Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Така ако я караме, държавата върви и към политически разпад, и към икономическо затлачване"

Николай Василев: Шейната много силно се е засилила надолу, някой трябва да ѝ удари спирачката

"Толкова много държавният бюджет не е дебелял в историята на България от хан Аспарух", смята икономистът

| Интервю
Николай Василев
Снимка: Ани Петрова

Държавата не може и не трябва да харчи повече пари отколкото има, дори когато няма нито една криза в момента. В това е категоричен икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев. 

Пред БНР той подчерта, че в момента няма война, няма природно бедствие, няма мигрантска криза в огромни мащаби, няма пандемия, няма рецесия, безработица или друга икономическа криза, но всичко това би могло да го има. 

По думите му секторите са в лошо положение поради лошо управление, липса на реформи и на каквато и да е визия за бъдещето на държавата

"Всяка година ги замерваме с повече пари, които те разпиляват и резултатите пак не са добри". 

Според него не само на тези избори, но по принцип няма идеи и мнения по икономически и финансови теми. След като влязохме в ЕС, почти няма полезни идеи, визии, дебати, думата реформа е забравена от далечното минало, отбеляза икономистът в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

Той е категоричен, че партиите не предлагат нищо от доста години насам. Според него повечето от тях са леви. "Не съм съгласен, че в пълна степен е имало дясна реформаторска партия", добави той. 

По думите на Николай Василев никой никаква реформа не предлага и не прави. И предупреди: 

"Така ако я караме, държавата върви и към политически разпад, и към икономическо затлачване". 

Бившият вицепремиер коментира и въпроса за бюджета за следващата година. Той заяви, че не приема целта за -3% за някаква победа или нещо положително. За него целта трябва да е бюджетен излишък. Според него ако това е било така в предишни години, вероятно дългът щеше да е по-малък с над 20 млрд. лв., вероятно щяхме да сме в еврозоната, а инфлацията можеше да е наполовина. 

"Щом в некризисни години говорим за -18 млрд., какво ще правим ако имаме криза", попита той.

"Шейната толкова силно се е засилила надолу, че някой трябва да ѝ удари спирачката. Не може така. Аз съм против увеличаване на данъците, няма нужда от това. Аз съм за мощно намаляване на всички разходи", изтъкна Василев.

Според него ако администрацията бъде съкратена значително, нищо негативно в държавата няма да се случи. По думите му тези хора ще си намерят други по-добре заплатени работни места, а със спестените пари може да се увеличат заплатите на държавните служители. 

Друг пример, според него, е с инфраструктурата. "Докато сме живи, няма да има пари да се построят магистралите", каза той и заяви, че решението е концесия от частния сектор:

"Държавата няма да дава пари, а частният сектор ще финансира и ще прави обществени поръчки. Той ще строи по-бързо, по-ефективно, с по-малко корупция и ще могат да се построят всички магистрали за един мандат, без държавата да дава пари". 

Икономистът вижда други възможни мерки при тока. "Докога държавата ще плаща сметките за ток, включително на фирмите, които имат стотици милиони печалба", попита той. Според него всяка стока, която се дава безплатно, се пилее. По думите му бизнесът има много проблеми, като сред тях не е кой да му плаща сметките за ток. 

Николай Василев е категоричен, че са необходими реформи в целия публичен сектор. Нищо не се пипва, откакто сме влезли в ЕС, подчерта отново той. 

Той е против вдигането на данъците и против променянето на данъчната система. Ако някой въведе по-високи данъци, ще покани най-успешната част от българския и чуждестранен бизнеса да си ходи, смята икономистът и добави:

"Проблемът не са ни данъците. Проблемът са другите елементи на бизнес средата, които са лоши".

Според него всички тези мерки може да се заложат в Бюджет 2025 и така той да се балансира. Той се надява този път да се състави силно правителство, което да хване нещата в ръце. 

"Толкова много държавният бюджет не е дебелял в историята на България от хан Аспарух", изказа мнението си икономистът. Той отбеляза, че много милиарди годишно се пилеят от бюджета за неща, които не са приоритет. Тези пари могат да се насочат към други сектори и проблеми, които са по-приоритетни, смята той. По думите му държавата трябва да създава правила и да осигури конкуренция в частния сектор.

"Химера е, че някое правителство може да създаде печеливши и успешни в световен мащаб държавни дружества".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Николай Василев в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16