежедневни нападения през последните месеци руското командване се опитва да..

публикувано на 24.12.24 в 17:52
Поклонниците се молят в църква, традиционно смятана за родното място на Исус, на Бъдни вечер в град Витлеем 24 декември 2024 г.

За втора година: Коледа във Витлеем - само с религиозни ритуали, без маршове и украса

За втора поредна година от началото на конфликта в Ивицата Газа, Коледа във Витлеем се отбелязва само с религиозни ритуали, без маршове и украса. Витлеем заема централно място в християнската история за живота на Исус. Той е роден там в една конюшня. В наши дни поклонниците обикновено се стичат до предполагаемото място на тази конюшня в..

публикувано на 24.12.24 в 17:42

"Споделена Коледа" в помощ на хора в нужда от община Златоград

За поредна година Община Златоград подпомага хора в неравностойно положение с кампанията "Споделена Коледа". Тя беше обявена в края на ноември и ще приключи след Нова година.  Събраните средства от благотворителната инициатива ще бъдат разделени между Бисер Байрев, който е с ДЦП и се нуждае от количка, и Милко Байрев, който е с онкологично..

публикувано на 24.12.24 в 17:26

Как посрещат Рождество Христово в Ловеч?

Като подготовка за посрещането на Рождество Христово в храмовете у нас днес беше отслужена празнична Света Василиева литургия, а тази вечер се служи Велико повечерие – молитвено последование, което се служи само в навечерието на големите християнски празници. Светата Василиева литургия се отслужва само десет пъти в годината, включително и в..

публикувано на 24.12.24 в 17:25

Доброволци събират пари за продукти от първа необходимост за болни и самотни хора в Хасковско

Доброволци в Хасково събират пари за купуване на продукти от първа необходимост, които да бъдат раздадени на болни и самотни хора от селата в общината.  Кампанията се казва "Ръка, която дава, не обеднява" и се провежда за 7 поредна година.

публикувано на 24.12.24 в 17:16
Марин льо Пен

Марин льо Пен: Дните на новото правителство на Франция са преброени

Лидерът на крайната десница Марин льо Пен заяви, че дните на новото правителство на Франция са преброени, и прогнозира предсрочни президентски избори след няколко месеца. 56-годишната Льо Пен говори ден, след като президентът Еманюел Макрон назначи нов кабинет под ръководството на Франсоа Байру - четвъртия министър-председател за годината,..

публикувано на 24.12.24 в 17:09
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски.

Изграждането на депото за отпадъци край Джерман започва в началото на 2025 г.

Изграждането на регионалното депо за отпадъци край дупнишкото село Джерман ще започне в началото на следващата година, обяви областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Строежът на депото се бави повече от 10 години заради постоянни протести на местните хора. Вече са финализирани всички процедури по издаване на разрешително за..

публикувано на 24.12.24 в 17:03