Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Отец Стилиян Табаков
Снимка: БНР

 "Пътувай с Хоризонт" е посветено на поклонническия туризъм

Българският Североизток е символ на най-голямото чудо в нашите земи - християнството. 

За духовните центрове разказва отец Стилиян Табаков - предстоятел на храма "Св. апостол Андрей Първозвани" в София, архиерейски наместник на Трънската духовна околия, директор на поклонническо- просветния център "Св. Йоан Рилски" към Софийската митрополия. 

Град Варна е осветен от проповедта на апостол Андрей Първозвани - за неговата апостолска мисия и защо се знае малко за нея, разказва отец Стилиян. 

Той описва и защо духът на това, което ние днес почитаме като духовност, култура, просвета и писменост - е родено в епохата на Златния век. Разказва как княз Борис и Цар Симеон посрещат учениците на Кирил и Методий в Плиска, където е създадена кирилицата и как посрещаме поклонниците днес по тази свята българска християнска земя.

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО.

Отец Алеко

Ивановските скални църкви са разположени край с. Иваново, на 18 км от град Русе.

За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разнообразие от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом.

Църквите при Иваново са част от стотиците средновековни скални църкви, манастири, скитове и отделни отшелнически килии, които през периода Х-XIV век превръщат долината на реката и нейните притоци в българско духовно средище.

В скалите на долината на Ломовете - река Русенски Лом и нейните притоци Черни, Мали, Бели и Баниски Лом, преди столетия монаси исихасти са водили отшелнически живот, отдаден на Бога. Ние ще ви заведем в единствения действащ скален манастир в страната - Басарбовския.

Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски" е скален манастир у нас. Обителта е единственият действащ скален манастир в България, като храмът е отворен за посетители всекидневно.

Манастирът се намира в долината на река Русенски Лом, край село Басарбово, община Русе, на 10 километра от Русе. През 1978 г. е обявен за археологически паметник на културата. За него и за чудесата на Свети Димитър разказва отец Алеко.

Меките варовикови скали на Ломовете и меандрите на реките още преди 800 години са избрани от монаси за техния живот, отдаден на Бога. Заради времето и човешката намеса, а и поради слабото изследване на района, до нас са достигнали малко от тези обители.
Басарбовският манастир

Само на десетина километра по течението на Русенски Лом към Дунава пък се намира единственият в страната ни действащ скален манастир и това е Басарбовският манастир. Не Бесарабовски или Басерабовски или всякакви други интрепретации, а точно Басарбовски, по името на владетеля на тези земи Иванко Басараб, тъст на цар Иван Александър.

Тогава, през тринайсти век, монасите започнали изграждането на скалните манастири и килии, но трябвало да минат още 400 години, за да се роди едиственият знаен светец от Русенския регион - Св. Димитрий Басарбовски, чиято памет честваме на 27 октомври. За живота и делото му свидетелства преподобният Паисий Хилендарски в неговата "История Славяноболгарская". Сега стопанин на манастира е отец Алеко, а рамо до рамо с него е дякон Димитър. Игуменът посреща всички гости и  сладкодумно въвежда в манастирската история.

Това, което малко се знае в България, но пък децата в съседна Румъния научават още в забавачката, е, че Св. Димитър Басарбовски е покровител на Букурещ, тъй като неговите мощи спасяват града от бурбонната чума, вилняла там през 1774 г. Как светите мощи са се озовали в румънската столица и изобщо къде са открити, ще научите, когато дойдете тук, в манастира. Както го правят хиляди румънски християни.
Св. Димитър Басарбовски е небесен покровител на румънската столица и точно по такъв маршрут може да направите и вашето поклоническо пътуване - от дома на Св. Димитър край Русе до мястото, където почиват мощите му - в патриаршеския храм на Букурещ.


По темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05