Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Отец Стилиян Табаков
Снимка: БНР

 "Пътувай с Хоризонт" е посветено на поклонническия туризъм

Българският Североизток е символ на най-голямото чудо в нашите земи - християнството. 

За духовните центрове разказва отец Стилиян Табаков - предстоятел на храма "Св. апостол Андрей Първозвани" в София, архиерейски наместник на Трънската духовна околия, директор на поклонническо- просветния център "Св. Йоан Рилски" към Софийската митрополия. 

Град Варна е осветен от проповедта на апостол Андрей Първозвани - за неговата апостолска мисия и защо се знае малко за нея, разказва отец Стилиян. 

Той описва и защо духът на това, което ние днес почитаме като духовност, култура, просвета и писменост - е родено в епохата на Златния век. Разказва как княз Борис и Цар Симеон посрещат учениците на Кирил и Методий в Плиска, където е създадена кирилицата и как посрещаме поклонниците днес по тази свята българска християнска земя.

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО.

Отец Алеко

Ивановските скални църкви са разположени край с. Иваново, на 18 км от град Русе.

За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разнообразие от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом.

Църквите при Иваново са част от стотиците средновековни скални църкви, манастири, скитове и отделни отшелнически килии, които през периода Х-XIV век превръщат долината на реката и нейните притоци в българско духовно средище.

В скалите на долината на Ломовете - река Русенски Лом и нейните притоци Черни, Мали, Бели и Баниски Лом, преди столетия монаси исихасти са водили отшелнически живот, отдаден на Бога. Ние ще ви заведем в единствения действащ скален манастир в страната - Басарбовския.

Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски" е скален манастир у нас. Обителта е единственият действащ скален манастир в България, като храмът е отворен за посетители всекидневно.

Манастирът се намира в долината на река Русенски Лом, край село Басарбово, община Русе, на 10 километра от Русе. През 1978 г. е обявен за археологически паметник на културата. За него и за чудесата на Свети Димитър разказва отец Алеко.

Меките варовикови скали на Ломовете и меандрите на реките още преди 800 години са избрани от монаси за техния живот, отдаден на Бога. Заради времето и човешката намеса, а и поради слабото изследване на района, до нас са достигнали малко от тези обители.
Басарбовският манастир

Само на десетина километра по течението на Русенски Лом към Дунава пък се намира единственият в страната ни действащ скален манастир и това е Басарбовският манастир. Не Бесарабовски или Басерабовски или всякакви други интрепретации, а точно Басарбовски, по името на владетеля на тези земи Иванко Басараб, тъст на цар Иван Александър.

Тогава, през тринайсти век, монасите започнали изграждането на скалните манастири и килии, но трябвало да минат още 400 години, за да се роди едиственият знаен светец от Русенския регион - Св. Димитрий Басарбовски, чиято памет честваме на 27 октомври. За живота и делото му свидетелства преподобният Паисий Хилендарски в неговата "История Славяноболгарская". Сега стопанин на манастира е отец Алеко, а рамо до рамо с него е дякон Димитър. Игуменът посреща всички гости и  сладкодумно въвежда в манастирската история.

Това, което малко се знае в България, но пък децата в съседна Румъния научават още в забавачката, е, че Св. Димитър Басарбовски е покровител на Букурещ, тъй като неговите мощи спасяват града от бурбонната чума, вилняла там през 1774 г. Как светите мощи са се озовали в румънската столица и изобщо къде са открити, ще научите, когато дойдете тук, в манастира. Както го правят хиляди румънски християни.
Св. Димитър Басарбовски е небесен покровител на румънската столица и точно по такъв маршрут може да направите и вашето поклоническо пътуване - от дома на Св. Димитър край Русе до мястото, където почиват мощите му - в патриаршеския храм на Букурещ.


По темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38