Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Отец Стилиян Табаков
Снимка: БНР

 "Пътувай с Хоризонт" е посветено на поклонническия туризъм

Българският Североизток е символ на най-голямото чудо в нашите земи - християнството. 

За духовните центрове разказва отец Стилиян Табаков - предстоятел на храма "Св. апостол Андрей Първозвани" в София, архиерейски наместник на Трънската духовна околия, директор на поклонническо- просветния център "Св. Йоан Рилски" към Софийската митрополия. 

Град Варна е осветен от проповедта на апостол Андрей Първозвани - за неговата апостолска мисия и защо се знае малко за нея, разказва отец Стилиян. 

Той описва и защо духът на това, което ние днес почитаме като духовност, култура, просвета и писменост - е родено в епохата на Златния век. Разказва как княз Борис и Цар Симеон посрещат учениците на Кирил и Методий в Плиска, където е създадена кирилицата и как посрещаме поклонниците днес по тази свята българска християнска земя.

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО.

Отец Алеко

Ивановските скални църкви са разположени край с. Иваново, на 18 км от град Русе.

За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разнообразие от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом.

Църквите при Иваново са част от стотиците средновековни скални църкви, манастири, скитове и отделни отшелнически килии, които през периода Х-XIV век превръщат долината на реката и нейните притоци в българско духовно средище.

В скалите на долината на Ломовете - река Русенски Лом и нейните притоци Черни, Мали, Бели и Баниски Лом, преди столетия монаси исихасти са водили отшелнически живот, отдаден на Бога. Ние ще ви заведем в единствения действащ скален манастир в страната - Басарбовския.

Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски" е скален манастир у нас. Обителта е единственият действащ скален манастир в България, като храмът е отворен за посетители всекидневно.

Манастирът се намира в долината на река Русенски Лом, край село Басарбово, община Русе, на 10 километра от Русе. През 1978 г. е обявен за археологически паметник на културата. За него и за чудесата на Свети Димитър разказва отец Алеко.

Меките варовикови скали на Ломовете и меандрите на реките още преди 800 години са избрани от монаси за техния живот, отдаден на Бога. Заради времето и човешката намеса, а и поради слабото изследване на района, до нас са достигнали малко от тези обители.
Басарбовският манастир

Само на десетина километра по течението на Русенски Лом към Дунава пък се намира единственият в страната ни действащ скален манастир и това е Басарбовският манастир. Не Бесарабовски или Басерабовски или всякакви други интрепретации, а точно Басарбовски, по името на владетеля на тези земи Иванко Басараб, тъст на цар Иван Александър.

Тогава, през тринайсти век, монасите започнали изграждането на скалните манастири и килии, но трябвало да минат още 400 години, за да се роди едиственият знаен светец от Русенския регион - Св. Димитрий Басарбовски, чиято памет честваме на 27 октомври. За живота и делото му свидетелства преподобният Паисий Хилендарски в неговата "История Славяноболгарская". Сега стопанин на манастира е отец Алеко, а рамо до рамо с него е дякон Димитър. Игуменът посреща всички гости и  сладкодумно въвежда в манастирската история.

Това, което малко се знае в България, но пък децата в съседна Румъния научават още в забавачката, е, че Св. Димитър Басарбовски е покровител на Букурещ, тъй като неговите мощи спасяват града от бурбонната чума, вилняла там през 1774 г. Как светите мощи са се озовали в румънската столица и изобщо къде са открити, ще научите, когато дойдете тук, в манастира. Както го правят хиляди румънски християни.
Св. Димитър Басарбовски е небесен покровител на румънската столица и точно по такъв маршрут може да направите и вашето поклоническо пътуване - от дома на Св. Димитър край Русе до мястото, където почиват мощите му - в патриаршеския храм на Букурещ.


По темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10