Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ковачев за ураганите в музиката и в природата

Димитър Ковачев
Снимка: Личен архив

За изкуството казват, че прави връзката на човека с Бога, че той дарява таланта и вдъхновението, с които се създава изкуство. То пък минавайки през хората ги обновява, обогатява и носи усещането за любов. 

Музиката е такова изкуство, което преминава във времето и става още по-силно и красиво. Тя, също като бурята променя хората и предизвиква в тях чувството за естетика и дава топлина.

В последните седмици следяхме с напрежение и човешко съчувствие бурята във Флорида и посоката на урагана Милтън. Още повече, че много българи живеят зад Океана и това направи притеснението за близки и познати там още по-голямо. Сега за връзката между изкуството и бурята. 

Има хора, които избират несигурното в живота и от това се ражда изкуство.

Димитър Ковачев е създал обработки на класически произведения с ново звучене. Той е български композитор и продуцент, който живее и работи в САЩ.

Димитър живее от десетилетия в страната на неограничените възможности и въпреки, че зад граница е трудно да се прави музика, той я създава с помощта на музиканти от целия свят.

"За ураганите тук във Флорида мога да кажа, че винаги ни предупреждават, че те са в средата на юни и средата на юли, и 15 октомври, засега поне се казва, че са свършили, макар че има някой друг, за щастие ние подминахме два много силни, единият от които Милтън, като вие по българските телевизионни канали сте видели какви поражения нанесе.

Интересното е в случая е, че е добре ураганите да са те подминали... Аз където живея, и мен ме подмина.

Но съм имал години, в които четири поредни урагана буквално са минали над главите ни, единият беше най-интересен от всички, след една невороятна вихрушка от 150 мили, изведнъж изгрява слънце, виждаш синьо небе над глава ти си.

Това е за 15 минути, защото си попаднал в окото на урагана. След това ураганът продължава, отивайки си в някаква посока, разказа за "Нощен Хоризонт" композиторът Димитър Ковачев.

По думите му за щастие, са се разминали и са добре. Видяхме и как крокодилите бягаха, беше интересен феномен, допълни Ковачев, който живее вече 34 години в САЩ, а 22 във Флорида.

"Една твърде голяма и дълга раздяла със София, която ми липсва като град, защото в САЩ няма такива градове, каза още Ковачев. Ковачев е бил и инженер и спортист в България.

През 80 те години композиторът има 200 песни, писани за най-известните певци у нас.

"Би било неочаквано, ако си инжинер, да се занимаваш с музика, но имаше и други композитори като мен, като Вили Казасян, който беше машинен инженер и диригенд на българския Биг бенд, Найден Андреев беше електроинженер, Морис Аладжем беше архитект...

Може би се е сбъднала и американската ми мечта, правя радиопредаване тук, което се пуска по 20 радиостанции по целия свят, но както и БНР - то,което също може да се слуша в интернет, така и аз, в това предаване преподавам музика на нови изпълнители, това го виждам като продължение на композиторската ми дейност, което е вдъхновящо, каза още Ковачев.

Той е и член журито за наградите "Грами". Но признава, че в САЩ си "никой", когато отидеш и трябва да се докажеш за това, което си бил в родината си.

Димитър Ковачев композира от ранна възраст, като за краткото време от 1980 до 1990, създава над 200 песни с популярните за това време певци. Много от песните му стават шлагери като „Тишина“ в оригинално изпълнение на Васил Найденов. По-късно Росица Кирилова придобива популярност с изпълнението си на същата песен, "Едно момче, едно момиче" в изпълнение на група Стил, "Лора" в изпълнение на Георги Христов, "Нощните реклами", в изпълнение на Тони Томова. През 1982 година печели Първа награда на "Младежки конкурс за естрадна песен" с песента "На раздяла", изпълнител Георги Станчев. През годините 1987 и 1988 написва песните за Сборна Формация за Телевизионна "Мелодия на Годината" – В. Търново – "За да остане в сърцето", т. Ж. Колев, ар. Д. Драганов и "Отново в театъра", т. Ал. Петров, ар. Ив. Лечев. По време на ежегодните международни конкурси "Златен Орфей" изпълнители от Англия, Дания, Германия, Унгария, САЩ и други страни се представят с негови песни.

Oт 1991 година Димитър Ковачев живее и работи в САЩ. Композира и записва продукция в сферата на smooth jazz, lounge, chillout, sound tracks под артистичния псевдоним Dimitri K. Член е на Американския Съюз на Композитори, Автори и Публицисти. През 2000 г. поставя на сцена в Манхатън, Ню Йорк, мюзикъла "Under Manhattan Skyline", за който има отзиви във вестниците Newsday, New York Times и Queens Courier.


Ощу по темата в разговора на Мая Данчева с Димитър Ковачев.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30